صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
یادداشت مهمان

الله اکبر چه ربطی به 22 بهمن دارد؟

نمی دانم شعارهای "الله اکبر" شب 22بهمن دقیقا از چه سالی آغاز شد؟ اما هرچه که هست حرکت نمادین زیبایی است

کد خبر : 38005

تاریخ انتشار : 20/11/1394 - 23:29


الله اکبر چه ربطی به 22 بهمن دارد؟

خط امید بهشهر، نمی‌دانم شعارهای "الله اکبر" شب 22بهمن دقیقا از چه سالی آغاز شد؟ اما به نظر نگارنده هرچه که هست حرکت نمادین زیبایی است و البته گویا از نظر تبلیغاتی مفید! چرا که دشمن نیز در ایام فتنه 88 تلاش نمود تا با شعار دادنها در شب و از بام منازل اغتشاشات خود را مردمی جلوه دهد.
اما الله اکبر یعنی چه؟
شخصي خدمت امام صادق - عليه‏السلام - گفت: الله اکبر (خداي بزرگتر است)
امام فرمود: خدا از چه بزرگتر است؟
عرض کرد: از همه چيز!
حضرت فرمود: خدا را محدود ساختي!
عرض کرد: پس چه بگويم؟
امام فرمود بگو: خدا بزرگتر از آن است که وصف شود. (1)

پس خدا بزرگتر از آن است که وصف شود! اما در صحنه سیاست و اجتماع جایگاه این شعار کجاست؟
برای پاسخ به این سوال باید به دوران مبارزات ملت ایران برگردیم!
شاید به بیش از 100 سال پیش یعنی دوران مشروطه؛ در آن دوران ملت به راهبری چند تن از آیات عظام و مراجع تقلید جهت احقاق حقوق خود و شریعت اسلام قیام کردند اما به‌دلیل اعتماد بی‌جا به سیاسیون دور از خدا سرنوشت انقلاب خود را به بن بست کشانده و رهبر بزرگ خود را به دار آویخته دیدند.
در دهه‌های 40 و 50 شمسی؛ ملت ایران دوباره قیام کرد اما این‌بار به رهبری یک پیرمرد ساده اما قدرتمند! مردی که تکیه‌اش فقط به یک چیز بود، چیزی که با چشم دیده نمی‌شد اما گویا بسیار قوی‌تر از همه‌ی قدرت‌های مادی درجه یک دنیا بود!
این بار ملت دیگر مانند دفعه‌ی قبل به سیاستمداران و روحانی نماهای حاضر در صحنه سیاست اعتماد نکرد و فقط به همان پشتیبان رهبر خود تکیه داد و برای اولین بار در سده‌های اخیر طعم شکست دادن طاغوت را چشید! و روزنه‌های نور را بر تارک زمینی که در سیاهی ظلمات طاغوت فرو رفته بود تاباند!
رهبر اما نگران غرور کاذب در دل ملت بود پس همواره آنها را به تکیه بر آن قدرت جادویی دعوت می نمود و همواره منشا پیروزی های کوچک و بزرگ آنها را همان قدرت معرفی می کرد. همانجایی که در بزرگترین پیروزی نظامی جنگ های اخیر فرمود:"خرمشهر را خدا آزاد کرد!"
بله خدا
همان الله
پیر جماران مردم خود را به توکل بر خدا دعوت می کرد و مردم نیز در تمامی مواردی که تابع این امر بودند طعم پیروزی را چشیدند.
نکته‌ی مهمی که در رهبری حضرت امام وجود داشت تلاش برای استفاده حداکثری از قدرت جماعت مردم در پیشبرد اهداف انقلاب با تکیه بر قدرت لایزال الهی است.
پس از امام روح الله خلف صالح ایشان نیز توکلش از همان لحظات اول قبول مسئولیت فقط به خدا بود " ... من طلبه ای کوچک و مشحون به انواع قصورها و نقصها و کاستیها هستم. به‌هرحال مسؤولیتی به من محول شده است و من با توکل به خدا، همه‌ی همت خود را به کار خواهم گرفت، تا بتوانم این مسؤولیت بسیار سنگین و این بارِ بسیار گران را تحمل کنم و بردارم و پیش ببرم و به سرمنزل برسانم. یقیناً بدون کمک آحاد عظیم‌الشّأن مردم و مدیران کشور، انجام این مسؤولیت امکانپذیر نیست. اعلام حمایت گروههای مختلف مردم و اظهار همراهی آنها در این قضیه، برای من بسیار امیدبخش است. ان‌شاءاللَّه با این اعلام حمایتهای مردمی، خواهیم توانست راه امام(ره) را دنبال کنیم. ... " (2)
آیت الله خامنه‌ای در دوران زعامت رهبری خود همواره بر تکیه مسئولان و مردم بر توان داخلی و قدرت جماعت مردم در طول نگاه امیدوارانه به آینده و توکل بر قدرت خداوند تذکر داده اند.
« وعده‌های الهی را هم باید باور کنیم. اگر وعده‌های الهی را باور کردیم، آن وقت راه به سوی عزت، به سوی وحدت، به سوی اقتدار در مقابل امت اسلامی باز خواهد شد، امت اسلام از عقب‌ماندگی نجات پیدا خواهد کرد. ... «ان ینصرکم اللَّه فلا غالب لکم»؛ اگر خدا شما را نصرت بکند، هیچ قدرتی بر شما غلبه نخواهد کرد. «و ان یخذلکم فمن ذالّذی ینصرکم من بعده»؛  اگر خدا شما را نصرت نکند، کمک نکند، کی به شما کمک خواهد کرد؟ یک سطر درخشان است. این را ملتها بنویسند، پرچم کنند، بزنند جلو چشمشان، بالای سرشان. «ان ینصرکم‌اللَّه فلا غالب لکم»؛ اگر خدا شما را یاری کند، هیچ قدرتی بر شما غلبه نمیکند. چه کار کنیم که خدا ما را یاری کند؟ این یک مسئله است. چه کار کنیم که نصرت خدا شامل حال ما بشود؟ این را هم خود قرآن به ما گفته: «ان تنصروااللَّه ینصرکم»، «و لینصرنّ‌اللَّه من ینصره»؛ شما خدا را نصرت کنید، دین خدا را نصرت کنید، برای خدا قیام کنید، خدا شما را نصرت خواهد کرد. هر جا ملتها برای دین خدا قیام کردند، نیروشان را آوردند وسط صحنه، خدای متعال آنها را نصرت کرد. و وقتی خدا آنها را نصرت کرد، دیگر هیچ کس نتوانست بر آنها غلبه پیدا کند. ما نمونه‌اش را در خودمان دیدیم. ما آزمودیم، تجربه کردیم که «انّ اللَّه لا یغیّر ما بقوم حتّی یغیّروا ما بأنفسهم». این را ما ملت ایران آزمایش کردیم؛ این را در عمل آزمودیم. در خودمان تغییر ایجاد کردیم، خدای متعال هم اوضاع ما را تغییر داد. عجیب هم این است که اگر یک قدم ما برداریم، خدا ده قدم برمیدارد. ما اندکی خودمان را تغییر دادیم، خدا مبالغی به ما کمک کرد، اوضاع ما را تغییر داد. » (3)
ایشان نیز همواره بر این نکته تاکید می کنند که "وما نصر الا من عند رب" که به‌عنوان نمونه می‌توان از حادثه اخیر بازدداشت نیر‌های متجاوز آمریکایی به آب‌های سرزمینی جمهوری اسلامی در خلیج فارس اشاره کرد؛ که ایشان در مراسم تجلیل از نیروهای نظامی حاضر در آن صحنه از عبارت " این حادثه کار خدا بود ..." استفاده نمودند.
ملت ایران که از روزهای آغازین ورود اسلام به ایران مسیر تسلیم در برابر قدرت لایزال الهی را پیش گرفته است در سال‌های پس از پیروزی انقلاب به مشی رهبران خود حرکت نموده و در همه‌ی احوال قدرت تمام نشدنی الله را تنها پشتیبان خود می‌داند و در همه‌ی شئون زندگی خود آن را به کار می بندد. حتی در تبلیغات!
بنا براین در شب پیروزی بزرگترین اتفاق قرن همه‌ی ملت باهم ندای الله اکبر سر می دهند تا به همه یادآور شوند که خدا بزرگتر از آن است که وصف شود حتی بزرگتر از کدخدای (بخوانید کدخدای خودساخته) امروز جهان ...
وفقط باید به الله تکیه کرد.

پی نوشت ها:
(1) اصول کافي: ج 1 ص 159 ح 10.
(2) بیانات در مراسم بیعت نخست‌وزیر و هیأت وزیران ‌۱۳۶۸/۰۳/۱۶
(3) بیانات در دیدار شرکت‌کنندگان در مسابقات قرآن‌  ۱۳۹۰/۰۴/۱۴

 

نویسنده : حسین ییلاقی اشرفی

 

  

دیدگاه شما در مورد : الله اکبر چه ربطی به 22 بهمن دارد؟

الله اکبر چه ربطی به 22 بهمن دارد؟

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر