صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

«طرح ولایت» فرصتی برای خودسازی و ارتقای سطح اعتقادی دانشجویان

بعد از استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی و استمرار ارزش‌ها و باورهای دینی در جامعه، دشمنان اسلام حیات مادی خود را در خطر دیدند و درصدد تضعیف و ایجاد انحراف در باورهای نسل جوان برآمدند.

کد خبر : 40678

تاریخ انتشار : 16/05/1395 - 11:18


«طرح ولایت» فرصتی برای خودسازی و ارتقای سطح اعتقادی دانشجویان

به گزارش خط امید به نقل از بلاغ،دشمن برنامه‌هایی همچون القای ناکارآمدی دین، ترویج شبهات و افکار انحرافی را در قالب شبیخون و تهاجم فرهنگی، طراحی کرده است.

یکی از راهکارهای اصلی مقابله با این توطئه‌ها توسعه و گسترش معرفت و بصیرت دینی، بر پایه قرآن و مکتب اهل بیت(ع) برای تقویت قدرت تحلیل منطقی و مستدل در بین قشر جوان است و این موضوع برای دانشجویان بسیار مهم است که در این زمینه، دوره آموزش مبانی اندیشه اسلامی در قالب «طرح ولایت» در نظر گرفته شد.

طرحی که هر سال با استقبال گسترده دانشجویان در دو مرحله استانی و کشوری برگزار می شود.

به بهانه اعزام 200 نفر از دانشجویان بسیجی دانشگاه‌های مازندران به مرحله استانی طرح ولایت، همراه آنها شدیم تا در این باره گفت‌وگویی داشته باشیم.

شهرام نوری مسئول سازمان بسیج دانشجویی مازندران طی گفت‌وگویی، طرح ولایت را از برنامه‌های بنیادین بسیج دانشجویی دانست و خاطرنشان کرد: این طرح به منظور افزایش آگاهی و نگاه بصیریتی و معرفتی دانشجویان هر سال در دو مرحله استانی و کشوری برگزار می‌شود که اکنون اجرای مرحله استانی آن را در دستورکار داریم.

آشنایی دانشجویان با مبانی اندیشه اسلامی

وی درباره اهداف این طرح گفت: هدف از برگزاری طرح ولایت آشنایی و تسلط دانشجویان با مبانی اندیشه اسلامی، سیره عملی و نظری ائمه اطهار، آشنایی با نهادهای فرهنگی، آشنایی با رسالت، اهداف و ماموریت بسیج دانشجویی و کسب مهارت‌های لازم جهت ایفای نقش تربیتی و موثر در دانشگاه‌های استان است.

مسئول بسیج دانشجویی مازندران هدف اصلی برگزاری طرح ولایت را تربیت نیروی تراز انقلاب اسلامی دانست و تصریح کرد: مسائل تربیتی و معرفتی مطرح شده در طرح ولایت موجب شده تا دانشجویان از نظر اعتقادی و تفکری تا حد زیادی در سطح یک نیروی تراز انقلاب اسلامی قرار گیرند.

نوری در مورد چگونگی انتخاب داوطلبان شرکت در دوره طرح ولایت گفت: پس از نام نویسی، از بین نخبگان بسیجی که مراحل مصاحبه و گزینش را گذرانده‌اند جهت اعزام به طرح ولایت انتخاب می‌شوند.

وی افزود: انتظار داریم دانشجویان پس از گذراندن دوره‌های تخصصی در طرح ولایت، به عنوان یک سفیر و راهنمای انقلابی به شبهات موجود در بین دانشجویان پاسخ دهند و با برخی جریان‌های انحرافی به مقابله بپردازند.

تفکر اصلاح شده روی اعمال تاثیر می‌گذارد

سیدمهدی حسینی مسئول علمی پژوهشی پایگاه بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور بهشهر، طرح ولایت و دوره‌های آموزشی را منشا اتفاق‌های مهمی در ارتقای تفکر اعتقادی دانشجویان دانست و اظهار کرد: زمانی که جوانی وارد دانشگاه می‌شود، در مقابل هجمه‌ای از فراخوان‌های اعتقادی قرار می‌گیرد و نیاز دارد جهت انتخاب بهتر آموزش‌های لازم را ببیند.

وی افزود: وقتی فکر انسان اصلاح شود طبیعتا روی اعمالش اثر می‌گذارد و بهترین اثرگذاری اعتقادی را می‌توان در دوره‌های طرح ولایت مشاهد کرد.

حسینی با بیان اینکه دو دوره گذشته در طرح ولایت استانی و کشوری حضور داشته‌ام و در این دوره به عنوان خادم اعزام می‌شوم، بیان کرد: مباحث مطروحه در دوره‌های طرح ولایت به حدی غنی و تاثیرگذار است که نمی‌خواهم فرصت به وجود آمده را از دست دهم و لذا برای حضور مجدد در این طرح امسال به عنوان خادم حضور یافتم.

مسئول علمی پژوهشی پایگاه بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور بهشهر، کیفیت برگزاری طرح ولایت را مربوط به دانشجویان دانست و گفت: یقینا در این طرح از استادان و کارشناسان مجربی استفاده می‌شود و باید دید دانشجویان چگونه از ظرفیت‌های طرح، بهره می‌برند.

حسینی افزود: هر جوانی اگر بخواهد دغدغه‌های ذهنی خودش را مدیریت و برنامه‌ریزی کند قطعا برای دست‌یابی به پاسخ می‌بایست چندین کتاب را مطالعه کند اما استادان مجرب در طرح ولایت، تجربه 15 ساله خود را در 15 روز به دانشجویان آموزش می‌دهند که این یک فرصت بی‌نظیر و نادر است.

این دانشجوی بسیجی هدف از تدریس اندیشه مبانی اسلامی در طرح ولایت را نکات ظریف و پایه‌ای انقلاب اسلامی دانست و گفت: وقتی به این قائل باشیم که اسلام تئوری‌های مختلف در زمینه‌های متعدد دارد، به این نتیجه خواهیم رسید که مبانی اندیشه‌های اسلامی همان تفکر حضرت امام (ره) و رهبر معظم انقلاب در مواجه با استکبارستیزی و بیداری اسلامی در جهان اسلام است.

طرح ولایت متمایز از دیگر دوره‌های آموزشی

سید امیرحسین سلیم بهرامی دانشجوی بسیجی رشته شیمی، طرح ولایت را متمایز از دیگر دوره‌های آموزشی دانست و خاطرنشان کرد: مبانی ارزش‌های انقلاب اسلامی و اندیشه‌های رهبر معظم انقلاب که برای پیش‌برد اهداف انقلاب و نظام بسیار مفید فایده است در طرح ولایت تدریس می‌شود.

وی افزود: موسسه امام (ره) با مسئولیت آیت‌الله مصباح در برگزاری طرح ولایت مدیریت خوبی را به اجرا در آورده‌اند و مباحث مطروحه نیز از کیفیت بالایی برخوردار است.

سلیم بهرامی انتظار دانشجویان از طرح ولایت را مطرح کردن مباحث به روز دانست و گفت: مباحث نباید خیلی خارق‌العاده و دور از دسترس ارائه شود، هر چقدر مطالب و مباحث سهل‌الوصول‌تر باشد یقینا تاثیرگذاری بیشتری در ذهن دانشجویان خواهد داشت.

انتظار در تاثیرگذاری زندگی شخصی

مهدی اسفندیاری دانشجوی مهندسی تکنولوژی نرم افزار دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیرگاه گفت: اولین بار است که در طرح ولایت شرکت می‌کنم و بیشتر علاقمند بودم به دور از مباحث درسی، یک دوره آموزشی در قالب مباحث معرفتی، بصیرتی و عقیدتی را گذرانده باشم.

وی خاطرنشان کرد: امیدوارم این طرح موجب شود تا تاثیرگذاری آن را در زندگی شخصی خودم شاهد باشم و بتوانم با دید بهتری نسبت به اوضاع کشور و منطقه تحلیل و بررسی داشته باشم.

در پی پاسخ به پرسش‌هایم هستم

مریم قزل سفلی درباره هدفش از حضور در طرح ولایت گفت: یقینا دانشجو سوال‌های زیادی در ذهن دارد که در پی پاسخ آن است و برگزاری چنین طرح‌هایی بهترین فرصت برای یافتن پاسخ پرسش‌ها است.

جانشین خواهر پایگاه بسیج دانشجویی دانشکده بهداشت حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی مازندران اظهار کرد: با توجه به تبلیغاتی که در مورد طرح ولایت صورت گرفته به نظرم می‌توان از این فرصت بهره کافی را جهت ارتقای بینش دینی، معرفتی و بصیرتی برد.

دانشجوی رشته بهداشت حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی مازندران، وظیفه یک دانشجوی بسیجی را بسترسازی جهت ظهور امام زمان(عج) دانست و افزود: دانشجوی بسیجی باید بداند، بفهمد و گام بردارد، آنگاه می‌تواند از ظهور امام عصر در بین مردم سخن بگوید.

طرح ولایت فرصتی برای پاسخگویی به شبهات دانشجویی

فاطمه گودرزی مسئول فرهنگی بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد تنکابن با ابراز خرسندی جهت حضور در طرح ولایت گفت: مهم‌ترین دغدغه من جهت شرکت در این طرح، ارتقای کمی و کیفی اطلاعاتم جهت پاسخگویی به سئوالات و شبهات دانشجویی است.

وی خاطرنشان کرد: انتظار دارم برگزاری چنین دوره‌هایی منجر به ارتقای سطح اعتقادی، سیاسی و علمی دانشجویان شود تا قدرت تحلیل مواضع و تبیین عقاید را افزایش دهد.

وی نتیجه طرح ولایت را ولایت‌مداری دانشجویان دانست و گفت: همانگونه که از نام طرح ولایت بر می‌آید باید بدانیم مباحث مطروحه در این طرح که همان اندیشه‌های ناب رهبر معظم انقلاب است باید توسط دانشجویان تفسیر و در سطح دانشگاه و جامعه نشر داده شود.

دانشجوی رشته روانشناسی دانشگاه آزاد تنکابن گفت: حجاب خواهران دانشجوی بسیجی در دانشگاه‌ها نمونه‌ای بارز از مبارزه با جنگ نرمی است که رهبر معظم انقلاب بارها آن را به دانشجویان گوشزد کرده است.

طرح ولایت موجب ارتقای سطح بینش عقیدتی سیاسی دانشجویان

آزاده بهرامی در مورد حضورش در طرح ولایت گفت: ارتقاء سطح بینش عقیدتی و سیاسی در قالب مباحث بصیرتی جهت مقابله با هجمه‌های دشمن و پاسخگویی به سئوالات و شبهات خودم و دیگران موجب شد تا حضور در طرح ولایت را برگزینم.

دانشجوی رشته بهداشت حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی مازندران حضور در طرح ولایت را فرصتی جهت خودسازی دانست و خاطرنشان کرد: انتظار دارم پس از گذراندن طرح ولایت، سطح علمی، عقیدتی و سیاسی‌ام افزایش یابد و بتوانم در جامعه امروز که دچار یک نابسامانی عقیدتی شده است نقشی موثر داشته باشم.

این دانشجوی خواهر بسیجی تصریح کرد: دانشجویان بسیجی خواهان ارتقای سطح مبانی اندیشه‌های خود در حوزه‌های معرفتی، عقیدتی، بصیرتی، تحلیلی و تشکیلاتی هستند.

وی در پایان گفت: حضور خواهران بسیجی در چنین طرح‌هایی نشان می‌دهد یک خانم دانشجوی محجبه می‌تواند در تمامی امور اجتماعی بدون هیچ محدودیتی حضور یابد و به کسب دانش علمی و دینی بپردازد.

 


 

  

دیدگاه شما در مورد : «طرح ولایت» فرصتی برای خودسازی و ارتقای سطح اعتقادی دانشجویان

«طرح ولایت» فرصتی برای خودسازی و ارتقای سطح اعتقادی دانشجویان

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر