صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

صنایع دستی در مازندران جایگاهی ندارد/ واردات کالاهای خارجی عامل خاموشی صنایع دستی

صنایع دستی باتوجه به اینکه فرهنگ و تاریخچه ما است باید از سوی مسئولان مورد توجه قرار گیرد و با جلوگیری از واردات به تولیدات داخلی بیشتر توجه شود.

کد خبر : 40799

تاریخ انتشار : 19/05/1395 - 21:17


صنایع دستی در مازندران جایگاهی ندارد/ واردات کالاهای خارجی عامل خاموشی صنایع دستی

به گزارش خط امید به نقل از بلاغ، صنایع دستی نمایان‌گر فرهنگ هر ملت و جلوه‌گر خلاقیت و ایده‌های ذهنی تمدن ایرانی اسلامی است که در سطح جهان نقش آفرینی می‌کند.


سه عنصر هنر، فرهنگ و صنعت در ذات صنایع دستی نهفته و ارزش بالقوه آن در ایران به گونه‌ای است که اگر به این صنعت توجه شود با سازماندهی و تقویت می‌تواند عاملی برای بی‌نیاز از صنعت نفت باشد، چرا که ایجاد اشتغال، کسب درآمد، جاذبه گردشگری، حفظ و بقای آداب و رسوم قدیمی، درآمد ارزی و غیره از دست‌آوردهای رونق صنایع دستی در کشور است.

 

صنایع دستی، تلفیقی از هنر و اقتصاد

صنایع دستی در کشورهای جهان سوم افزون بر نقش والای فرهنگی طی زمان‌های گذشته به تأمین نوعی تعادل اقتصادی و اجتماعی نیز کمک می‌کرد، زیرا اینگونه صنایع همواره برای گروه‌های کثیری از صنعت‌گران شهری و روستایی ایجاد کار و در آمد کرد و از آن به‌عنوان عامل مهمی در رونق اقتصادی روستاییان یاد می‌شود.


این صنعت که حافظ میراث کهن قومی و بومی ما است به ندرت در سبد کالاهای مصرفی افراد رنگ می‌بازد و جای خود را به تولیدات ماشینی و خارجی می‌دهد؛ بسیاری از افراد که در صنایع دستی کار می‌کردند به علت نبود تقاضا در بازار، کار خود را از دست دادند و با ورود بیشتر کالاهای خارجی به کشور بازار بسیاری از صنایع دستی و بومی به خاموشی سپرده و دامنه فعالیت آنها محدود شد.

 

بی توجهی به صنایع دستی در شهر با قدمت آمل، مهد فرهنگ ایران و یکی از شهرهایی که قابلیت بومی بسیار زیادی دارد دیده می‌شود و متولیان این امر از وضعیت موجود رضایت ندارند.


الهام دژبان متولد 1360 از شاهرود و فارغ‌التحصیل رشته مهندسی تکنولوژِی طراحی دوخت یکی از فعالین عرصه صنایع دستی در شهرستان آمل است که در گفت‌وگو با خبرنگار ما به وضعیت صنایع دستی در آمل اشاره می‌کند.

 

وی فعالیت خود در این عرصه را از 2 سال پیش آغاز کرد و از انجمن ام اس حدود 15 نفر، در کانون  نابینایان حدود 10 نفر و به صورت خصوصی حدود 30 نفر شاگرد دارد و در ایام تابستان در مساجد و مناطق مختلف کلاس‌های آموزشی برگزار می کند.


صنایع دستی با حداقل توقع و حداکثر بازدهی

فعالیت‌های این بانوی هنرمند  شرکت در هفتمین سمینار دانشگاه و صنعت در دانشکده امام صادق(ع) ساری به‌عنوان کارآفرین برتر سال 94، حضور در جشنواره بین‌المللی مد ولباس در سال 94، ارسال مقاله به همایش هنر دست یافته‌های میل و قلاب در سال 90، 92 ، 93 در دانشگاه الزهرا، همکاری در نمایشگاه جشنواره  پارک پاک سال 94 و 95 در شهرستان آمل، حضور در اولین دوره گردشگری تعالی بخش در تابستان 94 در امام‌زاده عبدالله و حضور در نمایشگاه چارچیرار سال 94 در قائم شهر است.

 

دژبان به شرایط فعلی صنایع دستی در ایران به ویژه شهرستان آمل اشاره کرد و گفت: ما متاسفانه در ایران و به خصوص در مازندران جایگاهی در صنایع دستی نداریم در حالی که شهر آمل زمینه بسیار مناسبی در این عرصه دارد و با توجه به بخش صنایع دستی در جذب توریست هم می‌توانیم موفقیت‌های بسیاری کسب کنیم.

صنایع دستی، فرصت‌ها و تهدیدها

وی با بررسی چالش‌های اصلی پیش روی صنایع دستی ایران، مشکل اصلی در این عرصه را واردات دانست و عنوان کرد: برای مثال طرح‌های چوب از هند، مس کوبی تلفیقی از مس و چوب از تایلند و فرش دست بافت از چین با برند کاشان وارد می‌شود؛ واردات صنایع دستی که جای خود دارد و در واقع هویت ایرانی بودن ما را می‌گیرد فاجعه بزرگی که متاسفانه صدای انفجار آن را کسی نمی‌شنود.


این بانوی هنرمند باتوجه به چالش‌های مطرح شده اقداماتی را مطرح کرد و افزود: صنایع دستی باتوجه به اینکه فرهنگ و تاریخچه ما است باید از سوی مسئولان مورد توجه قرار گیرد و با جلوگیری از واردات به تولیدات داخلی بیشتر توجه شود؛ در همین راستا پیشنهاد دادیم خانه‌های قدیمی که در سطح شهر جزء میراث فرهنگی و خالی از سکنه هستند را در اختیار هنرمندان صنایع دستی برای عرضه کارهایشان قرار دهند.


دژبان به تاثیر صنایع دستی در اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و یادآور شد: بسیاری از خانم‌ها می‌توانند در خانه مشغول به این کار شوند و به اقتصاد خانوار کمک کنند و با فعالیت گسترده در صنایع دستی می‌توانیم در صنعت گردشگری و جذب توریست موثر باشیم.


صنایع دستی و عرصه ناقص

وی با اشاره به نحوه فروش صنایع دستی اظهار کرد: ما محصولات صنایع دستی را تنها در نمایشگاه‌ها به فروش می‌رسانیم و جای مشخصی برای فروش نداریم البته پیشنهاد دادیم اما متاسفانه کاری انجام نشد.

این بانوی هنرمند سود حاصل از فروش صنایع دستی را مقرون به صرفه ندانست و گفت: چون محصولات را تنها در نمایشگاه‌ها به فروش می‌رسانیم بازدهی بالایی ندارد اما اگر تبلیغات باشد بهتر می‌شود که متاسفانه تبلیغات زیادی صورت نمی‌گیرد البته از سوی فرمانداری ویژه آمل، صندق کار آفرینی امید و وام بسیج سازندگی سپاه حمایت شدیم.

 

در همین راستا خبرنگار ما مصاحبه‌ای با رئیس میراث فرهنگی شهرستان آمل درباره مشکلات صنایع دستی دراین شهرستان انجام داد.

 

محمدرضا شیدفر به جایگاه صنایع دستی در آمل اشاره کرد و گفت: صنایع دستی در آمل به شکل قوی کار نشد، اما برنامه‌هایی از جمله نمایشگاه صنایع دستی و عمارت تاریخی عبادی که عید فطر امسال به‌عنوان مکانی دائمی برای صنایع دستی افتتاح شد، جشنواره‌های غذایی و فراخوان در روستا ها برای استفاده از خانه‌های قدیمی به‌عنوان اقامت‌گاه بوم گردی و نمایشگاه‌های دائمی صنایع دستی در دستور کار قرار گرفت.


وی با اشاره به کارهای انجام شده در رفع مشکلات هنرمندان صنایع دستی و بیان اینکه  130 هنرمند را بیمه کردیم، اظهار کرد: برای ایجاد یک انجمن و یا شرکت تعاونی در تلاش هستیم و همچنین با برپایی نمایشگاه برای مراجعینی که دارای آثار برجسته باشند در خانه عبادی مکانی برای ارائه کارهایشان در نظر گرفته می‌شود.

 

گامی به سوی عملی شدن اقتصاد مقاومتی
 

بسیاری از هنرمندان در عرصه صنایع دستی به علت نبود تقاضا در بازار کار خود را از دست دادند و دچار رکود فراگیر می‌شوند، و شاید یکی از دلایل آن که حائز اهمیت است پیشرفت تکنولوژی باشد صنایع دستی نیز توانایی همراهی این سیل تکنولوژی  را نداشته و کم کم دارد رو به انقراض می‌رود. در صورتی که صنایع دستی می‌تواند از تکنولوژی بهتر بهره بگیرد تا مشتریان نیز بتوانند از کالاهای جدیدتری برخوردار باشند.

 

بسیاری از هنرمندان در عرصه صنایع دستی به علت نبود تقاضا در بازار، کار خود را از دست دادند و دچار رکود فراگیر شدند شاید یکی از دلایل حائز اهمیت آن پیشرفت تکنولوژی است در حالی که صنایع دستی با بهره‌گیری از تکنولوژی مشتریان را از کالاهای جدیدتری برخوردار کنند.

صنایع دستی می‌تواند به نیاز مشتریان و سلایق آنها توجه ویژه و مضاعف داشته باشد و با تنوع رشته‌ها و ارتقای کیفیت آموزش این صنعت بی‌بدیل را ارتقاء دهد تا شاهد هر چه بیشتر این صنعت ملی و ناوابسته باشیم.

 

با وجود تمام مزیت‌هایی که این هنر و یا به نوعی صنعت برای مردم دارد، غفلت‌های رنگین ما سبب شد تا علاوه بر فراموش کردن هنرهایی به قدمت تمدن خویش، رازهای سلامتی و زندگی سالم را نیز در هیاهوی زندگی ماشینی خود گم کنیم؛ در هر حال فراموش‌کاری انسان آن هم در مورد خودش، نه تنها هنر را بی‌اصالت، بلکه به اصول زندگی و روش‌های مناسب آن آسیب وارد می‌کند.

 

در پایان با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب و توجه ایشان به اهمیت اقتصاد مقاومتی و رونق تولیدات داخلی انتظار می‌رود با حمایت‌های مسئولان، دولت‌مردان و تلاش بیشتر مردم روز به روز بر رونق صنایع دستی کشورمان افزوده شود؛ چرا که رونق تولیدات داخلی گامی برای عملی شدن اقتصاد مقاومتی و عدم وابستگی به نفت و کشورهای بیگانه است.

 


 

  

دیدگاه شما در مورد : صنایع دستی در مازندران جایگاهی ندارد/ واردات کالاهای خارجی عامل خاموشی صنایع دستی

صنایع دستی در مازندران جایگاهی ندارد/ واردات کالاهای خارجی عامل خاموشی صنایع دستی

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر