صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
معاون شبکه بهداشت و درمان چالوس خبر داد:

سرطان سومین عامل مرگ و میر در استان مازندران

معاون شبکه بهداشت و درمان چالوس گفت: یک سوم از سرطان‌ها قابل پیشگیری و یک سوم دیگر نیز قابل درمان است و از این رو 70 درصد سرطان ها قابل درمان و پیشگیری هستند.

کد خبر : 38290

تاریخ انتشار : 28/11/1394 - 14:17


  سرطان سومین عامل مرگ و میر در استان مازندران

به گزارش خط امید بهشهر، بابک محمودی در کارگروه سلامت و امنیت غذایی چالوس با بیان اینکه بیماری سرطان سومین عامل مرگ و میر در استان مازندران و شهرستان چالوس است، اظهار کرد: بعد از بیماری‌های قلبی و عروقی، سوانح و حوادث، سرطان‌ها بیشترین عامل مرگ و میر هستند.

وی با بیان اینکه بیماری سرطان قابل پیشگیری و درمان است، افزود: جلوگیری از مصرف دخانیات، تغذیه سالم، ورزش، محافظت از پوست و رعایت از مصرف سموم در پیشگیری از سرطان بسیار مهم است.

معاون بهداشت و درمان چالوس افزود: بیماری‌های قلبی و عروقی با ۳۸ درصد، سوانح و حوادث ۱۷ درصد و سرطان با ۱۱.۵ درصد به ترتیب از عوامل مرگ و میر در ایران است و در شهرستان چالوس نیز بیماری‌های قلبی و عروقی با ۴۳.۵ درصد، حوادث و تصادفات با ۱۵.۸۲ درصد و سرطان‌ها با ۱۳.۷۲ درصد از عوامل مرگ و میر هستند.

محمودی خاطرنشان کرد: در کشور ما بیشترین سرطان‌ها مربوط به پوست، معده، مری، پروستات، پستان، خون و اعصاب مرکزی است.

وی یادآور شد: در استان مازندران ۱۳۵ نفر در ۱۰۰ هزار مبتلا به سرطان هستند و در کشورهای غربی و آمریکایی از هر ۱۰۰ هزار نفر ۲۰۵ نفر مبتلا به سرطان هستند.

این مسئول با ابراز تاسف از کاهش سن سرطان در کشور گفت: این بیماری در کشور ما بیشتر در سنین ۳۰ تا ۴۰ سال روی می‌دهد که باید در زمینه به تاخیر انداختن میزان بروز سرطان در سن پایین برنامه‌ریزی صورت گیرد.

محمودی اضافه کرد: یک سوم از سرطان‌ها قابل پیشگیری است و یک سوم دیگر نیز قابل درمان است و از این 70 درصد سرطان ها قابل درمان و پیشگیری هستند.

وی با بیان اینکه سالانه به طور میانگین ۳۲۰۰ نفر به سرطان در استان مازندران مبتلا می‌شوند، اظهار کرد: شایع‌ترین نوع سرطان در بانوان سرطان پستان و بعد کولورکتال است و در آقایان نیز به ترتیب سرطان معده، دستگاه گوارش و کولورکتال شایع است.

معاون شبکه بهداشت و درمان چالوس افزود: در اکثر استان‌ها این ارقام شبیه به هم هستند و تنها در استان‌های جنوبی سرطان پوست نیز شایع است.

محمودی عنوان کرد: در حال حاضر بیشتر سرطان‌ها با غربالگری و خود مراقبتی و تشخیص در مراحل اولیه قابل درمان و کنترل است.

وی خاطرنشان کرد: عوامل خطرزا برای سرطان تغذیه ناسالم از جمله فست فودها، چربی‌ها و مواد شیمیایی، مواد نگهدارنده در کنسروها و غذاهای نمک سود شده و نیز کم تحرکی و چاقی و استفاده از دخانیات است.

معاون شبکه بهداشت و درمان چالوس اظهارکرد: میوه، سبزیجات و غذاهای تازه نقش مهمی در پیشگیری از سرطان دارند.

محمودی در پایان بیان کرد: استان مازندران در مورد عوامل چاقی، اضافه وزن، تغذیه نامناسب رتبه اول را در کشور دارا است.


منبع : ایسنا

 

  

دیدگاه شما در مورد : سرطان سومین عامل مرگ و میر در استان مازندران

  سرطان سومین عامل مرگ و میر در استان مازندران

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر