صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

شرمساری کارگران در مقابل خانواده/کارگران قربانی تولیدکنندگان شدند

یک کارگر با ماهی 800 هزار تومان چه‌طور کرایه منزل و قوت غالب خودش را تأمین کند، با این اقدام مسئولان در نرخ‌گذاری برای کارگران همه دست به دست هم دادند که فشار به گروه کارگر وارد شود و کارگران شرمنده خانواده خودشان شوند.

کد خبر : 38596

تاریخ انتشار : 29/12/1394 - 12:56


شرمساری کارگران در مقابل خانواده/کارگران قربانی تولیدکنندگان شدند

به گزارش خط امید بهشهر، وقتی صحبت از کار و بهره‌وری و نیز برداشتن موانع سخت به میان می‌آید، همه نگاه‌ها به سمت کارگران سوق داده می‌شود. 

بسیاری از فعالیت‌های عمرانی و توسعه‌ای در سطح شهرها و روستاهای کشور توسط کارگران انجام می‌شود.

بیشترین سختی‌های کار متوجه کارگران است، اما همین کارگران در موقع تعین دستمزد مظلوم واقع می‌شوند. 

هنوز تب و تاب انتخابات در کشور فروکش نکرد و در برخی از شهرهای کشور قرار است انتخابات در مرحله دوم برگزار شود، در جریان انتخابات بسیاری از داوطلبان نمایندگی مجلس برای کسب آرای مردم خودشان را کارگر می‌دانستند و شعارهای دفاع از حقوق کارگر سر می‎دادند و یا در متینگ‌های انتخاباتی سعی داشتند چهره‌های برتر کارگری را در کنار خودشان داشته باشند تا بتوانند از این بابت آرای بخش کارگری را به خود اختصاص دهند.

اما این روزها حال روز کارگران در کشور مناسب نیست، این موضوع توسط عضو هیئت مدیره کانون عالی انجمن‌های کارگری کشور مطرح شد. 

سیدهادی ساداتی در این ارتباط اظهار کرد: براساس اعلام مسئولان مقرر شده بود که دستمزد کارگران بر مبنای معیشت افزایش یابد، ولی مسئولان حتی در افزایش دستمزد کارگری خطر مرگ را درنظر نگرفتند و به اذعان خودشان براساس تورم محاسبه کردند. 

عضو هیئت مدیره کانون عالی انجمن‌های کارگری مازندران یادآور شد: با این شیوه افزایش حقوق کارگران توان تأمین 2 هزار کالری انرژی برای خانوار خودشان را ندارند.

وی ادامه داد: یک کارگر با ماهی 800 هزار تومان چه‌طور کرایه منزل و قوت غالب خودش را تأمین کند، با این اقدام مسئولان در نرخ‌گذاری برای کارگران همه دست به دست هم دادند که فشار به گروه کارگر وارد شود و کارگران شرمنده خانواده خودشان شوند. 

ساداتی با اعلام اینکه بنده به نمایندگان شورایعالی کار انتقاد شدید دارم، یادآور شد: مسئولان که متولی کارگر در شورای عالی کار هستند روی مسائل کارگری پافشاری نکردند. 

وی با اعلام اینکه منکر مشکلات در بخش تولید نیستیم، ولی چرا همه مشکلات تولید باید بر گردن کارگر بیافتد.

عضو هیئت مدیره کانون عالی انجمن‌های کارگری ایران بیان کرد: برای رفع مشکلات تولید دولت آستین همت بالا بزند و با تأمین منابع مالی تولیدکنندگان مشکلات را از ناحیه تولیدکنندگان رفع کند.

وی یادآور شد: دولت با پرداخت تسهیلات، پرداخت یارانه تولید و استراحت به واحدهای تولیدی که تسهیلات دریافت کردند مسائل و مشکلات بخش تولید را حل کند. 

ساداتی بیان کرد: همه ساله کارگران باید قربانی تولید و تولیدکنندگان شوند و این موضوع واقعاً برای کارگران دردناک است. 

وی با اعلام اینکه در سال گذشته نماینده کارگران در ارتباط با حقوق کارگران کوتاه آمدند، افزود: در سال‌جاری هم همین وعده داده شد، ولی ظاهراً قرار نیست این مشکل حل و فصل شود. 

عضو هیئت مدیره کانون عالی انجمن‌های کارگری مازندران با اعلام اینکه کارگران از جان دل برای رفع مشکلات کشور تلاش می‎کنند، گفت: در پایان سال افزایش نامناسب دستمزد سال گذشته رنج و ناراحتی کارگران را بیشتر کرد. 

وی در پاسخ به این سوال که شما به‌عنوان متولیان کارگران چه پیگیری‌های انجام دادید، ادامه داد: در حال پیگیری از مسئولان بالادستی هستیم ولی این موضوع مصوب شد و با پیگیری‌ها هم فکر نمی‎کنم به نتیجه برسد، سال گذشته هم نسبت به دستمزد تعیین شده اعتراض کردیم، ولی موفق به تغییر نظر متولیان امر نشدیم. 

ساداتی اضافه کرد: با اصرار و پیگیری مسئولان کارگری در کشور مقرر شد که برای جبران دستمزد پایین ارزاق مساعد در اختیار کارگران قرار دهند که در طول سال خبری از توزیع سبد کالا در بین کارگران نشد و سبد کالا به بسیاری از کارگران تعلق نگرفت. 

وی با اعلام اینکه نه تنها در سال گذشته به کارگران کمک نشد، حتی یارانه برخی از کارگران نیز قطع شد، گفت: پس از پیگیری اعلام شد که اشتباه محاسباتی انجام شد و هنوز هم این اشتباه محاسباتی اصلاح نشد.

عضو هیئت مدیره کانون عالی انجمن‌های کارگری مازندران در پاسخ به این سوال که فکر نمی‎کنید ممکن است برخی از اعضای شورای عالی کار ممکن است، خودشان در حال حاضر به کسوت کارفرمایان کشور پیوستند، افزود: این موضوع را بنده قبول ندارم ولی احساس می‎کنم که قدرت چانه‌زنی کارگران در شورایعالی کار کم شد. 

ساداتی اظهار کرد: مسئولان و مدافعان حقوق کارگر در شورایعالی کار می‎توانستند بیشتر در این زمینه رایزنی کنند و حتی بیشتر مسائل و چالش‌های کارگری را مطرح کنند. 

عضو هیئت مدیره کانون عالی انجمن‌های کارگری ایران یادآور شد: وارد کردن همه فشارهای بخش تولید به گرده کارگران درست نیست و کارگران سزاوار این ناعدالتی نیستند. 

وی گفت: در تعیین دستمزد برای کارگران حداقل خط مرگ مدنظر قرار می‎گرفت که خانواده کارگران بتوانند توان تامین 2 هزار کالری انرژی برای خانواده خویش را داشته باشند. 

انتظار این است که دولت و همه افرادی که خودشان را به نوعی حامی کارگر می‎دانستند و بیشتر از همه دولت که با شعار ایجاد تحول اقتصادی توانست رای اکثریت مردم را به در انتخابات ریاست جمهوری به خود اختصاص دهد فکری به حال کارگران کند و زمینه کاهش مشکلات اقتصادی برای کارگران را فراهم کند.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : شرمساری کارگران در مقابل خانواده/کارگران قربانی تولیدکنندگان شدند

شرمساری کارگران در مقابل خانواده/کارگران قربانی تولیدکنندگان شدند

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر