صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

برای اقتصاد مقاومتی میانبر بزنیم، التماس غرب را نکنیم

کد خبر : 40421

تاریخ انتشار : 23/04/1395 - 19:23


برای اقتصاد مقاومتی میانبر بزنیم، التماس غرب را نکنیم

خط امید، دو سال از ابلاغ سیاستهای اقتصاد مقاومتی از سوی امام خامنه ای می‌گذرد اقتصادی درون زا با نگاه به بیرون، اقتصادی با اتکاء به ظرفیت های داخلی کشور از لحاظ منابع سرشار طبیعی و نیروی انسانی که در صورت وجود انگیزه برای پیشرفت پایدار کشور می‌تواند هر مسیر ناهمواری را صاف کند و بر تمام مشکلات فائق آید و یک اقتصاد قوی و پایدار و مقاوم در برابر مشکلات و تکانه های بین المللی به وجود آورد. آن وقت است که ما به جای مهاجرت و فرستادن نیروی کار ارزان و مفت به کشورهای خارجی، بتوانیم آن ها را در کشور خود در پایدار کردن اقتصادمان به کار بگیریم، این مهم با اقدام و عمل در مسیر اقتصاد مقاومتی میسر است و دیگر در مقابل کشورهای اروپایی زبانمان کوتاه نمی‌شود که این همه جوان جویای کار و اشتغال می‌روند برای کار کردن برای ایجاد به اصطلاح زندگی بهتر. در صورتی که فکر و ذکرشان با کشور و خانواده هایشان است.
انگیزه پیشرفت کشور باید در میان دولتمردان و مردم کشور وجود داشته باشد و دولت زیرساخت‌های کسب و کار و اشتغال را در کشور ایجاد نماید. اقتصاد ما یک اقتصاد نفتی و دولتی است که در اصطلاح سیاسی به آن اقتصاد رانتی می‌گویند که هر گونه مشکلات و انحرافات و فساد البته با لحاظ ضعف ایمان می‌تواند در آن شکل بگیرد و مشکلاتی برای کشور به‌وجود بیاورد. با این شرایط وابستگی اقتصاد مردم به دولت این ضرورت را می‌طلبد دولت در این راه پیشقدم شود و تسهیلات لازم از حیث منابع مالی و بانکی و حذف بروکراسی‌های زائد اداری و اعتماد به مردم را ایجاد نماید تا مردم اقتصاد را به دست گیرند و تحولات اساسی را رقم بزنند و دولت هم با فراغ بال به سیاستگذاری و نظارت بپردازد و اقتصاد را مردم بچرخاند و لازم است دولت اقدامات عملی را در این راه انجام دهد و امسال موعد آن اقدامات است. خوشبختانه قرارگاه فرماندهی و اقدامات بخشنامه‌ای با توصیه‌های رهبر معظم انقلاب در دولت انجام شده است و امسال با توجه به نامگذاری به نام اقتصاد مقاومتی،اقدام و عمل این اهمیت را می‌رساند که با توجه به شرایط بین المللی و داخلی کشور و برای اینکه از این بیشتر در امر توقف و یا آهنگ کند پیشرفت کشور متضرر نشویم بایستی اقدامات عملی هم از سوی دولت و هم در مقام عمل از سوی مردم انجام بگیرد، کشور ما ایران توان و ظرفیت پیشرفت مادی و معنوی را دارد و فقط لازم است انگیزه‌های لازم در آموزش و پرورش و قبل از آن در خانواده ها ایجاد و به فرزندان این مرزو بوم منتقل شود که می‌شود ایران را با اقتصاد مقاومتی درون‌زا ساخت.
یک زمانی در دوران انقلاب‌های صنعتی در اروپا، کشورها برای اینکه از قافلۀ پیشرفت هرچند مادی عقب نمانند، روزی 17 ساعت کار می‌کردند تا نیازهای کشورشان را بسازند و تولید کنند. حال ما انقلابی کردیم که از حیث معنوی و مادی برای صلاح و رستگاری مردم که خواست الهی است حرکت می‌کند و انشالله به قله‌های پیشرفت و تعالی خواهد رسید لکن زمان کم است و باید عقب ماندگی‌های به جا مانده از دوره‌های گذشته را با سرعت زیاد پیمایش کنیم و خودمان را به نقطه‌های اولیۀ پیشرفت برسانیم. و لازم است میانبر بزنیم، نه اینکه بیفتیم دنبال غرب و التماس تکنولوژی کنیم.فکر فنّاوری در اذهان جوانان و دانشمندان و دانشجویان ما نهفته است و رگه ها و شاخه‌هایی از آن در سال‌های اخیر در علومی‌مثل هسته ای، سلول‌های بنیادی، دیجیتال، نانو و هوا فضا دیده شد و ما اینک در ردیف پنج کشور برتر در این زمینه هستیم و می‌شود در سایر علوم نیز که برگرفته از 5 علوم ذکر شده است به پیشرفت‌هایی رسید. پس این دیدگاه که ما ایرانی ها فقط بلدیم قورمه سبزی درست کنیم از اساس غلط است و آنهایی که این فکر را دارند از اساس غربی و وابسته فکر می‌کنند.

 

نویسنده : علی مسعودی

 

  

دیدگاه شما در مورد : برای اقتصاد مقاومتی میانبر بزنیم، التماس غرب را نکنیم

برای اقتصاد مقاومتی میانبر بزنیم، التماس غرب را نکنیم

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر