صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
رئیس اداره تبلیغات اسلامی:

تنها راه پیشگیری از بحران اقتصادی، اقتصاد مقاومتی است

رییس اداره تبلیغات اسلامی بهشهر از اقتصاد مقاومتی به عنوان تنها راه پیشگیری از بحران اقتصادی و عدم وابستگی به بیگانگان یاد کرد.

کد خبر : 38605

تاریخ انتشار : 02/01/1395 - 20:41


تنها راه پیشگیری از بحران اقتصادی، اقتصاد مقاومتی است

به گزارش خط امیدبهشهر، حجت الاسلام سید محمد بابایی رییس این اداره در گفتگو با خبرنگار خط امید با آرزوی تعجیل در امر فرج حضرت بقیه الله الاعظم (عج) ، تبریک سال جدید که ابتدا و انتهای آن مزین به میلاد سراسر سعادت حضرت فاطمه زهرا(س) شده است ، گرامیداشت یاد و نام معمار کبیر انقلاب اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) ، شهدای ایران اسلامی و صحت و سلامتی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران امام خامنه ای(مدظله العالی) با توجه به نامگذاری امسال از سوی معظم له به سال اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل به بیان مطالبی در این زمینه پرداخت.

 

 

وی افزود: امروز کشور در موضوع اقتصاد، مشکلات عدیده دارد و قطعا اگر به این مشکلات توجه نشود، کشور در حالت بحران قرار می‌گیرد.

 

 

رهبر معظم انقلاب به‌خوبی می‌دانند که کلید حل مسائل کشور، رونق اقتصادی و معیشت مردم می‌باشد و هر ساله به این موضوع مهم تاکید دارند. ملت ایران کشوری ولایتمدار هستند که همه چیز خود را پای ولایت و رهبری و اسلام و قرآن گذاشته‌اند و در این راستا تقدیم هزاران شهید و جانباز و آزاده در طول سال‌های دوران دفاع مقدس و هم‌اکنون برای دفاع از حرم حضرت زینب کبری(س) و رقیه(س) سندی زنده بر این واقعیت می باشد.

 

 

اقتصاد مقاومتی یعنی تخصیص بهیمه منابع ، افزایش ظرفیت تولید ملی ، بهبود فضای کسب و کار از طریق مدیریت سرمایه های انسانی ، اجتماعی و فرهنگی به منظور تبدیل تهدیدها به فرصت ها.

 

 

 در کشور چه در بحث کشاورزی و چه صنعت وچه دیگر حوزه ها از ظرفیت های بسیار عالی برخورداریم و باید برای حل مشکلات اقتصادی کشور از این ظرفیت ها نهایت استفاده را ببریم.

 

برای تحقق اقتصاد مقاومتی شناسایی و به کار گیری  ظرفیت های داخلی امری ضروریست و باید راهکارهایی برای تسهیل روند تولید و حمایت از تولیدکنندگان ارائه کنیم.

 

بابایی تصریح کرد: برای شناخت بسترها و تحقق اقتصاد مقاومتی ، باید به آسیب شناسی اقتصاد کشور و موانع و نیازمندی های تحقق اقتصاد مقاومتی پرداخت که به چند مطلب در این زمینه اشاره می گردد.

 

 

1-    باید مرکز و محوریتی برای فعالیت در عرصه اقتصاد مقاومتی داشته باشیم که فعالان این عرصه بتوانند اطلاعات و دست آوردهای خود را در جایی به اشتراک بگذارند . فرماندهی هوشمند و متمرکز برای هدایت فعالیت های این حوزه و شناسایی و آموزش نیروهای مستعد و مناسب برای فعالیت علمی و عملیاتی در این عرصه امری ضرورییت.

 

 

2-    رصد و دیدبانی فضای اقتصادی داخلی و بین المللی و نیز گردآوری آمارهای دقیق و روزآمد:
همچنین ما به شاخص های بومی نیاز داریم تا میزان مقاومت و آسیب پذیری اقتصادمان را بر اساس آنها شناسایی کنیم و بدانیم این اقتصاد ما تا چه اندازه می تواند در برابر فشارها مقاومت کند و این سد اقتصادی چه میزان فشار را می تواند تحمل کند.

 

 

3-    ضرورت طراحی یک الگوی مشخص از شیوه زندگی متناسب با اقتصاد مقاومتی برای عموم مردم و بویژه برای مدافعان انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران:
وقتی ما یک شیوه زندگی بر اساس ( اعتماد به نفس ملی ، روحیه جهادی و پرهیز از لقمه حرام ) طراحی کردیم می توانیم به کارآمدی آن امیدوار باشیم.

 

 

4-    باید نظام آموزش ما متناسب با اقتصاد مقاومتی عمل کند. کارکرد نظام آموزشی آن است که کودکان ، نوجوانان و جوانان یک کشور را متناسب با شرایط و نیازهای تاریخی آن برهه تربیت کند.

 

 

5-    نظام رسانه ای و تبلیغاتی: ما برای رواج آموزه های اقتصاد مقاومتی به نظام تبلیغاتی هماهنگ و منسجم احتیاج داریم که بتواند این آموزه ها را از طریق رسانه های رسمی و غیر رسمی مختلف به خوبی و در بسته بندی های مناسب به مردم عرضه کند همانطوری که در دوران دفاع مقدس همه نظام رسانه ای و تبلیغاتی کشور این کار را انجام داده اند.

 

 

6-    امکان واکنش سریع نظام اقتصادی ما در برابر حملات اقتصادی: اینکه چقدر توان واکنش به حملات اقصادی که به نظام اقتصادی ما وارد می شود را داریم و چقدر می توانیم در این واکنش سریع استقامت داشته باشیم و اگر بحرانی پیش بیاید چقدر می توانیم میزان مصارف کشور را پایین بیاوریم و مردم تا چه اندازه و در چه مدتی می توانند خودشان را با این بحران هماهنگ کنند از جمله مباحثی است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

 

 

7-    لزوم توجه و حمایت از فعالان اقتصادی : اگر دولت در شرایط عادی از فعالان اقتصادی ، کشاورزان وکارگران حمایت کند آن وقت می تواند انتظار داشته باشد که آنها هم در روز مبادا به کمک کشور بیایند چناچه حضرت امیرالمؤمنین علی (ع) به مالک اشتر به این معنا اشاره کرده اند.

 

 

8-    تحرک دستگاه دیپلماسی کشور برای فعال کردن ظرفیت های بالقوه و فرصت های جهانی در اقتصاد مقاومتی : اقتصاد مقاومتی در شبکه ای پویا از اقتصاد جهانی معنا می شود و کشف و به کار گیری و ساخت ظرفیت این شبکه برعهده دستگاه دستگاه دیپلماسی کشور است.

 

جهانی شدن اقتصاد موجب می شود تا مقاومت اقتصادی نیز تعاریف جدید به خود بگیرد لذا ما نیازمند بازیگران مختلف در عرصه اقتصاد جهانی و بازی در لایه های مختلف آشکار و نهان آن هستیم.

 

 

9-    لزوم تبدیل بحث اقتصاد مقاومتی به گفتمان رایج در دانشگاه ها ، حوزه های علمیه ، مراکز علمی و مجامع مذهبی :

 

این مسئله باید در کلاس های درس ، پروژه های علمی از محققان و دانشجویان خواسته شود و از سوی اساتید اقتصاد که درد دین دارند یا حداقل آزاده و میهن پرست هستند جدی گرفته شود تا با تبدیل آن به گفتمان ملی دغدغه همه ملت ایران شود و خودشان به سمت اقتصاد مقاومتی قدم بردارند.

 

 

رییس اداره تبلیغات اسلامی بهشهر در پایان اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی از سه رکن اساسی شناخت ، باور و انگیزه و اقدام و عمل تشکیل شده است که رکن سوم یعنی اینکه دو رکن قبلی محقق شده و ما الان باید به سمت اقدام و عمل برویم. اما آیا واقعا اینگونه است؟ آیا مسئولین و مردم واقعا مقدمات را طی کرده اند؟

 

 

به هر حال شاید دیگر وقت زیادی برای بازگشت به گذشته نداشنه باشیم برای همین باید گذشته را سریع جبران کرد. باید به جای دل بستن به غربی ها و قول های ناجوانمردانه اشان ، به وظیفه هایی که می دانیم معتقد شویم و بی درنگ بشتابیم به سوی اقدام و عمل.
 
  

  

دیدگاه شما در مورد : تنها راه پیشگیری از بحران اقتصادی، اقتصاد مقاومتی است

تنها راه پیشگیری از بحران اقتصادی، اقتصاد مقاومتی است

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر