صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
مدیر مرکز معاینه فنی بهشهر:

رانندگان معاینه فنی خودرو را جدی بگیرند

به عنوان خدمتگزار مردم خواهشمندم همشهریان عزیز معاینه فنی را جدی بگیرند تا اگر نقصی در خودروشان بود خدای نکرده باعث بروزحادثه نشود .

کد خبر : 38589

تاریخ انتشار : 25/12/1394 - 18:17


رانندگان معاینه فنی خودرو را جدی بگیرند

به گزارش خط امید بهشهر، یکی از نکات مهم در راهنمایی و رانندگی کشور داشتن کارت معاینه فنی ماشین هاست اما متأسفانه مردم اطلاعات کمی نسبت به این موضوع دارند وهمین امر موجب می شوند نسبت به کارت معاینه فنی بی تفاوت باشند

 

به همین دلیل در ادامه مصاحبه اختصاصی خبرنگار خط امید با معاون انجمن معاینه فنی استان مازندران و مدیر مرکز معاینه فنی شهرستان بهشهر مهندس مرتضی وفازاده را می خوانید:

 

جناب مهندس هدف از معاینه فنی چیست؟
 

هدف از معاینه فنی، شناسایی نقص های فنی ماشین و بهینه سازی مصرف سوخت و در نهایت کاهش آلایندگی های زیست محیطی خودروها می باشد.

 

 

 

چه خودروهایی باید جهت اخذ معاینه فنی مراجعه کنند؟
 

هر خودرویی که از تاریخ ساخت آن 5 سال گذشته باشد باید به مراکز معتبر معاینه فنی مراجعه کنند یعنی از ابتدای سال 1395 خودروهای بامدل 1391 به پایین باید کارت معینه فنی داشته باشند.

 

 

مشخصات برگه معاینه فنی معتبر چیست؟
 

با وجود اتصال همه مراکز معاینه فنی کشور به سامانه وزارت کشور(سیمفا) دیگر امکان ورود اطلاعات نتیجه تست ها بصورت دستی برای کاربران و کارشناسان امکان پذیر نمی باشد و کارت های معاینه فنی اصلی و تحت سامانه سیمفا با درج کد 20 رقمی در پشت کارت معاینه فنی به راحتی از نوع جعلی آن قابل تشخیص است. به همین دلیل به همشهریانم توصیه میکنم زمان تحویل برگه های معاینه فنی از درج کد 20 رقمی پشت برگه اطمینان حاصل کرده و سپس کارت را دریافت نمایند.

 

 

 

ابزار کنترل پلیس برای کنترل برگه های معاینه فنی چیست؟
 

مشاهده عینی و درخواست کارت معاینه فنی از راننده، اطلاعاتی که در سامانه ناجا وجود دارد و دوربین های کنترل تردد بین شهری

 

 

معاینه فنی شامل چه پارامترهایی می باشد و در آن چه چیزهایی لحاظ می گردد؟
 

معاینه فنی شامل بازدید های ظاهری و تست های مکانیزه می باشد که در قسمت دوم و پس از بازدید ظاهری تمامی تست ها با دستگاه های کالیبره شده توسط موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران انجام می گیرد.

 

 

چگونگی تست ها و بازدیدها را عنوان کنید؟
 

بازدیدهای ظاهری شامل بازدید از سیستم روشنایی جلو وعقب  خودرو، علائم هشدار دهنده مانند راهنما و بوق، برف پاک کن و شیشه شور، لاستیک ها، عدم رنگ پریدگی بدنه خودرو و دفرمه شدن بدنه، دودی بودن شیشه ها، کمربند ایمنی ، پایین بودن ارتفاع خودرو نسبت به زمین(بخواب بودن خودرو)، نصب گازمایع (lpg)، شکستگی شیشه ها، نصب چراغ زنون و مواردی که آلودگی صوتی ایجاد می کند، تغییر وضعیت های غیر قانونی نظیر سانروف و دنده اتوماتیک دستی و.....
تست های مکانیزه هم شامل تست تعلیق و جلوبندی و اتصالات خودرو، تست کمک فنرهای جلو وعقب، ترمزهای جلو وعقب و ترمز دستی، تست لقی چرخ و فرمان خودرو، اکسل عقب، تست نور و چراغ جلو خودرو، تست آلایندگی زیست محیطی و بررسی وضعیت موتور خودرو و بازدید چشمی اتصالات جلوبندی.

 

 

 

در پایان اگر توصیه ای دارید بفرمایید؟
 

بنده نه به عنوان یک مسئول بلکه به عنوان یک شهروند و خدمتگزار مردم خواهشمندم همشهریان عزیزم معاینه فنی را جدی بگیرند تا اگر نقصی در خودروشان بود خدای نکرده باعث بروزحادثه نشود هرچند داشتن برگه معاینه فنی نشان از سلامت و ایمنی کامل خودرو نمی باشد. 

  

دیدگاه شما در مورد : رانندگان معاینه فنی خودرو را جدی بگیرند

رانندگان معاینه فنی خودرو را جدی بگیرند

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر