صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

تولید یک میلیون و 400 هزار تن برنج کشت اولی در مازندران

رئیس مرکز تحقیقات برنج مازندران از تولید یک میلیون و 400 هزار تن برنج در این استان خبر داد.

کد خبر : 39812

تاریخ انتشار : 27/03/1395 - 11:42


تولید یک میلیون و 400 هزار تن برنج کشت اولی در مازندران

به گزارش خط امید، رحمان عرفانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار بلاغ، اظهار کرد: در بسیاری از اراضی برنج فقط یک مرحله سم‌پاشی می‌شود و آن‌هم آفت کرم ساقه‌خوار است که با نظارت کارشناسان تحقیقات با کمترین سم به بذرها پاشیده می‌شود.

وی افزود: زراعت آی‌تی‌ام یک زراعت تلفیقی است که با استفاده از ابزارهای بیولوژیک، زنبور تریکوگراما و تربون‌های جنسی برای جمع‌آوری حشرات و همچنین پارازیت کردن تخم کرم ساقه‌خوار برنج مورد استفاده قرار می‌گیرد که موجب کاهش سم‌پاشی در اراضی شده است.

رئیس مرکز تحقیقات برنج مازندران خاطرنشان کرد: میزان سطح زیرکشت برنج در مازندران حدود 210 هزار هکتار در کشت نخست گزارش شده و بر اساس برآوردی که صورت گرفته یک میلیون و 400 هزار تن تولید برنج در مازندران داریم.

این مسئول با بیان اینکه طرحی در ارتباط با خودکفایی به نام ضریب ارتقای خوداتکایی نوشته شد، گفت: با تدابیری که اندیشیده شده و با همکاری همه نهادها باید بتوانیم عملکرد و ضریب کشت را افزایش دهیم.

وی افزود: برای اینکه بتوانیم به خودکفایی برسیم لازم است تا بیشترین بهره‌وری را از شالیزار با ارتقای سطح کشت رتون و کشت مجدد داشته باشیم.

عرفانی با اشاره به اینکه یکی از راه‌هایی که برای استفاده بهینه آب لازم است به آن توجه شود استفاده از آبیاری تناوبی و سیلندرهای مکانیزه‌ای است که به کشاورزان کمک می‌کند تا در زمان صحیح مزارع خود را آبیاری کنند، اظهار کرد: لازم است تا دولت با سیاست‌گذاری صحیح در زمینه تحقیق و توسعه، حفاظت از اراضی شالیزاری، حفاظت از ارقام پرمحصول، قیمت‌گذاری‌ مناسبو جلوگیری از وارادات بی‌رویه به کشاورزان کمک کند تا آنها در زمینه کشاورزی فعالیت بیشتری داشته باشند. 

  

دیدگاه شما در مورد : تولید یک میلیون و 400 هزار تن برنج کشت اولی در مازندران

تولید یک میلیون و 400 هزار تن برنج کشت اولی در مازندران

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر