صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

تب‌برفکی به ساری آمد!

در حال حاضر شاهد شیوع بیماری تب‌برفکی و تلف شدن دام‌ها در برخی شهرهای مازندران هستیم، این بیماری ویروسی و بشدت واگیردار است.

کد خبر : 38729

تاریخ انتشار : 28/01/1395 - 21:29


تب‌برفکی به ساری آمد!

به گزارش خبرنگار خط امید، در حال حاضر شاهد شیوع بیماری تب‌برفکی و تلف شدن دام‌ها در برخی شهرهای مازندران هستیم، این بیماری ویروسی و به‌شدت واگیردار است که سریع در بین دام‌ها منتشر می‌شود.

متأسفانه این بیماری به‌سرعت شیوع پیدا می‌کند و تزریق واکسن در دام‌های مبتلا موجب تشدید بیماری می‌شود، دلیل کارشناسان دامپزشکی این است مکانی که بیماری شیوع پیدا کرده کار واکسیناسیون دام انجام نمی‌شود، چرا که دام‌های آلوده در صورت تزریق واکسن تلف می‌شوند.

در مورد اقدامات درمانی دام‌های مبتلا، امور درمان دام به‌طور کلی به بخش خصوصی واگذار شده است و دام‌دار در صورت مشاهده بیماری باید به‌صورت شخصی اقدامات لازم درمانی را انجام دهد.

با این حال باز هم مشاهده می‌شود دامپزشکی دیرهنگام نسبت به تزریق واکسن در دام‌هایی که به‌نظر سالم می‌آمدند، به‌منظور پیشگیری اقدام کرده که این موضوع موجب تشدید بیماری و در نتیجه تلف شدن دام شد.

بسیاری از مردمی که در روستا زندگی می‌کنند از بضاعت کافی مالی برخوردار نیستند و هزینه حق‌الزحمه معاینه دامپزشک و داروهای دام نیز بسیار زیاد است.

* هزینه درمان دام‎ها هم بسیار بالاست

دهیار روستای پروریج‌آباد بخش کلیجانرستاق ساری در این‌باره در گفت‌وگو با فارس با اشاره به شیوع بیماری تب‌برفکی در این روستا، اظهار کرد: تا روز جمعه 27 فروردین ماه امسال 16 رأس گاو و گوساله و 23 گوسفند و بز در این روستا بر اثر بیماری تلف شدند.

سیدعلی‌اصغر کاظمی با اشاره به هزینه‌های بسیار زیاد درمانی دام‌ها، گفت: بسیاری از مردمی که در روستا زندگی می‌کنند، تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی هستند و هزینه درمان دام‎ها هم بسیار بالاست.

وی اضافه کرد: هزینه حق‌الزحمه معاینه دامپزشک 300 هزار تومان بوده و همچنین داروهای دام نیز بسیار بالاست و تأمین این هزینه‌ها از توان دام‌داران خارج است.

گفتنی است، در حال حاضر واکسیناسیون دام‌ها به‌تنهایی قادر به کنترل و پیشگیری بیماری نیست و باید مقررات و ضوابط بهداشتی و قرنطینه‌ای نیز رعایت شود.

به‌نظر می‌رسد حکایت تلخ دام‌داران همچنان ادامه دارد و ادامه این وضعیت به تعطیل شدن این صنعت در مازندران منجر می‌شود.

 

منبع : فارس

 

  

دیدگاه شما در مورد : تب‌برفکی به ساری آمد!

تب‌برفکی به ساری آمد!

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر