صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

دغدغه معیشت جدی‌ترین آسیب خبرنگاران مازندران

بر اساس آمار رسمی، روزنامه‌نگاری و خبرنگاری در کشورهای پیشرفته در زمره مشاغل معتبری قرار می‌گیرد که از درجه اهمیت قابل توجهی برخوردار است اما در کشور ما به خصوص در استان ما داستان به اینگونه نیست.

کد خبر : 40746

تاریخ انتشار : 17/05/1395 - 13:05


دغدغه معیشت جدی‌ترین آسیب خبرنگاران مازندران

به گزارش خط امید به نقل از بلاغ، خبرنگاران قاصدان، امانتداران و راويان راستگویی هستند که با مجاهدت، عزتمندي جامعه را تضمين مي‌کنند و با تاريخ‌نگاري منصفانه در فکر بشر، تحولات عظيمي را رقم مي‌زنند.

نامگذاري هفدهم مرداد ماه به نام روز خبرنگار با نام شهيد محمود صارمي عجين شده، و بزرگداشت اين روز فرصتي است براي آشنايي افکار عمومي با زحمات، مشکلات و مسئوليت‌هاي اين قشر سرنوشت‌ساز جامعه.

بر اساس آمار رسمی، روزنامه‌نگاری و خبرنگاری در کشورهای پیشرفته در زمره مشاغل معتبری قرار می‌گیرد که از درجه اهمیت قابل توجهی برخوردار است، اما در کشور ما به خصوص در استان ما داستان به این‌گونه نیست.

خبرنگاران، زود فراموش می‌شوند

بسیاری از فعالان حوزه رسانه در مازندران، خبرنگاری را به عنوان یک شغل که بتواند تأمین‌کننده زندگی‌شان باشد نمی‌دانند، چرا که هیچ‌گونه تضمینی برای آینده شغلی‌شان وجود ندارد، حتی پیشکسوتانی که سال‌ها در این عرصه با عشق کار کرده‌اند به راحتی به فراموشی سپرده می‌شوند.

به گفته یکی از خبرنگاران، سال‌های گذشته یکی از پیگیری‌های او در استان نامگذاری یکی از خیابان‌های ساری به نام مرحوم اسفندیار زرکوب، یکی از پیشکسوتان رسانه استان بود، اما علی‌رغم موافقت شهرداری مرکز مازندران مسئولان خانه مطبوعات پیگیر موضوع نشدند و این نامگذاری به حال خود رها شد.

در مظلومیت این قشر همین بس خانه‌ایی که باید دغدغه‌اش استیفاء حقوق و جایگاه واقعی خبرنگار در جامعه باشد، دغدغه‌هایی غیر از آن در سر دارد.

برخورد غیرمهندسی با مهندس‌ترین قشر جامعه

علی نوری خبرنگار و مدیر خبرگزاری مهر در مازندران درباره دغدغه‌های خبرنگاران به بلاغ می‌گوید: موضوعی با عنوان مهندسی رسانه‌ در استان وجود ندارد، سال‌های اخیر کسانی وارد حوزه خبر شده‌اند که تخصص کافی را نداشتند و معلوم نیست از چه منفذی وارد عرصه رسانه شده‌اند.

وی در انتقاد از بعضی اهالی رسانه استان اظهار کرد: طبق آمار، مازندران 800 فعال رسانه‌ای دارد که این عدد به دور از واقعیت است، زیرا چیزی که مشاهده می‌شود فعالیت کمتر از 200 نفر است.

مدیر خبرگزاری مهر در مازندران با بیان اینکه هیچ‌گونه ساماندهی در موضوع فعالان رسانه استان وجود ندارد، خاطرنشان کرد: آموزش یکی از اصول کار حرفه‌ای است، اما در سال‌های گذشته کسانی وارد عرصه خبر در مازندران شده‌اند که فقط نام خبرنگار را یدک می‌کشند.

نوری در ادامه با تاکید بر آموزش در تمامی سطوح فعالان رسانه در استان، تصریح کرد: بعضی از مدیران رسانه‌ای در استان حتی نمی‌توانند یک خط خبر بنویسند، اما عنوان مدیریت و یا سرپرستی یک رسانه را یدک می‌کشند.

مشکلات کهنه و فرسوده‌کننده

وی به مشکلات خبرنگاران هم اشاره کرد و گفت: خبرنگاران سال‌هاست که با مشکلاتی همچون بیمه، نبود امنیت شغلی و معیشتی درگیر هستند که امیدواریم متولیان امر توجه بیشتری به این قشر داشته باشند.

حسن سلحشور مدیر مسئول سایت تحلیلی خبری سفیر هراز و عضو انجمن صنفی رسانه‌های مجازی استان، منسجم نبودن تشکلات صنفی را در استان از اهم مشکلات خبرنگاران مازندران نام برد و گفت: نبود تشکل صنفی برای خبرنگاران موجب انباشت مشکلات فراوان می‌شود به طوری که خبرنگار در صدد اقناع و ارضای اهداف سیاسی احزاب و گروه‌های محلی بر می‌آید، و این به معنای آن است که خبرنگار با فرو گذاشتن شأن خبرنگاری، استقلال خود به بهای معیشتش را از دست می‌دهد.

وی جدی‌ترین دغدغه‌ خبرنگاران را مشکلات مالی دانست و گفت: این مسئله به عنوان جدی‌ترین آسیب در عرصه خبرنگاری تلقی می‌شود، مدیران عرصه مطبوعات نیز خود با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند و مشکل مالی مدیران منجر به بی‌ثباتی رسانه و تحت‌الشعاع قرار گرفتن زندگی خبرنگاران می‌شود.

قشری که با تلاش به دنبال ایجاد پل ارتباطی میان دردهای جامعه و مسئولان برای برطرف کردن مشکلات مردم هستند، خود زیر بار همان مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند.

در کشوری که صاحبان قدرت سیاسی و اقتصادی آن همواره در کمین هستند تا با در دست گرفتن رسانه‌ها آن را در مسیر دلخواه خود هدایت کنند تا استقلال رسانه را با خطر جدی مواجه کنند، بی‌توجهی متولیان امر نشان از چه دارد نمی‌دانیم. 

  

دیدگاه شما در مورد : دغدغه معیشت جدی‌ترین آسیب خبرنگاران مازندران

دغدغه معیشت جدی‌ترین آسیب خبرنگاران مازندران

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر