صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

آغاز و پایانی شیرین در تحقق اقتصاد مقاومتی/ وقتی رونق تولید و اشتغال دغدغه جوان بیکار مازندرانی را برطرف می‌کند

جوان 23 ساله نکایی موفق شده است تا با پشتکار و اراده بالا پس از ورود به عرصه تولید عسل، با افزایش دوره‌ای تولید خود و ایجاد شغل، کام اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی را با عسل شیرین کند.

کد خبر : 41372

تاریخ انتشار : 02/06/1395 - 07:10


آغاز و پایانی شیرین در تحقق اقتصاد مقاومتی/ وقتی رونق تولید و اشتغال دغدغه جوان بیکار مازندرانی را برطرف می‌کند

به گزارش خط امید به نقل از بلاغ،با گذشت حدود پنج ماه از اعلام نیاز به اقدام و عمل در تحقق اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب، اما هنوز مجموعه اقدامات دولت در سطح تشکیل قرارگاه اقتصاد مقاومتی باقی مانده و تاکنون عمل جدی و اقدام موثر در این زمینه خود را برای مردم به اثبات نرسانده است.

البته چندین سال است که شعارهای اقتصادی از سوی رهبر انقلاب به عنوان الگوی اجرایی و عملی در سطح جامعه و به خصوص دولت‌مردان انتخاب می‌شود، اما گام لاک‌پشتی مسئولان در حوزه شعار به دام افتاده و با توجه به فهم نادرستی که از اقتصاد مقاومتی استنتاج می‌شود، بر کندی این روند افزوده است.

اما لبیک مردم در تحقق فرمان رهبر انقلاب، که البته پویایی اقتصادی جامعه را به همراه دارد، باتوجه به تدابیر اتخاذ نشده و یا حداقلی مسئولان مانند همیشه به اثبات رسیده و مردم از پیر و جوان در حد توان خود در این عرصه ورود کرده‌اند.

در این مسیر برخی با تغییر روش و برخی نیز با تغییر نگاه راهبردی خود برای دست‌یابی به روشی که افزایش تولید و اشتغال‌زایی در مقیاس‌های کوچک را نتیجه داده و در سطح کلان به یک نتیجه مثبت فراگیر با اتکاء به درون تبدیل ‌شود، به فعالیت می‌پردازند.
 


به نام مردم، اما نه به کام آنها

این عرصه از تولید گندم و خودکفایی کشور در این زمینه با تلاش کشاورزان، که البته دولت آن را به نام خود به ثبت رسانده است، تا تولید مرغ، تخم مرغ، صنایع دستی و حتی ترشیجات خانگی را نیز شامل می‌شود، و به نوعی یک جهاد اقتصادی از سوی مردم در پاسخ به ندای دستور استراتژیک رهبر انقلاب در خودکفایی کشور به‌شمار می‌رود.

یکی از عرصه‌های تولید که طرفداران خاص خود را داشته و می‌توان با بکارگیری اصول مناسب در آن به همراه فراهم ساختن امکانات و شرایط لازم به افزایش تولید و اشتغال در این زمینه کمک کرد، تولید عسل است.

عسل جداي از مغذي بودن در بحث دارويي نیز حائز اهميت است، به طوري كه در قرآن کریم سوره‌اي به نام زنبور عسل(نحل) وجود دارد و از عسل به عنوان شفا ياد شده است که بالارفتن مصرف سرانه اين ماده شفابخش مي‌تواند نقش بسزايي در سلامت جامعه ایفا کند.
 


ازآغاز محدود تا تشکیل تعاونی و اشتغال‌زایی

در همین زمینه یاسر شیخ که تحصیل‌کرده رشته حسابداری در مقطع لیسانس است، در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما به ابعاد مختلف پرداختن به تولید این محصول استراتژیک در زمینه سلامت و تغذیه خانواده پرداخته است، تا بیشتر با جهاد اقتصادی یک جوان 23 ساله برای رونق تولید کشور آشنا شویم.

وی در زمینه چرایی ورود به عرصه تولید، به وضع اقتصادی موجود در کشور اشاره و اظهار کرد: باتوجه به شرایط اقتصادی حال حاضر کشور، نرخ بالای جوانان تحصیل‌کرده بیکار و تأکیدات مقام معظم رهبری پا به عرصه تولید گذاشتیم و در حال حاضر به نظر می‌رسد تنها راه برون رفت از شرایط بد اقتصادی، اقتصاد مقاومتی است.

یاسر شیخ در ادامه با بیان چگونگی ورود به این عرصه و فعالیت در آن، خاطرنشان کرد: از سال 89 با تشویق عموی خود که سابقه دو دهه زنبورداری را دارد به صورت محدود فعالیت در زمینه زنبورداری و تولید عسل طبیعی را آغاز کردم.
 


وی اضافه کرد: در سال‌های ابتدایی فعالیت برادر بزرگ‌ترم بیشتر بود اما با گذشت زمان، افزایش مشکلات اقتصادی، کاهش اشتغال، تأکیدات رهبر انقلاب و نیاز کشور به افزایش تولیدی‌های کوچک در کنار علاقه به این زمینه از تولید، جدیت در کار را افزایش دادم.

این فعال عرصه تولید، کسب مهارت و تجربه شغلی را ازجمله اولین اهداف خود برای ورود به این عرصه برشمرد و بیان کرد: اما امروز باتوجه به جدی‌تر شدن مشکلات اقتصادی در کنار دو برادر و پدر خود به تشکیل تعاونی، راه‌اندازی کسب و کار حلال و ایجاد اشتغال بیشتر برای بهبود وضعیت اقتصاد کشور می‌اندیشم.

وی با ابراز خرسندی از میزان محصول تولید شده در تابستان امسال، متذکر شد: میزان محصول به شرایط آب و هوایی و اقلیم منطقه بستگی دارد که باتوجه به خشکسالی اخیر در کشور شرایط تولید محصول نیز مناسب نبود اما به دلیل افزایش بارندگی‌ها و شرایط خوب جوی امسال محصول بهتری نسبت به سال‌های گذشته بوده است.
 


آغوشی که برای جوانان با دغدغه تولید باز نیست

این فعال اقتصادی در ادامه با ابراز تأسف از برخورد مسئولان با فعالان عرصه تولید، تصریح کرد: براساس تأکید رهبر انقلاب بر اقتصاد مقاومتی و تولید ملی در این شزایط اقتصاد کشور، انتظار همکاری لازم و کافی را در زمینه‌های مختلفی ازجمله مشاوره، تسهیلات بانکی و برخی امکانات از نهادهای مربوطه به ما به عنوان جوانانی فعال در این عرصه داشتیم ولی متأسفانه شاهد همکاری لازم از سوی این نهاد‌ها نبودم.

وی افزود: البته کمک‌هایی به صورت محدود از سوی بسیج سازندگی در زمینه ارائه تسهیلات بانکی انجام شد که به منظور بهبود روند کار و رونق بیشتر فعالیت‌ها نیاز به افزایش کمک‌ها و اتخاذ تدابیر و برنامه‌ریزی مناسب‌تری است.

شیخ در ادامه اضافه کرد: باتوجه به این که ما جوان هستیم و از نظر اقتصادی نیز آنچنان قوی به شمار نمی‌رویم بنابراین انتظار کمک و تسهیلات از اداره جهاد کشاورزی وجود داشت اما هیچ خدماتی از سوی این نهاد به زنبورداران ارائه نمی‌شود.

وی همچنین با انتقاد از عملکرد تعاونی‌های زنبورداری، متذکر شد: تعاونی‌هایی که در این حوزه مشغول فعالیت هستند چندان قوی عمل نمی‌کنند و باتوجه به زیرمجموعه‌هایی که دارند نیز برای خرید وسایل ابتدایی زنبورداری عملکرد مناسبی از خود نشان نمی‌دهند.

این تولیدکننده با اشاره به موضوع مشکلات فعالیت زنبورداران جهت قرار دادن کلنی‌های زنبور عسل در باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی، اظهار کرد: در کشورهای پیشرفته برای اینکه زنبوردار کلنی زنبور عسل خود را در باغ‌ها بگذارند مبلغی وجه به زنبوردار پرداخت می‌شود اما در ایران زنبورداران در این زمینه با مشکل مکان فعالیت روبرو هستند.

وی افزود: این مشکل در مازندران به دلیل عدم همکاری باغداران دوچندان است چراکه تصور ایجاد مشکل در فصل کشت و کار برای کارگران را دارند که برای رفع این مشکل ناچار به انتقال زنبورها به شهرستان‌های استان سمنان از اواخر فصل بهار تا اواسط تابستان هستیم.

شیخ در پایان تأکید کرد: به عنوان یک جوان دارای تحصیلات دانشگاهی به سایر جوانان توصیه می‌کنم که با کسب مهارت‌های زنبورداری و مشاغل تولید این‌چنینی، برای خود و خانواده ایجاد اشتغال و درآمدزایی کرده و از مسئولان نیز انتظار دارم تا از جوانانی که دغدغه تولید دارند حمایت کرده و با آغوش باز از آن‌ها پذیرایی کنند.
 


دریای خودکفایی اقتصادی با قطرات تولیدی‌های خرد

به گزارش بلاغ، ورود به برخی از زمینه‌های اقتصادی و تولید مانند تولید عسل می‌تواند به صورت محدود و با حداقل سرمایه امکان‌پذیر بوده و به مرور زمان شامل تکامل، پیشرفت و افزایش تولید و درآمد حاصل از آن شود که اقشار مختلف مردم ازجمله جوانان می‌توانند با پرداختن به این حوزه از تولید هم به کسب درآمد و هم رونق کسب و کار خود بپردازند.

اما حال که اقشار مختلف مردم به روش‌های مختلف و به نسبت درک خود در این مسیر قدم گذاشته و به فعالیت می‌پردازند انتظار می‌رود که مسئولان نیز پا را از حرف، شعار و رفع تکلیف فراتر برده و کمی دغدغه‌مندتر به این عرصه بپردازند.

چراکه با درکنار هم قرار گرفتن قطرات مشاغل خرد در انتهاء، تبدیل به دریایی از تولید و افزایش اشتغال در کشور می‌شود که هم رونق اقتصادی کلان کشور و هم عدم وابستگی به سایر کشورها در اثر واردات را در پی دارد.

بنابراین این نوع از نگاه و سطح از فعالیت، نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و هدفمند مسئولان به خصوص مسئولان جهاد کشاورزی است تا با رونق آن سبب افزایش رتبه کشور در میان کشورهای برتر تولیدکننده عسل درجهان، بهبود شاخص‌های اقتصاد، اشتغال و حتی کاهش بسیاری از مشکلات اجتماعی ازجمله کاهش ازدواج، افزایش بیکاری، اعتیاد و سایر موارد شود.

 


 

 

  

دیدگاه شما در مورد : آغاز و پایانی شیرین در تحقق اقتصاد مقاومتی/ وقتی رونق تولید و اشتغال دغدغه جوان بیکار مازندرانی را برطرف می‌کند

آغاز و پایانی شیرین در تحقق اقتصاد مقاومتی/ وقتی رونق تولید و اشتغال دغدغه جوان بیکار مازندرانی را برطرف می‌کند

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر