صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

«کوثر-88»، جت پیشرفته آموزشی ایران آماده پرواز می‌شود

تحلیلگر امور هوانوردی در گزارشی به مراحل پایانی آماده شدن اولین هواپیمای بومی پیشرفته آموزشی ایران اشاره کرد.

کد خبر : 41377

تاریخ انتشار : 02/06/1395 - 07:26


«کوثر-88»، جت پیشرفته آموزشی ایران آماده پرواز می‌شود

به گزارش خط امید به نقل از فارس،  «بابک تقوی» تحلیلگر امور هوایی مقیم مالت، که سال‌ها در زمینه نیروی هوایی ایران مطالعاتی انجام داده و کتاب‌های متعددی در این زمینه نوشته است، در مطلبی پیرامون پروژه ساخت هواپیمای آموزشی پیشرفته «کوثر- 88» نوشت: نیروی هوایی ایران از سال 1988 به این سو در پی یک هواپیمای پیشرفته ‌آموزشی بوده است. در این بین صنایع هوایی ایران تبدیل جنگنده «اف-5  ای» به «اف -5 بی» در پروژه‌ای به نام «سیمرغ» را با کمک پاکستان آغاز کرد.

بر این اساس، سیمرغ راه حل موقت تا تکمیل پروژه «اوج» و ساخت یک هواپیمای پیشرفته آموزشی بود. سپس در سال 1990 هواپیمای «درنا» و «تندر» و سرانجام جت «تذرو -1» به پرواز درآمدند.

«تذرو -2» نیز در سال 2005  کامل شد اما به خاطر لرزش بال سمت چپشش به زمین نشست. با فشار مقام‌های دولتی در سال 2007 و در حالی‌که این هواپیما با مشکلاتی مواجه بود، آماده حضور در رژه هفته دفاع مقدس شد. این هواپیما البته به خاطر ادامه مشکلات قادر به حضور در رژه نشد و هواپیمای تذرو 1 بدون نسخه دومش پرواز کرد. با فشار مقام‌های ارشد ایران در سال 2009 پروژه اوج به پروژه آذرخش انتقال یافت و بدین سان در آن سال ساخت اولین جت آموزشی پیشرفته ایران به نام «کوثر -88» کلید خورد. این هواپیما آیرودینامیکی طراحی شده و از لحاظ مشخصات فنی بسیار شبیه به هواپیمای تایوانی «زو چانگ» مجهز به موتورهای توربو جت «جی .ایی. 13»  سامانه‌های الکترونیکی هوایی «اف- 5» و صندلی خروج اضطراری «زوزدا-کی 36 دی. ام» است. مدل اولیه این هواپیما در دست توسعه بوده و قرار است فوریه 2017 اولین پرواز خود را آغاز کند.

برخی منابع داخلی نیز درباره هواپیمای کوثر نوشته‌اند که این جت علاوه بر وظیفه آموزشی، بخشی از ماموریت‌های اف- 5 که پشتیبانی از نیروی زمینی است را نیز عهده دار خواهد بود. این جت به خاطر طراحی بال‌ها و ورودی‌های هوا، برای پرواز در سرعت‌های پائین مناسب است.

وزیر دفاع ایران در این زمینه گفته بود، یکی از نیازهای موجود نیروی هوایی ارتش ساخت یک هواپیمای جت آموزشی است تا خلبانان خود را آموزش دهند که مراحل طراحی این هواپیما انجام شده است

 در خاتمه این گزارش آمده است این هواپیما زیر سرعت صوت پرواز خواهت کرد و سبکی، دو موتوره بودن و برخورداری از قابلیت‌های رزمی  شاید این جت آموزشی را  در آینده مبدل به پروژه‌ای بزرگتر به نام جنگنده کوثر نماید.

اندیشکده امریکایی «امریکن انتر پرایز» نیز در مطلبی پیرامون ارتقا شبکه دفاع هوایی ایران با تلفیق سامانه‌های بومی و سامانه دفاع موشکی «اس-300» نوشت: اس-300 به ایران برتری قابل توجهی را علیه کشورهای منطقه و رقبا بخشیده و به ویژه عملیات هوایی آمریکا در مناطق تحت پوشش اس-300 را با دشواری مواجه می‌‌‌ِکند. این سامانه مانع از برتری هوایی آمریکا در منطقه چون گذشته می‌شود. اگر گزارش رسانه‌های ایران درست باشند، این کشور سامانه پیشرفته‌تر اس- 300 را دریافت کرده که کارایی بیشتری نسبت به نسخه قبلی دارد.

امریکن انتر پرایز نوشت: استقرار اس-300 در ایران تغییر دهنده موازنه قدرت راهبردی است زیرا هیچ کشور دیگری در جهان جز آمریکا قادر به حمله علیه اس-300 و انجام حملات نرم و سخت علیه آن نیست . تنها آمریکا دارای تجهیزات تخصصی و سلاح مورد نیاز برای حمله علیه آن است. هر کشور یا ائتلافی برای حمله به اس-300 و مغلوب ساختن آن دست کم نیاز به شیوه‌های متفاوت چون حملات سایبری و جاسوسی دارد.

سردار«حسین دهقان» وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز دو روز قبل در زمینه سامانه موشکی «باور-373» گفت: «سامانه موشکی باور 373 می‌تواند در ارتفاع 27 کیلومتر با هدف درگیر شود.»

وی ادامه داد: «این موشک در منطقه پرتاب رفته و آزمایش‌های میدانی نیز شده است . در بحث پدافند ارتفاع بالا و برد بلند، سامانه دیگری نیاز نداریم و قصد داریم باور- 373 را ارتقا دهیم».

وزیر دفاع ایران افزود: «سامانه‌های اس-300 در حال انتقال به ایران هستند و محل استقرار آن‌ها در ایران ربطی به آمریکایی‌ها ندارد.»

انتهای پیام/م

  

  

دیدگاه شما در مورد : «کوثر-88»، جت پیشرفته آموزشی ایران آماده پرواز می‌شود

«کوثر-88»، جت پیشرفته آموزشی ایران آماده پرواز می‌شود

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر