صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

تلاش آمریکا برای تضعیف حزب‌الله از طریق جنگ مذهبی و ترور رهبران

«آمریکا باید از طریق عملیات بین‌المللی و افزایش درگیری و تنش مذهبی در داخل لبنان مانع قدرت حزب الله شود»، این عبارتی است که یک افسر وزارت دفاع آمریکا در مجلس سنا و در ارتباط با چگونگی رویارویی با حزب الله و تضعیف آن بیان کرد.

کد خبر : 40918

تاریخ انتشار : 23/05/1395 - 12:46


 تلاش آمریکا برای تضعیف حزب‌الله از طریق جنگ مذهبی و ترور رهبران

به گزارش خط امید به نقل از تسنیم،به نقل از روزنامه الاخبار، «آمریکا باید از طریق عملیات بین المللی و افزایش درگیری و تنش مذهبی در داخل لبنان مانع قدرت حزب الله شود»،این عبارتی است که «دانیل بایمن» افسر وزارت دفاع آمریکا که امروز در یکی از بزرگترین دستگاه های جمع آوری و تحلیل اطلاعات امنیتی جهان کار می کند، بیان کرده است.

بایمن مدیر مطالعات موسسه بروکینگز، 22 ماه مارس گذشته درمقابل نمایندگان مجلس سنای آمریکا قرار گرفت و ادعا کرد که «ماهیت مذهبی جنگ داخلی در سوریه، حزب الله را در جهان عرب به اقلیت تبدیل کرده است و برخی از اهل سنت در مقابل آن قرار گرفته‌اند».

لزوم تحریک ریاض علیه حزب الله

به گفته وی آمریکا باید ریاض را تشویق کند تا بار دیگر از اشخاص و موسسه‌های مخالف و دشمن حزب الله در لبنان حمایت کند.

همان روز «ماتیو لیفیت» مدیر برنامه امنیتی و مبارزه با تروریسم (استاین) در موسسه واشنگتن در مقابل کنگره آمریکا قرار گرفت و محور اظهارات خود را بر نقش کشورهای عضو شورای همکاری در گسترش درگیری ها و تنش آفرینی های مذهبی از طریق «تروریستی» خواندن حزب الله در لبنان و در چارچوب بحران مذهبی بین ایران و شورای همکاری متمرکز کرد.

وی که یکی از حامیان تصویب قانون مجازات های بانکی و اقدامات وزارت خزانه داری آمریکا علیه حزب الله است، بر لزوم تشدید فشارها بر لبنان به منظور منزوی کردن حزب الله تاکید کرد.

همچنین در مطالعات سال 2008 یکی از مقامات دستگاه امنیتی آمریکا آمده است که اگر آمریکا و همپیمانانش به طور مستقیم علیه حزب الله اقدام کنند، همواره این حزب است که برنده می شود اما چنانچه مشروعیت جایگاه و موجودیت آن به طورغیر مستقیم هدف قرار گیرد، در آن صورت ممکن است که آمریکا و همپیمانانش برنده باشند.

به نظر می رسد نتیجه این مطالعات در سال 2010 و به طور خاص پس از شروع جنگ در سوریه به اجرا گذاشته شد و در حمله غیر مستقیم به حزب الله به کمک های مالی آمریکا نمود یافت.

تلاش پیگیر آمریکا برای جنگ روانی و رسانه‌ای علیه حزب الله

از سوی دیگر پس از گزارش «جفری فلتمن» سفیر پیشین آمریکا در لبنان در سال 2010 که در کنگره این کشور قرائت شد، واشنگتن سخت تلاش کرد تا با توسل به جنگ روانی رسانه های عربی و لبنانی علیه حزب الله، مانع جذب جوانان به این حزب شود.

فلتمن به طور علنی در حضور مجلس سنای آمریکا اعلام کرد که این کشور با استفاده از برنامه های ( USAID و MEPI) در لبنان بیش از 500 میلیون دلار برای تحقق این هدف هزینه کرد.

اما این تکاپوها و تهیه گزارش های مشابه به اینجا ختم نشد بلکه «داگلاس فیلیبونی» افسر امنیتی وزارت دفاع آمریکا نیز در قالب یک تحلیل دفاعی، مطالعاتی با عنوان «حزب الله: آیا می توان شبکه و نظام حمایتی آن را متوقف کرد؟» از زاویه دیگر به این موضوع پرداخت.

فیلیبونی که دارای دانشنامه دانشگاهی در رشته ریاضیات است، از تجزیه و تحلیل های ریاضی و علمی و از جمله «نظریه بازی‌ها» برای تعیین راهبرد آمریکا در رویارویی با حزب الله به ویژه اندازه گیری ارزش منافع و خسارت های اقدامات دولت آمریکا در لبنان، استفاده کرده است.

وی بر این اساس چهار گزینه از برترین تا بدترین را به آمریکایی ها و همپیمانانش برای مقابله با حزب الله لبنان ارائه کرده است.

بر این اساس این تحلیلگر آمریکایی به عنوان برترین گزینه پیشنهاد کرده است باید جلوی اقدامات حزب الله که از آن تحت عنوان تروریستی یاد کرد، به طور غیرمستقیم گرفته شود تا جایگاه مردمی و مشروعیت حزب الله از بین برود بدون اینکه به شهروندان لبنانی آسیبی رسیده و یا زیر ساخت های لبنان نابود شود.

وی در گزینه دوم و سوم پیشنهاد مداخله مستقیم و نابودی قدرت نظامی حزب الله را مطرح کرده و می گوید، در این صورت شهروندان آسیب خواهند دید و زیر ساخت های لبنان نیز تخریب می شود و در نهایت هم دو نتیجه قابل پیش بینی است و آن اینکه یا حزب الله می تواند به این گونه اقدامات خود ادامه دهد و یا اقداماتش متوقف خواهد شد.

فیلیبونی تاکید کرد، بدترین گزینه این خواهد بود که بعد از مداخله غیرمستقیم آمریکا و همپیمانانش. حزب الله بتواند به اقدامات خود ادامه دهد.

وی در ادامه چهار گزینه هم برای حزب الله از برترین تا بدترین مطرح کرده است به این ترتیب که بهترین گزینه این است که در صورتی که آمریکا با عملیات نظامی مستقیم حزب را  هدف قرار دهد، حزب الله به اقدامات قانونی متوسل شود.

گزینه دوم اینکه حزب الله به اقدامات خود که به زغم فیلیبونی تروریستی است، ادامه دهد تا مانع مداخله مستقیم نظامی آمریکا شده و موجب ترس و وحشت دشمنان شود.

گزینه سوم اینکه اگر آمریکا از طریق مداخله غیرمستقیم به رویارویی با حزب الله برخیزد، این حزب  به اقدامات قانونی متوسل شود.

گزینه چهارم که بدترین گزینه است اینکه  بعد از مداخله غیرمستقیم آمریکا، حزب الله جایگاه مردمی و مشروعیت خود را از دست بدهد و به اقدامات خود ادامه دهد.

این تحلیلگر آمریکایی نتیجه گیری از این گزینه ها را به شرح زیر اعلام کرد:

اول: مداخله مستقیم نظامی آمریکایی ها در رویارویی با اقدامات حزب الله که این  به نفع حزب الله خواهد بود.

دوم: مداخله غیرمستقیم آمریکا مقابل این اقدامات حزب الله که در این صورت به نفع هیچ یک از دو طرف نخواهد بود.

سوم: مداخله مستقیم نظامی آمریکا مقابل اقدامات قانونی حزب الله که  به نفع حزب الله خواهد بود.

چهارم: مداخله غیرمستقیم آمریکا مقابل اقدامات قانونی حزب الله که این به نفع آمریکایی ها و همپیمانانش خواهد بود.

فیلیبونی در تشریح عناصر اصلی دخالت غیر مستقیم آمریکا در قبال حزب الله گفت: اول اینکه آمریکایی ها به منظور جلوگیری از گسترش جایگاه مردمی و مشروعیت حزب الله دولت لبنان را تحت حمایت کمک مالی قرار دهند.

دوم اینکه سازمان ملل متحد و سازمان های منطقه‌ای و غیر دولتی برای تامین نیازهای جوانان لبنانی به خدمات اجتماعی، تربیتی و حرفه‌ای وارد عمل شوند تا حزب الله نتواند آنان را جذب کند و در واقع این حزب برایشان جذابیتی نداشته باشد.

سوم اینکه با گسترش درگیری های مذهبی در لبنان، تشکیل ائتلاف بین المللی ضد حزب الله، تروریستی خواندن این حزب و در نهایت ترور رهبران و فرماندهان آن جلوی حضور بین‌المللی حزب الله گرفته شود.

انتهای پیام/ 

  

دیدگاه شما در مورد : تلاش آمریکا برای تضعیف حزب‌الله از طریق جنگ مذهبی و ترور رهبران

 تلاش آمریکا برای تضعیف حزب‌الله از طریق جنگ مذهبی و ترور رهبران

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر