صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

اجل معلق سراغ «ظریف» را گرفت/ «مُبارک» خبرنگار شد

عروسک ها چند سالی دائم شکایت می کردند که چرا آنها را جدی نمی گیریم؟ چرا حق و حقوق آنان رعایت نمی‌شود؟ آنقدر اعتراض کردند و نامه نوشتند و داد زدند که سرانجام مرضیه برومند صدایشان را از آن دنیا شنید.

کد خبر : 41504

تاریخ انتشار : 06/06/1395 - 10:44


اجل معلق سراغ «ظریف» را گرفت/ «مُبارک» خبرنگار شد

به گزارش خط امید به نقل از فارس،   علی اکبر دهبان: خیال و رویا قشنگترین چیزی است که به بشر هدیه شده است. با خیالِ پرواز پیش از پریدن، آن را تجربه کرده ایم و با رویای رسیدن به ناکجا آبادِ ذهنی، آن را دیده ایم، اما عروسک ها از واقعی ترین رویاهای ما هستند، با ما حرف می زنند، می خندند، گریه می کنند، قهر و آشتی دارند، حتی گاهی با ما مخالفت می کنند و ما را مجبور می کنند تا بر وفق مرادشان عمل کنیم. گاه پیش می آید که با غم های شان غمگین می شویم و با شادی های شان شاد. خلاصه این که در عین بی شخصیتی برای خود شخصیتی دارند، برو بیایی دارند، این روزها حتی با هم جلسه می گذارند و درباره مشکلات دنیا آن هم در سطح کلان حرف می زنند، از بچه ها می گویند و آرزوهای شان، از بزرگترها می گویند و دنیای پر شرو شورشان.

*صداهایی که مرضیه برومند از دنیای عروسک ها شنید

عده ای از آنها برای کودکان و عده ای دیگر برای بزرگترها خوش زبانی و طنازی می کنند. چند سالی بود که دائم شکایت می کردند که چرا آنها را جدی نمی گیریم؟ چرا حق و حقوق شان رعایت نمی شود؟ آنقدر تحصن کردند، راهپیمایی راه انداختند، نامه نوشتند و داد زدند که بالاخره مرضیه برومند صدای شان را از آن دنیا شنید و برای شان آستین بالا زد. آنها را به دنیای ما آدم ها آورد. صداهایی که ندای دوستی میان ما و آنها دوستی بود. حالا هر دوسال یکبار دور هم جمع می شوند، از دنیای قصه ها بیرون می آیند و وارد دنیای آدمیزاد می شوند.

 

در حال حاضر شانزدهمین جشنواره بین المللی نمایش عروسکی تهران_ مبارک به دبیری مرضیه برومند در حال برگزاری است. عروسک ها در بازدید از شهر با اینکه سرشان شلوغ بود برای بازدید به خبرگزاری فارس آمدند و از تحریریه دیدار کردند.

چند روز پیش چند عروسک دوست‌داشتنی مهمان ما شدند. مبارک، اجل معلق، بانو مینیاتور و گورخر مهربان در تحریریه قدم زدند و با بچه‌ها گپ و گفت داشتند.

*لحظه شماری بزرگترها برای ورود عروسک‌ها

نکته جالب اینجا بود که همکاران رسانه‌ای ما در تحریریه به محض شنیدن خبری مبنی بر اینکه عروسک‌ها مهمان مان هستند ذوق زده می‌شدند و برای‌شان بسیار جذاب جلوه می‌کرد؛ عده‌ای که از قبل اطلاع داشتند کودکان خود را به خبرگزاری آورده بودند و آنهایی هم که دیر متوجه شدند آنقدر برای شان مهم بود که ترتیبی دادند تا فرزندانشان به خبرگزاری آورده شوند. خلاصه این که همکاران بزرگسال ما که شاید کمی به سختی لبخند می‌زنند برای ورود مبارک، اجل معلق و ... لحظه شماری می کردند.

 

*ساختار شکنی مبارک

مبارک از همه شیطان و پر سَر و صدا تر است. وارد تحریریه می‌شود و از همان ابتدا با صدای بلند همه را متوجه خود می‌کند. برخی از همکاران ما خجالت می‌کشند عده‌ای هم خنده‌شان را مخفی می‌کنند. انگار همه چیز را در تحریریه به هم ریخته است.

*گور خر است دیگر...

کودکان حس‌شان را پنهان نمی‌کنند و اولین افرادی هستند آن را بروز می‌دهند  و با داد و فریاد و خنده به سمت مبارک می‌آیند و دستان او را می‌گیرند. با او حرف میزنند حالش را می‌پرسند و مبارک هم که طبق عادت مرسوم شیرین زبانی و طنازی می‌کند. از انتهای سالن صدای بلند و حجیم دیگری به گوش می‌رسد. زهره‌مان می ترکد می‌بینیم گوره خر مهربان است، کاریش نمی‌شود کرد.

 

مبارک به یکباره داد می‌زند: «آهای اجل معلق بیا! کجایی، بیا من و بخور.» از این کلمات همکاران ما تعجب می‌کنند برخی هم که ارتباط بهتری گرفته اند می‌گویند: «خدا نکند مبارک». کم کم از گوشه در عروسک دیگری پیدا می‌شود که شمایل عجیب‌تری دارد، هنگام حرف زدن سینَش می زند. می‌گوید: «جانم مبارک! اومدم پیشت چه خبره اینجا؟ چقدر شلوغه» حالا همه توجه شده‌اند که اسم این عروسک «اجل معلق» است. بانوی مینیاتوری که گویا آدم با تدبیری است هم به جمع ما اضافه شده است.

*اینجا دیگر شبیه تحریریه نیست

طبق معمول در ابتدای بازدید بازار سلفی گرفتن با عروسک ها، مبارک، اجل معلق و... داغ داغ است آنها با همکارانم شوخی می‌کنند. گورخر مهربان داد می‌زند، بچه‌ها ریسه می‌روند، گاهی مبارک می‌خواند و بزرگ‌ترها همراهی‌اش می‌کنند. اینجا دیگر شبیه تحریریه خبرگزاری فارس نیست اینجا عروسکها با خود دنیای دیگری را رقم زده‌اند.

حالا مبارک به سمت گروه‌ها و سرویس‌های مختلف خبری می‌رود به هر کدام که می‌رسد با همان زبان نیش‌دار خود تیکه‌ای می‌اندازد. به سرویس اجتماعی که می‌رسد از شهر، جامعه و شهروندی حرف می‌زند و گله می‌کند، هنگام نزدیک شدن به سرویس اخبار زبان انگلیسی شروع می‌کند به خارجی حرف زدن. گاهی روزنامه می‌خواند.

 

*بیخیال بروکراسی اداری

بانوی مینیاتور سعی بر کنترل حرکات گورخر و شیطنت‌های مبارک دارد. که به یکباره مبارک دوباره ساختار شکنی می‌کند به روی میز یکی ازهمکارانم حرکات موزون خود را به نمایش می‌گذارد و می‌خواند همه می‌خندند بچه‌ها بهترین افرادی هستند که با او همکاری دارند به قول معروف آتیش بیار معرکه می‌شوند در این میان مدیران برخی سرویس‌ها سعی می‌کنند همچنان «پوزیشن» خود را حفظ کنند. بانو مینیاتور با جدیت تمام رو به مبارک کرده و با صدای رسا می‌گوید: «بس است مبارک. اینجا تحریریه است، تو باید بروکراسی اداری را رعایت کنی» جدیت بانو باعث سکوت می‌شود که دوباره مبارک همین کلمه بروکراسی را مورد تمسخر قرار می‌دهد و با تکرار پی در پی کلمه بروکراسی حرکات موزون شدیدتری را به نمایش می‌گذارد. اینجا دیگر یخ همه آب شده است و گویا بیخیال بروکراسی شده‌اند.

 

*وقتی اجل معلق سراغ ظریف را گرفت

اجل معلق را می‌بینم که به سراغ سرویس دیگری رفته از مدیر مربوطه می‌پرسد اینجا کجاست و زمانی که متوجه می‌شود اینجا سرویس سیاسی است بلافاصله سراغ وزیر امورخارجه یعنی ظریف را می‌گیرد و می‌گوید: اقا ظریف کجا هستند؟ ظریف ظریفه؟

 

*مبارک خبرنگار شد

در ادامه بازدید همچنان شوخی و مزاح و خنده پا بر جا است تقریباً هیچ کدام از همکارانم دیگر خبری نمی‌زنند حالا همه از مبارک می‌خواهند که خبرنگار بشود و خبری در ارتباط با جشنواره بزند که او هم می‌گوید: «طبق بروکراسی اداری من را اول استخدام کنید، بیمه کنید تا برای تان خبر بزنم» اما در ادامه که به قسمت سرویس فرهنگی می رسیم مبارک پشت یکی از رایانه ها می نشیند عکس خودش را در میان مردم می بیند و ذوق می‌کند حالا بچه‌ها را با خود هم صدا کرده و شعارشان را با هم در تحریریه فریاد می‌زنند و می گویند: «آسمان عروسک‌ها آبی است»

 

انتهای پیام/ج 

  

دیدگاه شما در مورد : اجل معلق سراغ «ظریف» را گرفت/ «مُبارک» خبرنگار شد

اجل معلق سراغ «ظریف» را گرفت/ «مُبارک» خبرنگار شد

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر