صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

دولت هیچ‌گونه کمک فرهنگی به اوقاف نمی‌کند/ ایجاد اشتغال 177 میلیارد تومانی توسط اوقاف مازندران/ وقف بزرگترین مصداق اقتصاد مقاومتی

مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران بزرگترین مصداق اقتصاد مقاومتی را وقف دانست و گفت: اقتصاد مقاومتی و وقف هر دو متکی به مردم هستند و ارتباط تنگاتنگی میان آنها وجود دارد.

کد خبر : 41258

تاریخ انتشار : 31/05/1395 - 15:06


دولت هیچ‌گونه کمک فرهنگی به اوقاف نمی‌کند/ ایجاد اشتغال 177 میلیارد تومانی توسط اوقاف مازندران/ وقف بزرگترین مصداق اقتصاد مقاومتی

به گزارش خط امید به نقل از بلاغ،حجت‌الاسلام ستار علیزاده در بازدید از پایگاه خبری بلاغ به مناسبت روز جهانی مساجد، این روز را تبریک گفت و اظهار کرد: همه ما وظیفه داریم تا جبهه انقلاب را تقویت کنیم.

وی با اشاره به عملکرد مناسب پایگاه خبری بلاغ در سطح استان مازندران، افزود: بلاغ یکی از رسانه‌هایی است که هر شب رصد می‌کنم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران با بیان اینکه بزرگترین وظیفه وفاداران به انقلاب، حضور در فضای مجازی است، تصریح کرد: فضای مجازی ظرفیت بسیار ارزشمندی است که نیاز به مدیریت دارد.

مدیریت فضای مجازی یک وظیفه انقلابی است

علیزاده با اشاره به نگاه ویژه رهبری معظم انقلاب به فضای مجازی، خاطرنشان کرد: مدیریت فضای مجازی یک وظیفه انقلابی است.

وی در ادامه به ارائه گزارش عملکرد اوقاف و امور خیریه مازندران طی دو سال اخیر پرداخت و گفت: تا سال 87 میانگین وقف جدید در کشور 170 وقف در سال بود اما در سال گذشته مازندران توانست 200 وقف جدید را به ثبت برساند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران با اشاره به ثبت‌نام 72 هزار نفر در این استان برای شرکت در مسابقات قرآنی، اضافه کرد: تا سال 88 میانگین شرکت‌کنندگان در مسابقات قرآنی در کل کشور حدود 40 هزار نفر بوده است.

این مسئول با اشاره به ارتباطی خوبی که میان اوقاف و امور خیریه مازندران با مسئولان این استان شکل گرفته است، بیان کرد: یکی از دلایل پیشرفت این اداره‌کل طی دو سال اخیر برقراری ارتباط تنگاتنگ با مسئولان مازندران بوده است.

عیزاده در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه همه بشریت سر سفره وقف نشسته‌اند حتی با نگاه غیردینی، ادامه داد: افتخارم این است که ردای روضه‌خوانی بر تن دارم اما روضه‌خوانی در حوزه وقف دیگر کافی است.

وی تعداد موقوفات مازندران را بیش از 13 هزار مورد عنوان کرد و یادآور شد: یک هزار و 222 امامزاده و 180 هزار رقبه در این استان وجود دارد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران با اشاره به رشد 2.5 برابری ثبت وقف جدید در سال 94، اظهار کرد: در سال 91 تعداد 47، در سال 92 تعداد 67 و در سال 93 تعداد 80 وقف جدید مازندران به ثبت رسیده بود.

عدم آگاهی مردم نسبت به حوزه وقف مشکل اصلی اوقاف و امور خیریه

این مسئول عدم آگاهی مردم نسبت به حوزه وقف را مشکل اصلی اوقاف و امور خیریه دانست و افزود: اجرای امینانه نیت واقف، وظیفه ذاتی اوقاف است و از آن کوتاه نخواهیم آمد.

 

علیزاده با اشاره به نظارت اداره تحقیق بر عملکرد مدیران اوقاف، تصریح کرد: اگر عملکرد مدیران اوقاف بر اساس نیت واقف نباشد، توسط اداره تحقیق به دادگاه معرفی و با آنها برخورد قضایی خواهد شد.

وی یکی از مصادیق علوی بودن مردم مازندران را در وقف و نیت واقفان دانست و خاطرنشان کرد: 70 درصد موقوفات مازندران در حوزه سیدالشهدا است.

موقوفات بهترین سند انقلابی بودن مردم مازندران

مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران با اشاره به رتبه سوم مازندران در کشور به لحاظ میزان موقوفات، گفت: موقوفات بهترین سند انقلابی بودن و بصیرتمندی مردم مازندران هستند.

این مسئول با بیان اینکه هیچ‌گونه کمک فرهنگی از جانب دولت به اوقاف نمی‌شود، بیان کرد: در سال گذشته 709 محفل انس با قرآن در مازندران برگزار شده است.

علیزاده با اشاره به دردست ساخت بودن 161 بقعه به مساحت 84 هزار متر مربع در مازندران، اضافه کرد: تاکنون 60 درصد این پروژه‌ها با 3 میلیارد تومان هزینه، اجرایی شده است.

وی با اشاره به تصویب کمک 700 میلیون تومانی دولت برای تکمیل بقعه‌های درحال ساخت مازندران، ادامه داد: تنها 32 درصد از این بودجه محقق شد و باید برای تکمیل این پروژه‌ها از ظرفیت خیران استفاده کنیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران با اشاره به میزان پولی که در بقاع متبرکه جمع می‌شود، اظهار کرد: این پول طبق قانون در حوزه‌های مدیریتی، فرهنگی و عمرانی تقسیم می‌شود.

این مسئول با بیان اینکه 141 خادم رسمی در بقاع متبرکه مازندران طبق قانون کار مشغول به فعالیت هستند، افزود: اداره‌کل اوقاف و امور خیریه مازندران با ایجاد اشتغال برای این افراد، حدود 177 میلیارد تومان در سال از دوش دولت برداشته است.

علیزاده با اشاره به انتقاد هیات امنای مساجد مبنی بر میزان بودجه‌ای که توسط اوقاف به مساجد اختصاص می‌یابد، تصریح کرد: هر پولی که در اوقاف وارد می‌شود، حساب و کتاب دارد و با ظرفیت موجود، نمی‌شود بیشتر از حد تعیین‌شده به مساجد کمک کرد.

وی در پایان بزرگترین مصداق اقتصاد مقاومتی را وقف دانست و گفت: اقتصاد مقاومتی و وقف هر دو متکی به مردم هستند و ارتباط تنگاتنگی میان آنها وجود دارد.

برای مشاهده تصاویر این گفت‌وگوی خبری اینجا کلیک کنید. 

  

دیدگاه شما در مورد : دولت هیچ‌گونه کمک فرهنگی به اوقاف نمی‌کند/ ایجاد اشتغال 177 میلیارد تومانی توسط اوقاف مازندران/ وقف بزرگترین مصداق اقتصاد مقاومتی

دولت هیچ‌گونه کمک فرهنگی به اوقاف نمی‌کند/ ایجاد اشتغال 177 میلیارد تومانی توسط اوقاف مازندران/ وقف بزرگترین مصداق اقتصاد مقاومتی

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر