صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
به روحانی اطلاعات غلط دادند؛

رئیس‌جمهور: اجازه ندادم به پايه پولي تعرض شود/ بانک مرکزی: پایه پولی 41 هزار میلیارد تومان افزایش یافت

حسن روحانی در حالی جلوگیری از رشد پایه پولی را به عنوان یکی از موفقیت‌های دولت یازدهم بیان کرد، که در دو سال اخیر پایه پولی بیش از 41 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

کد خبر : 38102

تاریخ انتشار : 24/11/1394 - 18:38


رئیس‌جمهور: اجازه ندادم به پايه پولي تعرض شود/ بانک مرکزی: پایه پولی 41 هزار میلیارد تومان افزایش یافت

به گزارش خط امید بهشهر، رئیس جمهور روز شنبه در مجمع عمومی بانک مرکزی گفت: آنچه من در دو سال و نیم اخیر فهمیده ام، این بوده است که مهمترین عامل در کنترل تورم، انضباط پولی و مالی است و این اساس کار است که اگر به هم بخورد، تورم نیز سیر صعودی خواهد داشت.

 

روحانی گفت: از روز اول هر وزیری اگر خواسته است به سمت پایه پولی تعرض کند، من در دولت ایستاده‌ام و گاهی وقت ها اوقات تلخی نیز کرده ام و نگذاشته ام از پایه پولی برای اهدافی که مدنظر داشته اند استفاده شود.

 

وی با تأکید بر اینکه باید مراقب رشد پایه پولی باشیم، تصریح کرد: آن وقت که رشد نقدینگی بر اساس رشد پایه پولی اتفاق می افتد، نگرانی ایجاد می شود؛ البته ضریب فزاینده مشکل‌ساز نیست اما باید مراقب رشد پایه پولی باشیم.

 

رئیس جمهور اظهار داشت: هر وقت ناچار شده ایم که بانک مرکزی برای یک ماه بخشی را یاری کند، بلافاصله بعد از یک ماه من به آن دستگاه فشار آورده ام که پول را برگردانند تا فضا آرام باشد.

 

لازم به یادآوری است روحانی پیش از این بارها از دولت قبل بابت افزایش پایه پولی برای تامین اعتبار طرح مسکن مهر انتقاد کرده بود.

اظهارات امروز وی را می‌توان در راستای همان خط انتقادی نسبت به عملکرد دولت قبل در افزایش پایه پولی (چاپ پول پرقدرت و تورم‌زا) و متمایز جلوه دادن عملکرد دولت یازدهم در این زمینه دانست.

اما واقعیت آن است که برخلاف سخنان روحانی، پایه پولی در دولت یازدهم نه تنها کنترل نشده بلکه کاملا صعودی بوده است.

در ابتدای مردادماه سال 1392 که روحانی زمام قوه مجریه را به دست گرفت، رقم پایه پولی 95.8 هزار میلیارد تومان بود.

حجم پایه پولی در پایان شهریورماه امسال (آخرین آمار رسمی منتشرشده) با رشدی 43 درصدی نسبت به ابتدای دولت یازدهم به 137.5 هزار میلیارد تومان رسیده است.

بر اساس این آمار، در دولت یازدهم بیش از 41.6 هزار میلیارد تومان به رقم پایه پولی افزوده شده است.

این در حالی است که در 4 سال دولت دهم 43 هزار میلیارد تومان به حجم پایه پولی افزوده شد که حدود 40 هزار میلیارد تومان آن صرف تامین اعتبار مسکن مهر شد.

 

با توجه به چاپ بیش از 2.5 هزار میلیارد تومان پول برای طرح وام 25 میلیون تومانی خودرو در پاییز امسال، مطمئنا رقم پایه پولی در حال حاضر از 137.5 هزار میلیارد تومان نیز فراتر رفته و روند رو به رشد پایه پولی در دولت، سریع‌تر هم شده است.

 

با توجه به آمار فوق که همگی در سایت بانک مرکزی قابل مشاهده است، باید سخنان روحانی را ناشی از اطلاعات نادرستی دانست که به وی درباره کنترل پایه پولی داده شده است.

 

* دولت از طریق افزایش پایه پولی و نقدینگی کشور را اداره می‌کند

پیش از این، مسعود میرکاظمی، نماینده مجلس با انتقاد از سیاستهای پولی دولت یازدهم در دو سال اخیر اظهار کرده بود:  متاسفانه دولت از طریق افزایش پایه پولی و نقدینگی که آن هم حاصل بدهی بانکها به بانک مرکزی است، تامین مالی مورد نیاز خود را انجام می دهد.

همچنین یکی دیگر از راههای تامین مالی دولت افزایش خالص بدهی خارجی بانک مرکزی است. در این روش بانک مرکزی معادل ریالی پولهای بلوکه شده را به خزانه می ریزد.

وی با انتقاد از رشد نقدینگی در دوران فعالیت دولت روحانی گفت: نکته قابل توجه این است که رشد نقدینگی در دو سال نخست شروع کار دولت یازدهم 400 هزار میلیارد تومان شد.

این یعنی، اکنون  رقم نقدینگی از 900 هزار میلیارد تومان هم عبور کرده است و رقم مذکور شگفت انگیز و قابل تامل است.


منبع : مشرق

 

  

دیدگاه شما در مورد : رئیس‌جمهور: اجازه ندادم به پايه پولي تعرض شود/ بانک مرکزی: پایه پولی 41 هزار میلیارد تومان افزایش یافت

رئیس‌جمهور: اجازه ندادم به پايه پولي تعرض شود/ بانک مرکزی: پایه پولی 41 هزار میلیارد تومان افزایش یافت

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر