صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

اقدامات انجام شده در حوزه اقتصاد مقاومتی کافی نیست/ سهم نیم درصدی پژوهش از بودجه ملی

عضو هیات علمی دانشكده اقتصاد دانشگاه مازندران گفت: تاكنون برخی از ارگان‌ها كارهای ابتدايی خوبی در حوزه اقتصاد مقاومتی انجام داده‌اند اما كافی به نظر نمی‌رسد.

کد خبر : 39813

تاریخ انتشار : 27/03/1395 - 11:47


اقدامات انجام شده در حوزه اقتصاد مقاومتی کافی نیست/ سهم نیم درصدی پژوهش از بودجه ملی

به گزارش خط امید به نقل از بلاغ، دکتر احمد جعفری صمیمی عضو هیات علمی دانشكده اقتصاد دانشگاه مازندران که اخیرا نام وی به عنوان یکی از 30 محقق پرتولید علوم انسانی كشور اعلام شده است، طی گفت‌وگویی با تبريک فرارسيدن ماه مبارک رمضان، اظهار کرد: بنده با 32 سال سابقه تدريس، تأليف و پژوهش، بالغ بر ده‌ها اثر، كتاب و مقاله در مجلات و سايت‌های معتبر بين‌المللی به چاپ رسانده‌ام.

وی افزود: در سال 91 به‌عنوان يكی از پرتأليف‌ترين محققان و امسال نيز به‌عنوان هفدهمین پرتوليدترين محقق علوم انسانی كشور معرفی شدم.

عضو هیات علمی دانشگاه مازندران تصریح کرد: پس از پيشنهاد مقام معظم رهبری درباره راه‌اندازی مركزی برای رقابت با مركز ISI و شروع به‌كار پايگاه استنادی علوم جهان اسلام در سال 78، بسياری از محققان و اساتيد مختلف علوم انسانی در 57 كشور اسلامی دنيا شروع به ارسال آثار و تحقيقات خود به اين پايگاه کردند كه بنده نيز در اين راستا با توجه به حوزه فعاليت خود در علم اقتصاد، مقالات و كتب بسياری را به اين مركز ارسال كرده‌ام كه اكثر آنها در ارتباط با عملكرد دولت در اقتصاد كلان بود.

این مسئول ادامه داد: در سال گذشته نيز با ارائه مقالات مرتبط با اقتصاد به‌ويژه اقتصاد مقاومتی، توانستم به این عنوان دست پیدا کنم.

جعفری‌صمیمی با بیان اینکه با توجه به دستور موكد مقام معظم رهبری در ارتباط با كاربردی كردن اقدام و عمل در مبحث اقتصاد مقاومتی، لزوم انجام اين مهم برقراری ارتباط بين دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی معتبر با دستگاه‌ها و سازمان‌های اجرايی جهت بررسی چالش‌ها و آسيب‌های پيش‌رو برای انجام اين عمل است، خاطرنشان کرد: تاكنون برخی از ارگان‌ها كارهای ابتدايی خوبی در اين خصوص انجام داده‌اند اما كافی به نظر نمی‌رسد و می‌طلبد كه اين تعامل به صورت جدی‌تر و با اهتمام بيشتری انجام گیرد.

وی با بیان اینکه دولت با نقش كليدی و راهبردی خود می‌تواند با استفاده از ابزار مطالبه کردن رسمی از وزارت علوم، اين امر را تسريع بخشد، گفت: روسای دانشگاه‌ها با اتكا به بحث ارتقا مرتبه اساتيد، يكی از محورهای اين امر را ارائه حداقل پنج مقاله متقن و كامل در راستای حوزه پژوهشی فرد مورد نظر قرار داده و از اين طريق به دستيابی راحت‌تر به منويات مقام معظم رهبری و پيشبرد سياست‌های كلان كشور كمک كنند.

عضو هیات علمی دانشگاه مازندران با بیان اینکه در همه كشورها درصدی از بودجه به امر پژوهش اختصاص داده می‌شود، بیان کرد: در برخی كشورهای جهان 8 درصد درآمد ملی را به پژوهش اختصاص می‌دهند كه اين امر در ايران تنها نيم درصد است.

وی با اشاره به سند چشم‌انداز 20 ساله ایران، اذعان کرد: تاكنون 11 سال از آن گذشته و تنها 9 سال از آن باقیست و متأسفانه كارهای مثبتی در اين باره انجام نشده است.

جعفری صمیمی اضافه کرد: به نظر بنده يكی از دلايل نام‌گذاری سال 95 از سوی رهبر معظم انقلاب، حركت پويا و عمل واقعی در مقوله اقتصاد مقاومتی است كه امسال با توجه به تاكيدات ايشان كارهای خوبی در دستور كار قرار گرفت، اما تا مرحله اجرايی شدن هنوز راه درازی مانده كه از آن جمله اجرای اصل 44 قانون اساسی در خصوص واگذاری و دخالت بخش خصوصی و بنگاه‌های زودبازده در اين مقوله است.

وی در پایان گفت: اميدوارم كه جامعه دانشگاهی با توان بالای خود بتواند گام موثری در راستای كمک به پيشرفت و توسعه كشور بردارد. 

  

دیدگاه شما در مورد : اقدامات انجام شده در حوزه اقتصاد مقاومتی کافی نیست/ سهم نیم درصدی پژوهش از بودجه ملی

اقدامات انجام شده در حوزه اقتصاد مقاومتی کافی نیست/ سهم نیم درصدی پژوهش از بودجه ملی

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر