صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

بی‌مهری به محیط زیست کشور/ دریای مازندران در معرض تهدید جدی

باید برای محیط زیست دریا نگران بود و برای نجات آن تصمیم‌های جدی در سطح رهبران کشورهای حاشیه دریای مازندران اتخاذ کرد.

کد خبر : 41094

تاریخ انتشار : 27/05/1395 - 07:21


بی‌مهری به محیط زیست کشور/ دریای مازندران در معرض تهدید جدی

به گزارش خط امید به نقل از بلاغ،محیط زیست از مسائل جدی و راهبردی در حیات انسان معاصر بشمار می‌رود. زندگی ماشینی امروز بشر بیش از هر زمانی نیازمند محیط زیست سالم و اک است. دست بر قضا، چالش امروز دنیا نیز موضوع محیط زیست است. به هین نسبت اهمیت، کشورها نیز در برنامه‌ها و سیاست‌های استراتژیک خود، به صورت جدی احیاء و پویایی محیط را وجهه همت خویش قرار می‌دهند هر چند در این زمینه تخلفات و جنایات محیط زیستی فراوانی را نیز بوجود می‌آورند و آنگاه، طلبکارانه مطالبه‌گر نیز می‌شوند.

محیط زیست مازندران

مازندران از استان‌های مطرح کشور در موضوع محیط زیست است. اساساً، نام مازندران یادآور محیط زیست بانشاط و پرطراوت است که خود به‌عنوان عامل موثر برای گردشگران داخلی و خارجی است.

در میان تنوع زیستی در این استان، محیط ریست مازندران نیز از تنوع مختلف با اقتضائات خاص خود برخوردار است. دریا، از زمره مهم‌ترین جاذبه‌های استان‌های شمالی ایران و از جمله مازندران است.

آنچه که از اظهارنظر مسئولان مربوطه در سرازیر شدن فاضلاب‌ها به دریا برداشت می‌شود، و آزمایش‌ها از آلودگی‌های میکروبی آب دریای مازندران حکایت دارد، باید حقیقتاً برای محیط زیست دریا نگران بود و برای نجات آن باید تصمیم‌های جدی در سطح رهبران کشورهای حاشیه دریای مازندران اتخاذ کرد.

تعامل کشورهای حاشیه دریا

نگرانی کشورهای ساحلی از وضعیت رو به تخریب محیط زیست محدوده دریای خزر سبب شد تا کشورهای ساحلی با به رسمیت شناختن قوانین و مقررات هر یک از دولت‌های متعهد و آگاهی از تخریب دریای خزر به لزوم حفظ و احیاء منابع زنده برای نسل‌های حاضر و آتی توجه کنند.

تلاش برای تعریف یک رژیم واحد حفاظت از محیط زیست دریایی، با حمایت سازمان‌های بین‌المللی، در قالب برنامه محیط زیست دریای خزر، از اردیبهشت ماه سال 1377 اقدامات و تلاش مشترک برای حفظ و نجات محیط زیست دریای خزر از سوی کشورهای حاشیه این دریا آغاز شد.

بر همین اساس کشورهای حاشیه دریای خزر در سال 1382 یک "کنوانسیون منطقه‌ای حفاظت از محیط زیست دریای خزر"، موسوم به "کنوانسیون تهران" را امضاء کرده و در تاریخ 21 مردادماه 1385 برابر با 12 آگوست 2006 میلادی، لازم‌الاجرا شدن این معاهده نامه را بعنوان یک واقعه مهم زیست محیطی جشن گرفتند.

روز 21 مردادماه نقطه عطفی در تاریخ همکاری‌های زیست محیطی در ارتباط با دریای خزر محسوب می‌شود، از این‌رو با توجه به تهدیدات زیست محیطی و همچنین خطر انقراض برخی از آبزیان این دریا از جمله فک خزری، در راستای بالا بردن کیفیت این دریا، برگزاری جشن و برنامه‌های مناسبتی بسیار دارای اهمیت است.

اقدام دلسوزانه یک فعال محیط زیست

در همین راستا سازمان محیط زیست کشور از ایرج روغن‌چی خواست تا مانند سال‌های گذشته با رکاب زنی در حاشیه این دریا، از بندر ترکمن تا آستارا و با شعار: "یک زمین و بزرگ‌ترین دریاچه" در تاریخ 21/05/95 رکاب زنی خود را با گذر از 3 استان (گلستان، مازندران و گیلان) آغاز کند.

ایرج روغن‌چی مربی فدراسیون کوهنوردی و عضو سایکل توریست فدراسیون دوچرخه‌سواری جمهوری اسلامی ایران است و پس از گذر از استان گلستان به مازندران رسید.

این فعال محیط زیست، که پیش از این ۸ طرح ملی را با هدف حمایت از محیط زیست کشور به ثبت رسانده است، در گفت‌وگو با خبرنگار ما در ساری گفت: این طرح با شعار "یک زمین و بزرگ‌ترین دریاچه" در 21 مرداد 95 را با گذر از 3 استان آغاز کردم.

مربی فدراسیون کوهنوردی ایران با بیان اینکه روز 21 مرداد ماه نقطه عطفی در تاریخ همکاری‌های زیست محیطی در ارتباط با دریای خزر محسوب می‌شود، افزود: از این‌رو با توجه به تهدیدات زیست محیطی و همچنین خطر انقراض برخی از آبزیان این دریا از جمله فک خزری و ماهیان خاویاری، گرامی‌داشت این روز مهم، در راستای حفظ و حراست از این دریا بسیار دارای اهمیت است.

وی با اشاره به اینکه این طرح با حمایت محیط زیست کشور و با نامه‌نگاری به سه استان ساحلی کشور در حال اجراء است، افزود:متاسفانه درظهر روز جمعه که به ساری رسیدم، هیچ استقبالی از من نشد.

بی‌خیالی مسئولان محیط زیست کشورمان

روغن‌چی با بیان اینکه حمایت‌مالی محیط‌زیست کشور بسیار اندک بود، اضافه کرد: با توجه به نامه‌نگاری‌های صورت گرفته با استان مازندران، منتظر استقبالی گرم از سوی ساروی‌ها بودم، ولی مورد بی‌مهری قرار گرفتم.

این فعال محیط زیست با اشاره به اینکه خانواده و فرزندانم را با هدف حفظ و نگه‌داشت محیط زیست تنها گذاشتم تا این طرح را به اجرا درآورم، افزود: اگر اداره‌کل محیط زیست مازندران برنامه‌ای جهت رسانه‌ای شدن فعالیتم به اجراء در می‌آورد، مسلماً فرهنگ‌سازی خوب و مناسبی در شهرستان ساری برای حفظ پاکی آب دریای خزر صورت می‌گرفت.

وی در تشریح 8 طرحی که در گذشته به اجرا در آورده است، گفت: نخستین طرح خود را در خردادماه سال 1391 به منظور حمايت از قله باشکوه دماوند در بالادست‌ترين بخش شمال کشور و آب‌هاي نيلگون خليج فارس در جنوب آغاز کردم، که با لطف خداوند ميان اين دو پيوندي زيبا برقرار شد.

روغن‌چی با بیان اینکه دومين طرح ملي خود را در سوم فروردين 1392 از کوير لوت آغاز کرد، گفت: با پيمودن 600 کيلومتر، که تنها خشکي و خاک نمايان بود، به خليج هميشه فارس رسيدم و پس از بازگشت توسط شبکه جهاني جام جم دعوت به مصاحبه تلويزيوني شدم که همين موضوع سبب جلب نظر محيط زيست و دعوت براي همکاري در زمينه گرامي‌داشت هفته جهاني زمين پاک گرديد.

آب و خاک پاک، رمز سلامت انسان

وی با اشاره به اینکه با عنوان «سفیر دوستدار طبیعت» نامگذاری شدم، افزود: پس ازآن با ارائه طرحي اقدام به رکاب‌زني در راستاي شعار سال، (آب پاک، خاک پاک و انسان سالم)نمايد.

مربی فدراسیون کوهنوردی ایران با بیان عشق و علاقه به طبيعت که در وجودش نهفته است، اضافه کرد: سومين طرح ملي رکاب‌زني را از شهرستان بافت استان کرمان (پاک‌ترين شهر ايران از نگاه سازمان بهداشت جهاني) تا تبريز به عنوان زيباترين و توسعه يافته‌ترين شهر ايران (از نگاه سازمان جهاني يونسکو)، که مسافتي 2 هزار کيلومتري را در بر مي‌گيرد، در ارديبهشت ماه سال 1392 (با شعار آب پاک، خاک پاک، انسان سالم) به انجام رساندم.

روغن‌چی با اشاره به اینکه در ارديبهشت‌ماه سال ۹۲همزمان با روز زمين پاک طرح بين‌المللي چهارم را به اجرا درآوردم، افزود:این طرح با شعار (يک دريا و پنج ملت دوست) با گذر از 5 کشور حاشيه درياي خزر (کاسپين) از جمله: جمهوري آذربايجان – روسيه – قزاقستان – ترکمنستان و ايران، (با تمام وعده‌هاي داده شده)، از مقابل اداره کل محيط زيست استان البرز – کرج آغاز و پس از گذر از سختي‌ها و دشواري‌هاي فراوان ضمن ثبت رسمي و رسانه‌اي نمودن، اين حرکت مهم به نام کشور ايران به ثبت رسید.

اين فعال محيط زيست با بیان اینکه طرح پنجم ملي خود را با عنوان "پياده‌روي سواحل خزر"به اجرا درآورد، اضافه کرد:در این طرح با گذر از استان‌هاي گيلان، قزوين، تهران و گلستان طي کرد و از آستارا تا شهرستان گلوگاه که فاصله‌اي در حدود 800 کيلومتر بود را پيمود.

وي با اشاره به اینکه در تاريخ 29 بهمن ماه سال 1393 با هماهنگي سازمان محيط زيست وشعار (خليج فارس گنجينه جاوداني)از اروند رود تا تنگه هرمز را رکاب زد،افزود: مسير 2 هزار کيلومتري از موزه محيط زيست تالاب شادگان تا هرمزگان را رکاب زدم و در پايان مسير مورد تقدير قرار گرفتم.

روغن‌چی با بیان اینکه به مناسبت روز ملي درياي خزر (کاسپين) هفتمین طرح خود را با رکاب‌زنی از آستارا تا بندرترکمن درتاریخ ۲۱ مردادماه سال گذشته به اجراء در آورد، گفت: براساس هماهنگي ميان معاونت دريايي سازمان محيط زيست و مديرکل دفتر حفظ و بهسازي منابع دريايي قرار شد تا در چهار ايستگاه (آستارا، بندرانزلي، بابلسر و بندرترکمن) به عنوان مکان‌هاي اصلي فضايي براي همکاري مسئولان به وجود آيد که تنها محيط زيست شهرستان بابلسر همکاري لازم را انجام نداد.

این فعال محیط زیست با اشاره به اینکه سواحل درياي عمان، عقبه منطقه خليج‌فارس در برابر دشمنان فرامنطقه‌اي ايران به حساب مي‌آيد، افزود: پيشينه تاريخي اين سواحل به 545 پيش از ميلاد مسيح باز مي‌گردد، به همین دلیل طرح ملي هشتم را با هدف آشنایی با ظرفیت‌های مغفول مانده این منطقه تحت عنوان رکاب‌زنی از خلیچ گواتر(چابهار) تا خلیج فارس –بندرعباس به اجرا در آوردم.

وی با بیان اینکه مکران از نظر تاريخي سرزميني ساحلي در جنوب‌شرقي ايران و جنوب غربي پاکستان است، افزود: این منطقه در طول خليج عمان از رأس‌الکوه در غرب جاسک تا لاس‌بلا در جنوب غربي ايالت بلوچستان پاکستان گسترده‌است؛ مکران نام اصيل آريايي‌نشين در جنوب شرقي ايران با قدمتي بيش از 3000 سال است.

 


 

  

دیدگاه شما در مورد : بی‌مهری به محیط زیست کشور/ دریای مازندران در معرض تهدید جدی

بی‌مهری به محیط زیست کشور/ دریای مازندران در معرض تهدید جدی

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر