صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

کشتی گیله‌مردی در شیرود تنکابن +تصاویر

کشتی گیله‌مردی نوعی مراسم محبوب و دارای آداب خاص است که دارای قوانین دقیق بوده و روح پهلوانی بر آن حکم‌فرماست.

کد خبر : 40471

تاریخ انتشار : 30/04/1395 - 11:03


کشتی گیله‌مردی در شیرود تنکابن +تصاویر

به گزارش خط امید به نقل از تنکابن24، کشتی گیله‌مردی نوعی مراسم محبوب و دارای آداب خاص است که دارای قوانین دقیق بوده و روح پهلوانی بر آن حکم‌فرماست.

این ورزش در استان‌های گیلان و مازندران انجام می‌شود و محبوب‌ترین بازی در این منطقه است. به‌طور سنتی، در انتهای تابستان وقتی کار کشاورزی پایان می‌یابد، یا حین بازدید چهره‌های دولتی یا در پایان مراسم مذهبی برگزار می‌شود.
 


مراسم کشتی با رژه سنتی کشتی‌گیران که به تماشاگران و رقبایشان سلام می‌کنند آغاز می‌شود. کشتی‌گیران یک پای خود را جلو می‌گذارند و دستشان به ترتیب با زانو، دهان و پیشانی‌شان در تماس قرار می‌گیرد.

هیچ رده‌بندی وزنی و محدودیت زمانی برای نبردها وجود ندارد ولی کشتی‌گیران می‌توانند اگر نبرد به طول انجامید، از داور درخواست توقف کنند.
 


مقصود بازی این است که با استفاده از دست، مشت و پا (لگدزدن ممنوع است)، حریف را مجبور به لمس زمین کنند. به این منظور، شخص نیازمند هم قدرت و هم استراتژی است.

وقتی بازی تمام می‌شود، برنده بازنده را در آغوش گرفته به مرکز زمین می‌پرد و شاخه‌ای مزین به پارچه و پول داده‌ شده از سوی تماشاگران پس از پیروزی خود را دریافت می‌کند.
 


این ورزش در دی سال ۹۰ به شماره ۴۱۴ در فهرست آثار معنوی ایران به ثبت رسید.

این مسابقات از روز جمعه به همت اداره ورزش و جوانان تنکابن و کمیته کشتی گیله‌مردی با مسئولیت رضا شاه‌منصوری و با حضور پهلوانان گیلانی و مازندرانی در مجموعه هایپر سنتر خزر شیرود در حال برگزاری است و به مدت 15 شب از ساعت 21 الی 24، ادامه خواهد داشت.

  

  

دیدگاه شما در مورد : کشتی گیله‌مردی در شیرود تنکابن +تصاویر

کشتی گیله‌مردی در شیرود تنکابن +تصاویر

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر