صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

لغزشگاه‌های خانواده در فضای مجازی/ قسمت دوم

کد خبر : 41559

تاریخ انتشار : 08/06/1395 - 12:24


لغزشگاه‌های خانواده در فضای مجازی/ قسمت دوم

خط امید/ حسین اعتصامی، با رشد روز افزون ضریب اینترنت و فراگیر شدن فضای مجازی در اقشار مختلف جامعه، نباید آسیب‌های این تکنولوژی را نادیده گرفت، آسیب‌های فضای مجازی موارد متعددی هستند که این یادداشت، مختصر به برخی موارد پرداخته و هول آن توضیحاتی را ارائه می‌دهد.

فراهم کردن زمینه فریب افراد با تعریف هویت‌های جعلی

هر یک از ما هنگام مواجه شدن با دیگران در فضای حقیقی ‌ناگزیر به معرفی صحیح خود بر اساس پنج ویژگی نام، نام خانوادگی، سن، جنسیت و چهره هستیم.اما زمانی که در فضای مجازی حضور پیدا می‌کنیم، هیچ الزامی‌به ارائه صحیح هیچ یک از پنج ویژگی مذکور نداریم.همین امر می‌تواند زمینه فریب دیگران را فراهم سازد.

به بیان دیگر عده‌ای تعمدا برای کلاهبرداری از کاربران کم آگاه وارد این محیط شده و با معرفی خود بر خلاف واقعیت، به طعمه خود نزدیک می‌شوند.سپس با ایجاد صمیمیت ظاهری از سوژه مورد نظر اطلاعات مهم و ارزشمندی همچون تصاویر شخصی و خانوادگی، آدرس محل سکونت و تحصیل ، شغل والدین و ... را بدست می‌آورند و  همین اطلاعات را برای آزار و اذیت وی مورد استفاده قرار می‌دهند.

از سویی دیگر فضای مجازی و صفحات افراد در شبکه‌های اجتماعی تنها بازتاب دهنده ویژگی‌های مثبت و لحظه‌های شیرین زندگی آنها هستند.کاربران این محیط ها بطور معمول هیچگاه به نقاط ضعف خود نظیر پرخاشگری، سطح پایین تحصیلات، وضع نامناسب مالی و یا مصرف مواد مخدر اشاره‌ای نکرده و تلاش می‌کنند خود را بصورت ایده آل معرفی کنند تا بدین وسیله وجهه بیشتری برای خود در این محیط کسب نمایند.

عدم توجه به نحوه معرفی افراد می‌تواند در ازدواج‌های اینترنتی ، زمینه ساز افزایش طلاق و فروپاشی کانون خانواده ها شود.پسر و دختری که بر مبنای معرفی‌های غیرواقعی و اغراق امیز با هم آشنا می‌شوند هیچگاه تصور نمی‌کنند که ممکن است این معرفی ها رنگ دروغ به خود گرفته باشد.

اینجاست که آشنایی‌های اینترنتی به عشق‌های حقیقی تبدیل شده و در برخی موارد ختم به جلسه خواستگاری و عقد می‌شود.اکنون وقت آشکار شدن حقایق است و خیلی از زوجینی که ازدواج اینترنتی آنها را به هم رسانده، تازه به این نتیجه می‌رسند که شناختشان نسبت به طرف مقابل مبتنی بر دروغ و خلاف واقعیات بوده و مشکلات رخ می‌نماید.

بنا به اعلام مسوولان سازمان بهزیستی کشور، اکنون از هر ده ازدواجی که بر مبنای آشنایی‌های اینترنتی در کشورمان به ثبت می‌رسد، نه فقره به طلاق ختم می‌شود.البته در یک ازدواج باقی مانده نیز سایه شک و تردید بین زوجین همواره مانع ایجاد یک زندگی آرام و بر اساس اعتماد متقابل خواهد بود

تقویت بنیه اقتصادی دشمن و کمک به بیگانگان

بطور معمول اضافه شدن هر کاربر به شبکه‌های اجتماعی و نرم افزارهای پیام رسان، منجر به تولید پهنای باند بیشتر و در نتیجه سوداوری برای مدیران این شبکه ها خواهد شد

بر این اساس عضویت هر کاربر در شبکه اجتماعی فیس بوک 128 دلار(380 هزار تومان) , توئیتر:118 دلار(350 هزار تومان), پیام رسان وایبر 145 دلار(430 هزار تومان) و  واتس آپ  42 دلار(126 هزار تومان)  به ارزش سهام این موسسات می‌افزاید.در عین حال در گوگل هر جستجو12 سنت(360 تومان) و هر کلیک 62 سنت(1860 تومان) سود برای مدیران مجموعه به ارمغان می‌آورد.

بدین گونه است که گردانندگان عرصه‌های پرطرفدار فضای مجازی به غول‌های اقتصادی تبدیل شده اند و کاربران ایرانی به واسطه فعالیت گسترده خود در این محیط ها حساب‌های بانکی مدیران این مجموعه ها را روز به روز فربه تر می‌کنند.این موضوع با توجه به اینکه مدیران این موسسات عموما حامیان مالی صهیونیست ها هستند، می‌تواند حمایت غیر مستقیم از جنایات وحشیانه کودک کشان به شمار اید.

توجه به مقوله اقتصاد در فضای مجازی از  این بعد اهمیت دارد که کاربران ایرانی به لحاظ حجم فعالیت و تولید پهنای باند در شبکه‌های اجتماعی، جایگاه‌های اول تا سوم دنیا را به خود اختصاص داده اند.زمانی که تب وایبر در کشورمان همه گیر شد، ایرانیان به لحاظ فعالیت رتبه اول جهانی را در این پیام رسان به خود اختصاص داده بودند.

پس از اینکه موج کاربران ایرانی از وایبر به تلگرام شکل گرفت در این پیام رسان هم به جایگاه اول جهان رسیدیم.اکنون در پیام رسان لاین و بازی کلش اف کلنز جایگاه سوم جهان را داریم.

سودهای هنگفت حاصل از این فعالیت ها می‌توانست در خدمت اقتصاد داخل قرار گیرد؛حال انکه به دلیل ضعف زیر ساخت‌های داخلی تمام منافع حاصل از این عضویت ها, منجر به تولید ثروت و ایجاد اشتغال برای جوانان کشورهای بیگانه خواهد می‌شود!

.به دو نمونه از ارقام قابل تامل منابع مالی حاصل از شبکه‌های اجتماعی و بازی‌های انلاین توجه کنید:

* فیس بوک در ابتدای سال ۲۰۱۴ میلادی، نرم افزار پیام رسان واتس آپ را به مبلغ خیره کننده ۱۹ میلیارد دلار خریداری کرد.این رقم معادل سود حاصل از یکسال فروش نفت جمهوری اسلامی‌ایران آن هم بر مبنای هر بشکه ۵۰ دلار بوده است.

*  سود مدیران بازی کلش اف کلنز از محل فعالیت‌های کاربران در این بازی در سال ۲۰۱۴،  یک میلیارد و هشتصد میلیون دلار بوده است.

*درامد گوگل از محل جستجوی کاربران ایرانی در این موتور جستجو در سال ۲۰۱۱ معادل ۴۴۳ میلیارد تومان شد.مدیران این موسسه همان سال بخشی از درامد خود را بعنوان کمک برای حمله به غزه در اختیار رژیم صهیونیستی قرار دادند.فکر نمی‌کنید در این چرخه معیوب بطور غیر مستقیم در ریختن خون بیگناهان سهیم شده ایم؟

سونامی‌محتواهای نامناسب و مضر

در حالی که همه کشورهای جهان بر حسب هنجارهای فرهنگی و اجتماعی ، برای دسترسی جوامع خود به محتواهای موجود در اینترنت محدودیت هایی اعمال کرده و برای  اجرای صحیح آن جدیت به خرج می‌دهند، ظاهرا این حق برای مردم کشور ما تعریف نشده و نسل کودک و نوجوان ایرانی می‌توانند به محتواهایی دسترسی داشته باشند که بقیه همسن و سالهایشان در دیگر کشورهای جهان از آن  منع شده اند!

آمریکایی ها در این زمینه مقررات سخت گیرانه‌ای دارند.چنانچه فردی در سایت‌های مخصوص کودک و نوجوان محتوای غیر اخلاقی منتشر نماید به استناد قانون به شش ماه حبس و پنج هزار دلار جریمه نقدی محکوم می‌شود.

در انگلیس هم با فرهنگ سازی در خصوص مفهومی‌بنام " اینترنت خانواده پسند" بیش از هفتاد درصد سایت‌های بین المللی را فیلتر و از دسترسی مردم به انها جلوگیری کرده اند.

لایحه برخورد با سایت‌های غیر اخلاقی در مجلس آلمان بدون حتی یک رای مخالف به تصویب رسیده و کشورهای ایسلند، سوئد و دانمارک نیز محدودیت‌های ویژه‌ای برای دسترسی کودکان و نوجوانان به محتواهای مضر موجود در اینترنت وضع شده است.

علت تعریف این قوانین ، حجم بالای اطلاعات نامناسب و غیر اخلاقی است که به سادگی در معرض نگاه کاربران قرار می‌گیرد.در حال حاضر بیش از 000/200/4 سایت پورنوگرافی در اینترنت فعال است ، سالیانه ۴۲۰ میلیون صفحه به محتواهای غیر اخلاقی اینترنت افزوده می‌شود و در طول یک ماه بیش از ۱/۵  میلیارد عکس مستهجن در این محیط بارگذاری می‌شود.

با وجود این سونامی‌محتواهای غیر اخلاقی و علیرغم اینکه محدودیت‌های دسترسی به این اطلاعات در عمده کشورها مورد پذیرش واقع شده و اعمال می‌گردد، کنگره امریکا برای مبارزه با فیلترینگ اینترنت جمهوری اسلامی‌ایران سالیانه ۷۵ میلیون دلار بودجه اختصاص داده است!

در نتیجه این جنایت پنهان در حق نسل کودک و نوجوان، فیلتر شکن ها برای دسترسی این نسل به محتواهای غیر اخلاقی به سادگی هر چه تمام تر و با کمترین هزینه و اغلب رایگان در دسترس آینده سازان این کشور قرار می‌گیرد تا زمینه غرق شدن هرچه بیشتر آنها در فساد اخلاقی را ایجاد نمایند.

عدم اشراف مسوولین وزارت ارتباطات بر پهنای باند خریداری شده از خارج کشور ، باعث شده نظارت محتوایی به حداقل برسد. بدخواهان انقلاب و اسلام نیز  با سوء استفاده از این فضای بدون کنترل، عرصه را برای خود ازاد دیده و به هنجارشکنی در حوزه‌های مختلف فرهنگی، اعتقادی، سیاسی و اجتماعی بپردازند.

رشد قارچ گونه و فعالیت بدون محدودیت سایت ها، وبلاگ ها، گروه ها و کانال‌های هنجار شکن با موضوعاتی نظیر انکار خداوند، تمسخر اعتقادات دینی، زیر سوال بردن دستاوردهای انقلاب، عرضه مواد مخدر، ترویج بی حیایی و اعمال غیر اخلاقی ، شیطان پرستی، تبلیغ فرقه‌های ظاله و  ترویج سبک زندگی غربی که می‌توان آن را به سونامی‌محتواهای غیر اخلاقی تعبیر کرد از نتایج فقدان نظارت محتوایی در فضای مجازی است که قلب و ذهن جامعه ایرانی را نشانه گرفته است. 

  

دیدگاه شما در مورد : لغزشگاه‌های خانواده در فضای مجازی/ قسمت دوم

لغزشگاه‌های خانواده در فضای مجازی/ قسمت دوم

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر