صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

آلودگی دریای خزر از مرز بحران گذشت!

دریای خزر به دلیل میزان آلودگی، نیاز جدی به مدیریت بحران دارد که پررنگ‌شدن نقش دستگاه‌های نظارتی، آموزش صحیح و... می‌تواند در کاهش آلودگی دریای خزر در آینده موثر واقع شود.

کد خبر : 41138

تاریخ انتشار : 28/05/1395 - 07:37


آلودگی دریای خزر از مرز بحران گذشت!

به گزارش خط امید به نقل از بلاغ،

دریای خزر به عنوان بزرگترین دریاچه جهان در شرایط مناسب زیست محیطی قرار ندارد، یک طرف آلودگی‌های نفتی‌، یک طرف آلودگی‌های سموم صنعتی و کشاورزی، استخراج نفت و ... این آلودگی‌ها سال‌ها‌ است با این پهنه آبی عجین و به مرور وارد رگ‌های بزرگترین دریاچه جهان شده است.

ایران یکی از پنج همسایه‌ دریای خزر است که 820 کیلومتر از نوار ساحلی دریای خزر در ایران است و نقش ایران در آلودگی‌های دریای خزر کمتر از همسایه‌های شرقی، غربی و شمالی نیست. بیشتر آلودگی‌هایی که در نوار ساحلی ایران تهدید‌کننده دریای خزر است از پساب‌های کشاورزی و فاضلاب‌های شهری نشات می‌گیرد. فعالیت‌های اقتصادی در اطراف دریاچه نیز متهم اصلی آلودگی دریای خزر به حساب می‌آید.

توسعه نامتوازن شهرها، تراکم بیش از حد جمعیت در رابطه با دفع فاضلاب‌های شهری، صنعتی و کشاورزی و نیز دفع پسماند‌ها و زباله‌ها در شهرهای ساحلی و مناطق گردشگری از جمله دلایل دیگر آلودگی خزر به حساب می‌آیند که از پیامدهای آن‌ها می‌توان به آلودگی شناگاه‌ها و تهدید حیات موجودات زنده اشاره کرد.

به علت شرایط آب و هوایی مناسب دریای خزر، تعداد زیادی شهر بزرگ و کوچک با جمعیت‌های مختلف و تعداد زیادی روستا در حاشیه جنوبی و کنار سواحل دریای خزر و رودخانه‌های منتهی به آن توسعه یافته‌اند که فاضلاب بیشتر آن‌ها از طریق این رودخانه‌ها به دریای خزر انتقال می‌یابد. در مواردی نیز فاضلاب مستقیماً به دریا هدایت می‌شود. از طرف دیگر حجم بالای گردشگر در این مناطق آسیب جدی به شناگاه‌های دریای خزر وارد کرده است.

دریای خزر دریای فرصت‌ها و چالش‌هاست و نقش آن در شكل‌دهی سيمای اكولوژيک سرزمين‌های اطراف آن در چند دهه اخير همگام با توجه‌ بشر به خطراتی كه محيط زيست سياره زمين را در معرض تهديد قرار داده، مورد شناسايی و توجه فراوان قرار گرفته است.

هر چند تمام آب‌ها و مناطق ديگر جهان يک اكولوژی واحد به شمار می‌روند ولی نظر به شرايط تاريخی و موقعيت جغرافيايی، دريای مازندران علاوه بر كاركردهای دوگانه يادشده، از يک اكولوژی واحد برخوردار است.

در جامعه جهانی نظريه جديدی در حقوق بين‌الملل در مورد محيط زيست در حال شكل‌گيری است كه مفهوم «محيط زيست مشترک» نام دارد و ناشی از اين اصل است كه كره زمين محيط زيست غيرقابل تفكيكی را تشكيل می‌دهد كه كليه عناصر آن با يكديگر همبستگی دارند و خسارت وارده به اين محيط و مسئوليت دولت‌ها در اين باره نبايد منحصراً محدود به مرزهای ملی و قلمرو حاكميت آن‌ها باشد.

در ایران مصرف سموم شیمیایی در حدود یک‌درصد سموم تولیدی جهان را شامل می‌شود، این درحالی‌ است كه 65 درصد كل سموم مصرفی كشور در استان‌های گیلان و مازندران، استفاده می‌شود.

مدیریت مصرف سموم و استفاده از روش‌های مبارزه بیولوژیک و مدیریت تلفیقی آفات، علف‌های هرز و بیماری‌ها گام مهمی در جهت نیل به کشاورزی پایدار و به تبع آن کاهش شدید عوامل آلاینده محیط زیست خصوصاً پساب مزارع کشاورزی است.

با توجه به اینکه محیط زیست فقط بر خروجی‌ها نظارت دارد، صنایع راهکارهای زیادی برای پنهان‌کردن میزان آلاینده‌هایی که به محیط تخلیه می‌کنند، از جمله رقیق‌کردن و تخلیه در محیط‌های مختلف برای کاهش میزان جرایم دارند، لذا جریمه به تنهایی راهکار مناسبی برای جلوگیری از تولید و تخلیه آلاینده‌ها در دریا توسط صنایع نیست و بایستی در این زمینه فرهنگ‌سازی شود.

به نظر می‌رسد نقش دستگاه‌های نظارتی می‌بایست پر رنگ‌تر شود و برای صدور مجوز فعالیت‌های اقتصادی صنایع و بنگاه‌های اقتصادی که دارای آلودگی زیست محیطی هستند و در امر آلودگی نقش دارند موشکافانه‌تر برخورد کند و نظارت‌ها صرف داشتن مجوز فعالیت‌ها نباشد و کلیه حقوق قانونی محیط زیست لحاظ شود.

در این راستا باید عامه مردم با آموزش صحیح در ارتباط با نگهداری محیط زیست پیرامون اطراف این دریاچه و رودخانه‌های منتهی به آن جهت توسعه پایدار آیندگان مدنظر قرار دهند.

در پایان پیشنهاد می‌شود وزارت آموزش و پرورش در کتب تحصیلی استان‌های ساحلی تجدید‌نظر کرده و مباحث زیست محیطی این دریاچه عظیم و نحوه نگهداری آن در سر فصل دروس اصلی قرار گیرد. 

  

دیدگاه شما در مورد : آلودگی دریای خزر از مرز بحران گذشت!

آلودگی دریای خزر از مرز بحران گذشت!

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر