صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

اصفهان دارای رتبه سوم ابتلا به سرطان در کشور

همایش پیشگیری از سرطان‌های شایع بانوان با طرح مسائلی پیرامون سرطان‌های شایع در کشور و جایگاه ایران در میزان ابتلا به سرطان در شهرضا برگزار شد.

کد خبر : 40808

تاریخ انتشار : 20/05/1395 - 23:22


 اصفهان دارای رتبه سوم ابتلا به سرطان در کشور

به گزارش خط امید به نقل از تسنیم، در راستای آشنایی زنان با سرطان‌های مختلف همایش پیشگیری از سرطان‌های شایع بانوان در شهرضا برگزار شد؛ فرماندار شهرضا عصر امروز در «همایش پیشگیری از سرطان‌های شایع بانوان» که در سالن اجتماعات فرمانداری شهرضا برگزار شد، اظهار داشت: سرطان از جمله معضلات شایع جامعه ما است که عوامل مختلفی از جمله فقدان بهداشت روحی و جسمی سبب ایجاد آن می‌شود.

محسن گلابی افزود: نبود آگاهی از شیوه صحیح زندگی و انتخاب شیوه‌های نادرست رفتاری سبب می‌شود افراد به بیماری‌های سختی همانند سرطان دچار شوند. ما نیازمند افزایش شادی و نشاط اجتماعی هستیم، ایجاد شادابی در بین مردم از مهم‌ترین راهکارهای کاستن از بیمارهای‌های روحی و جسمی است.

سلامت جامعه، محور اصلی توسعه و سلامت زنان است

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرضا در ادامه این همایش، با بیان اینکه در جامعه سلامت محور، سلامت زنان ارزش و اعتبار ویژه‌ای دارد، اظهار داشت: سلامت جامعه، محور اصلی توسعه و سلامت زنان رکن اصلی سلامت جامعه است.

حجت‌الله تنهایی با اشاره به اینکه زنان رکن اصلی فرزند پروری سالم هستند، افزود: تمامی جوانب سلامت در خانواده به مادران مربوط است، تأمین سفره و غذای سالم، سبد غذایی سالم، رعایت بهداشت فردی و آموزش‌های ماندگار در دوران کودکی، بر عهده مادران متعهد جامعه قرار دارد.

وی تصریح کرد: زنان و مادران پایه‌های اصلی سلامت جامعه هستند و از این نظر این افراد باید همواره از سلامت کامل جسمی و روحی برخوردار باشند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرضا اظهار داشت: در جامعه ما که نقش‌های اجتماعی و حضور فعال زنان در عرصه‌های کار و اشتغال و اقتصاد بیشتر شده، حفظ و بهبود سلامت این قشر از جامعه به مراتب مشکل‌تر شده و تأثیرات جانبی آن نیز بر سلامت خانواده بیشتر شده است.

وی با اشاره به آماری از وضعیت شیوع سرطان در ایران و جهان، گفت: در جهان میزان شیوع سرطان در مردان و زنان به ترتیب 205 و 165 نفر در صد هزار نفر است، در حالی که این آمار در ایران به ترتیب 134 و 128 نفر در صدهزار نفر است، بنابراین میزان بروز سرطان در ایران کمتر از متوسط جهانی است.

تنهایی اظهار داشت: هر چند میزان بروز سالیانه سرطان در ایران کمتر از میانگین جهانی است اما متأسفانه بیش از 70 درصد از افزایش بروز مرگ و میر ناشی از سرطان در کشورهای در حال توسعه نظیر کشور ایران اتفاق می‌افتد. میزان مرگ و میر ناشی از سرطان در کشورهای در حال توسعه به دلیل تشخیص دیر هنگام بیشتر از کشورهای توسعه یافته است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرضا گفت: پیش‌بینی می‌شود در سال 1409 مرگ ناشی از سرطان در ایران به 155هزار نفر برسد در حالی که این آمار در سال 1391، 85 هزار نفر بود، افزایش حدود 80 درصدی مرگ و میر ناشی از سرطان سبب می‌شود، در آینده این نوع مرگ به عنوان دومین عامل مرگ و میر در ایران تبدیل شود.

وی با اشاره به وجود رابطه مستقیم بین افزایش سرطان و افزایش سن افراد، اظهار داشت: میزان امید به زندگی در ایران از 58 سال در سال 1979 به 74 سال در 2012 رسیده است.

شرایط و شیوه زندگی تأثیر زیادی در ابتلا یا عدم ابتلای افراد به سرطان دارد

وی بیان کرد: شرایط و شیوه زندگی تأثیر زیادی در ابتلا یا عدم ابتلای افراد به سرطان دارد تا جایی که عدم مصرف 5 وعده میوه در روز تا 90 درصد، فعالیت کم بدنی تا 40 درصد، افزایش وزن تا 50 درصد و کلسترول بالا تا 50 درصد در این زمینه مؤثر است.

تنهایی افزود: متأسفانه استان اصفهان رتبه سوم در ابتلا به سرطان و رتبه پنجم در سرطان مردان در کشور را دارد، سرطان‌های پستان، پوست و روده بزرگ به ترتیب بیشترین میزان سرطان را در این استان به خود اختصاص داده‌اند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرضا فزود: شهرستان شهرضا در جایگاه هفتم استان اصفهان از نظر میزان شیوع سرطان قرار دارد و از نظر میزان شیوع سه سرطان مهم استانی، شهرضا جزء شهرستان‌های با شیوع متوسط محسوب می‌شود. شهرضا در سرطان سینه رتبه دوم استانی را دارد تا جایی که بر اساس آخرین آمار در سال 93 از 78 مورد مرگ ناشی از سرطان در شهرستان 5 مورد به دلیل ابتلا به این نوع از سرطان بوده است.

انتهای پیام/

د به‌س



 

 

  

دیدگاه شما در مورد : اصفهان دارای رتبه سوم ابتلا به سرطان در کشور

 اصفهان دارای رتبه سوم ابتلا به سرطان در کشور

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر