صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

نرخ تورم و میزان سود بانکی تناسبی باهم ندارند/ دولت بزرگترین بدهکار کشور/ «رانت» زاده‌ اقتصاد بیمار است

رئیس اتاق بازرگانی مازندران دولت را در مهار شرایط اقتصادی با رویه پیش‌رو ناتوان خواند و گفت: دولتی که بزرگ‌ترین بدهکار است و جیبش خالی است نمی‌تواند بدون کمک بخش خصوصی از عهده کار برآید.

کد خبر : 40592

تاریخ انتشار : 14/05/1395 - 11:09


نرخ تورم و میزان سود بانکی تناسبی باهم ندارند/ دولت بزرگترین بدهکار کشور/ «رانت» زاده‌ اقتصاد بیمار است

به گزارش خط امید به نقل از بلاغ،در تشریح وضعیت اقتصادی کشور، اظهار کرد: اقتصاد قدرت محرکه جوامع است و کوچکترین عنصر جامعه یعنی خانواده وجودش به معیشت مناسب گره خورده است.

معضل اقتصادی ارثی است نامیمون، از گذشتگان

وی با اشاره به مشکلات پیش‌روی دولت، تصریح کرد: مشکل چند سال اخیر کشور معضل اقتصادی است، ایران جدای از دنیا نیست، ارثی که گذشتگان برای ما گذاشته‌اند نامیمون بود اما باید این چهره زشت و پدیده شوم را از نظام دور کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی مازندران با بیان اینکه غالب کشورهایی که اقتصاد ضعیفی دارند وابسته و یا مستعمره قدرت‌ها می‌شوند، خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری با هوش و درایت خود سال‌هاست که شعار سال را با مبانی اقتصادی اعلام می‌کنند، اقتصاد مقاومتی یعنی استفاده از تمام توان دولت و بخش خصوصی در کنار هم برای عبور از بحران.

نرخ تورم و میزان سود بانکی تناسبی باهم ندارند

مهاجر با اشاره به نرخ تورم و تناسبش با سود بانکی، خاطرنشان کرد: کاهش تورم به معنای آن نیست که دولت با سیاست‌های اقتصادی آن را مهار کرده، رکود اقتصادی عامل این کاهش شد، تورم نداریم به لحاظ اینکه وضع جیب مردم خوب نیست.

وی افزود: در هیچ‌جای دنیا شاهد آن نیستیم که تورم زیر 10درصد باشد اما سود بانکی در آن کشور بیش از 20درصد باشد، هر کشور موفقی با حمایت بانک‌ها و سود کمتر آنها نسبت به نرخ تورم به جایگاهی رسیدند.

رئیس اتاق بازرگانی مازندران با اشاره به رکود اقتصادی، گفت: ای کاش تورم معقول بود اما رکود به این گونه نبود چون موجب حرکت اقتصادی می‌شد اما در حال حاضر که تورم زیر 10 درصد شده کمتر از 40درصد تولید ما فعال است و دلیل این تعطیلی‌ها رکود است.

مهاجر در ادامه گفت: تولید باید بلافاصله وارد بازار شود اما وقتی بازاری خریدار ندارد، تولید هم ندارد چون معیشت مردم به گونه‌ای شد که درآمدشان کفاف مازادشان را نمی‌دهد.

دولت بزرگترین بدهکار کشور

وی دولت را در مهار شرایط اقتصادی با رویه پیش‌رو ناتوان خواند و گفت: دولتی که بزرگ‌ترین بدهکار است و جیبش خالی است نمی‌تواند بدون کمک بخش خصوصی از عهده کار برآید.

رئیس اتاق بازرگانی مازندران اضافه کرد: دولتی که بیش از 550هزار میلیارد بدهی دارد نمی‌تواند به دنبال برون رفت با اتکا به درآمدهای خودش باشد.

مهاجر با بیان اینکه باید در اقتصاد صدای واحدی داشته باشیم، خاطرنشان کرد: اقتصاد ما اقتصادی بیماری است و ارثی است که از دولت‌های گذشته برجا مانده، دولت راهکار صحیحی را در پیش گرفته اما این سیاست‌های اقتصادی تاوانی دارد که این دولت هم تاوانش را داده تا همچون عرصه سیاسی در عرصه اقتصادی هم موفق باشیم.

وی ارثیه دولت قبل را به ویرانه تعبیر کرد و گفت: یارانه که به مردم می‌دهند عددی بسیار کم است اما اگر همین مقدار کم ارزش در جهت درست مصرف می‌شد این تبعات را در پیش نداشت.

«رانت» زاده‌ اقتصاد بیمار است

این زبده اقتصادی با بیان اینکه اقتصاد بیمار رانت می‌آورد و دولت را آسیب‌پذیر می‌کند، خاطرنشان کرد: دولت باید مسئولیت‌پذیر باشد، دولت چون بدهکار است چاره جز کرنش در برابر بانک‌ها را ندارد.

مهاجر به سال پایانی کار دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه کمتر از یک سال از عمر دولت یازدهم مانده باید با نگاه منصفانه‌ای به عملکرد دولت تدبیر و امید به نقد پرداخت، اگر می‌خواستیم از پرتگاهی که دولت قبل ما را بر روی آن قرار داد نجات پیدا می‌کردیم باید ابتدا سیاست و روابط خود را سر و سامان می دادیم که به خوبی این امر محقق شد، نفت 120دلاری در دولت قبل تبدیل به 40دلار شد، ظرفیت 4میلیون بشکه در روز به یک میلیون کاهش یافت، قطعا رسیدگی به اوضاع برای دولت سخت بود که با درایت لازم در حل مشکلات و تعاملات سیاسی با دنیا، قطعا روزهای خوبی در پیش رو خواهیم داشت.

 


 

  

دیدگاه شما در مورد : نرخ تورم و میزان سود بانکی تناسبی باهم ندارند/ دولت بزرگترین بدهکار کشور/ «رانت» زاده‌ اقتصاد بیمار است

نرخ تورم و میزان سود بانکی تناسبی باهم ندارند/ دولت بزرگترین بدهکار کشور/ «رانت» زاده‌ اقتصاد بیمار است

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر