صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

مازندران همچنان در انتظار تبدیل شدن به «منطقه آزاد تجاری»

در میان ناامیدیِ مردم مازندران، با پیگیری‌های مکرر نماینده سابق بابلسر، پروژه منطقه آزاد مازندران در دستور کار مجلس نهم قرار گرفته بود اما متاسفانه عمر این مجلس به‌سر رسید و پیگیری‌ها برای طرح در هیئت دولت ناتمام ماند.

کد خبر : 40680

تاریخ انتشار : 16/05/1395 - 11:37


مازندران همچنان در انتظار تبدیل شدن به «منطقه آزاد تجاری»

به گزارش خط امید به نقل از بلاغ، در چند شب گذشته رئیس‌جمهور در مصاحبه تلویزیونی خود آماری از عملکرد دولت در سه سال گذشته را ارائه کرد. از دستاوردهایی که دولت تا به امروز کسب کرده، از پروژه‌های نیمه تمام دولت و از طرح‌هایی که برای یک سال باقی مانده از عمر دولتش در دست اقدام دارد.


صحبت‌های امیدوارکننده‌ای که هر ایرانی که دل در گرو پیشرفت کشورش دارد از شنیدن آن مشعوف خواهد شد.

با شنیدن سخنان ریاست‌جمهور از صدا و سیما، ناخودآگاه بیاد روز سفر هیئت دولت به استان سرسبز اما نابرخوردار و مظلوم مازندران افتادم.

آن روزها درست زمانی که مسئولان اجرایی استان در تکاپوی استقبال از هیئت دولت و رئیس‌جمهور بودند، ولوله‌ای به‌نام منطقه آزاد تجاری مردم مازندران را درگیر خود کرده بود.

در هر کوی و برزن، هر منزل و محله، هر دانشکده، آموزشگاه و دانشگاه، هر مغازه و فروشگاه و در هر اجتماع دوست و فامیل، هر صنعتگر و بازرگان و خلاصه هر شهروند مازندرانی را که می‌دیدم این سوال را از هم می‌پرسیدند که آیا این اتفاق بزرگ خواهد افتاد؟ آیا بعد از 36 سال تاریخ پس از انقلاب این عزم جدی در دولتمردان برای اعطای این فرصت طلایی به مازندران به‌وجود آمده است؟ پس از تصویب منطقه آزاد در مازندران، چه اتفاقی در وضع زندگی ساکنین خواهد افتاد؟ این اتفاق می‌تواند مشکلات چندین ساله استان کم برخوردار و در برخی مناطق محروم مازندران را حل کند؟ و ده‌ها سوال کوچک و بزرگ دیگر که ساعت‌ها نُقل محافلِ عام و خاص بود.

بحث منطقه آزاد تجاری درست از زمانی در استان پیچید که پیگیری‌ها بصورت کاملا سری و پشت پرده انجام می‌شد و حالا نوبت به ارسال درخواست نمایندگان مازندران در مجلس شورای اسلامی رسید.

درخواست 10 تن از نمایندگان مازندران مبنی بر ایجاد منطقه آزاد تجاری در بخش مرکزی استان و به محوریت شهرستان بابلسر تقدیم رییس جمهور شد و از همان جا هیاهوی منطقه آزاد، استان را فرا گرفت .

بجز اعلام حمایت 10 تن از نمایندگان استان، تمامی عوامل تصمیم‌گیری در مورد تصویب و اعلام منطقه آزاد، مرکز استان، بابلسر را جهت اجرای طرح تایید کردند.

از جمله این عوامل و نهادها می‌توان به معاون اجرایی رییس جمهور، معاون پارلمانی رییس جمهور، معاون گردشگری رییس جمهور، وزیر صنعت و معدن و تجارت، وزیر راه و شهرسازی ، دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور، مشاور عالی رییس جمهور، استاندار مازندران، همه مدیران کل استان به اتفاق، مساولین نظامی، انتظامی و امنیتی استان، پدافند غیرعامل و بخش کثیری از صنعتگران و کارآفرینان استان اشاره کرد.

و از همه مهم‌تر تیم منتخب کارشناسی که به درخواست استاندار و از سوی شورای عالی مناطق آزاد کشور ماموریت داشتند و با مطالعه یک‌ساله 40 شاخصه اصلی، به اتفاق بابلسر را به عنوان بهترین مکان برای اجرای منطقه آزاد تجاری تایید کردند، اشاره کرد.

با تلاش شبانه روزی نماینده سابق بابلسر در جلب نظر مسئولان ذیربط و حمایت‌های استاندار مازندران، جای هیچ‌گونه تردیدی باقی نماند که بی‌شک یکی از دستاوردهای بزرگ استان از سفر رییس جمهور اعلام منطقه آزاد تجاری در مرکز ثقل جمعیتی استان و به مرکزیت بابلسر خواهد بود.

اما با کارشکنی یکی از مسئولان و القا اطلاعات غلط به رئیس جمهور در میان ناباوری بیش از یک و نیم میلیون مازندرانی مشتاق ساکن در بخش مرکزی استان که یا در ورزشگاه محل استقبال و یا پای گیرنده‌های خود نشسته بودند تا خبر خوش را از زبان رییس‌جمهور بشنوند، این خبر اعلام نشد و در جلسه شورای اداری نیز با وجود تلاش‌های نجف نژاد، بحث منطقه آزاد تجاری مازندران به بعد موکول شد.

بعد از سخنرانی رییس جمهور وقتی به جمعیتی از مردم در کو چه و خیابان و هر جای دیگر برمی‌خوردم بهت و حیرت و در خیلی از موارد اندوه و گلایه‌مندی را در چهره و سخن مردم می دیدم و می‌شنیدم.

در میان ناامیدیِ مردم مازندران، با پیگیری‌های مکرر نماینده سابق بابلسر این پروژه در دستور کار هیئت دولت قرار گرفت اما متاسفانه عمر دوره نهم مجلس به‌سر رسید و پیگیری‌ها برای طرح در هیئت دولت ناتمام ماند.

اکنون این طرح با پشتوانه قوی کارشناسی و با اعلام نظر تمامی مراجع ذی‌صلاح در نوبت طرح در هیئت دولت قرار دارد.

واقعا طرحی با این قدرت تاثیرگذاری مثبت بر اوضاع کسب و کار ومعیشت خانوار مازندرانی چطور این همه باید در صف نوبت طرح قرار گیرد؟

چگونه است که حمایت‌ها و تاییدات نمایندگان و مسئولان استان و کشور تاکنون مغفول مانده؟

چطور این خواسته به‌حق مردم بخش مرکزی استان که در انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری بیش از 70 درصد به حسن روحانی رای دادند نادیده گرفته شده؟

جناب آقای دکتر روحانی، ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران؛ مردم شریف مازندران وظیفه خود را در هر برهه از مقاطع حساس کشور، چه در پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، چه در غائله مبارزه با ضد انقلاب و منافقین، چه در دفاع مقدس با نثار خون  شهیدانشان و چه در راهپیمای‌ها و تجدید بیعت‌ها با آرمان‌های امام و رهبر معظم انقلاب، دِین خود را به نظام و کشور ادا کرده‌اند. اینک نوبتی هم که باشد نوبت دولتمردان شماست تا پاسخ این همه از خودگذشتگی و وفاداری را با تصویب این خواسته بحقشان بدهند و قلب صدها هزار مازندرانی را مالامال از شور و شعف و شادی کنند.

این خواسته، نه مربوط به شهرستانی خاص که منظور نظر چندین شهرستان پرجمعیت استان است که به‌دلیل شرایط خاص گردشگری، صنعتی و تجاری موجود در آنها مصرانه منتظر تصویب و اعلام آن هستند.

بدیهی‌است اعطای این موقعیت ممتاز به بابلسر و در کل بخش مرکزی استان، موجبات رضایتمندی جمعیت کثیری از شهرستان‌های حوزه نفوذ این طرح را در پی خواهد داشت و این هدیه گرانب‌ها از سوی مردم قدرشناس و خون‌گرم استانِ لاله‌خیز مازندران بی‌جواب نخواخد ماند.

آقای رییس جمهور! مردم مازندران هنوز منتظر اعلام منطقه آزاد تجاری در این استان هستند.

 
کد مطلب: 215001
 

  

  

دیدگاه شما در مورد : مازندران همچنان در انتظار تبدیل شدن به «منطقه آزاد تجاری»

مازندران همچنان در انتظار تبدیل شدن به «منطقه آزاد تجاری»

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر