صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
یادداشت سردبیر؛

سیدحسن قربانی هاشمی

هاشمی رفسنجانی در مراسم گرامیداشت سالروز ورود امام خمینی(ره) در فرودگاه مهرآباد در سخنانی قابل تأمل و از پیش تعیین شده در ردصلاحیت سید حسن خمینی به صلاحیت شورای نگهبانی حمله کرد که خود توسط این نهاد تأیید صلاحیت شده بود.

کد خبر : 37587

تاریخ انتشار : 13/11/1394 - 00:12


سیدحسن قربانی هاشمی

هاشمی رفسنجانی در مراسم گرامیداشت  سالروز ورود امام خمینی(ره) در فرودگاه مهرآباد در سخنانی قابل تأمل وپیش بینی شده در ردصلاحیت سید حسن خمینی به صلاحیت شورای نگهبانی حمله کرد که خود توسط این نهاد تأیید صلاحیت شده بود.

هاشمی در این مورد خطاب به شورای نگهبان گفت: صلاحیت شخصیتی که شبیه به جدش امام (ره) است را تایید نکردند.... وی ادامه داد: شما صلاحیت خود را از کجا آوردید؟ چه کسی به شما اجازه داده قضاوت کنید ؟ چه کسی تریبون نماز جمعه و صدا و سیما را به شما داده است؟

در قانون اساسی شورای نگهبان وظیفه نظارت بر تدوین قوانین در مجلس شورای اسلامی و همچنین نظارت بر کلیه انتخابات کشور را دارد. این شورا موظف است صلاحیت همه نامزدهایی که جهت شرکت در هر انتخابات به جز انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در وزارت کشور ثبت نام می‌کنند را بررسی کرده و پس از آن اجازه شرکت در انتخابات را به کاندیداها بدهد.

در اهمیت این نهاد همین بس که بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران اعضای آن را "حافظ مصالح اسلام و مسلمین" دانسته و نسبت به کسانی که علیه تصمیمات فقهای شورا حرف می زنند، می‌فرمایند: "من به این آقایان هشدار می‏‌دهم که تضعیف و توهین به فقهای شورای نگهبان امری خطرناک برای کشور و اسلام است".

...اگر صد میلیون آدم، اگر تمام مردم دنیا یک طرف بودند و شما دیدید که همۀ آنها حرفی می‏‌زنند که بر خلاف حکم قرآن است، بایستید و حرف خدا را بزنید، ولو اینکه تمام بر شما بشورند. انبیا هم همین‏طور عمل می‏‌کردند؛ مثلاً موسی در مقابل فرعون مگر غیر از این عمل کرد؟ مگر موافقی داشت؟"

علی‌رغم آگاهی حضرت امام (ره) به برخی تلاش‌ها برای تضعیف شورای نگهبان و تاکید ایشان بر عملکرد هوشمندانه در حفظ شورا، ایشان از اهانت برخی به اعضای شورا سخن می‌گویند و این اهانت ها را ناشی از عملکرد صحیح شورا می‌دانند.

"از تحمل زحمات و رنج‌های شما تشکر می‌‏کنم. شما توقع نداشته باشید که مورد اهانت واقع نشوید. همه می‌‏دانید تا کسی کاری انجام ندهد، کسی به او توهین نمی‌‏کند. توهین برای کسانی است که می‏‌خواهند زنده باشند. هیچ کدام از ما نباید انتظار تعریف را داشته باشیم. باید به حکم خدا عمل کنیم و به این هم کاری نداشته باشیم که چه کسی از این کاری که برای خدا می‏‌کنیم، خوشش می‌‏آید و یا چه کسی بدش می‌‏آید. من در تمام مواقعی که مقتضی بوده است، مجلس و شورای نگهبان را تأیید کرده‏‌ام. ما باید دست در دست یکدیگر بگذاریم تا یک کشور اسلامی درست کنیم. مهم این است که با هم خوب باشید و تصمیم داشته باشیم که مستقل و آزاد حرکت کنیم و مطمئن باشید که می‌‏توانید...بار دیگر از مساعی شما در شورای نگهبان تشکر می‏‌کنم. شما برای خدا کار می‏‌کنید و ان شاء اللّه‏ خداوند شما را تأیید فرماید".

همچنین مقام معظم رهبری بارها در بیانات خودشان از رأی ونظر شورای نگهبان دفاع کردند تا جائیکه فرمودند: اگر نظارت شوراى نگهبان نباشد، و اگر تأیید صحت انتخابات‌ به وسیله‌ى شوراى نگهبان انجام نگیرد، اصل این انتخابات‌ زیر سؤال خواهد رفت و اعتبار خود را از دست خواهد داد؛ چه انتخابات‌ مجلس، چه انتخابات‌ خبرگان، چه انتخابات‌ ریاست جمهورى، و هر انتخاباتى که نظارت آن بر عهده‌ى شوراى نگهبان است. این وظایفِ یکى از دیگرى مهم‌تر، همه بر دوش شوراى نگهبان گذاشته شده است. 1386/04/20

حال با بازخوانی بیانات امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری به چه هدف و انگیزه ای جناب هاشمی که خود هم با این مواضع آشناست این سخنان را برزبان می آورد؟ سوال اینجاست که آیا واقعا هاشمی این مواضع امام و رهبری را در مورد شورای نگهبان نمی داند؟اگر پاسخ بدهیم نمی داند که هر انسان عاقلی هم میداند که این پاسخ یک امر محالی است چون کسی که از ابتدای نهضت با امام بوده وخاطراتی هم از ایشان در موارد مختلف نقل می کند که هرچند اغلب شاذ ونادر است به خوبی از مواضع امام آگاه است حال که پاسخ پرسش مثبت است واقعا چرا هاشمی مواضعی کاملا برضد مواضع امام و رهبری می گیرد؟

آیا واقعا هاشمی دلش برای سیدحسن می سوزد که در حمایت از او این سخنان را بر زبان می راند؟پاسخ نویسنده منفی است.به این دلیل که هاشمی از ابتدا می دانست که برای جلب آرای مردم چه راهکاری را در نظر بگیرد او از نام وجایگاه سیدحسن نه استفاده بلکه سوء استفاده کرد (همان کاری که جریان اصلاحات در انتخابات 88 از جایگاه میرحسین کردند).

جریان هاشمی می دانست که با آوردن سید حسن به عرصه انتخابات وارد بازی دو سر برد برای خود شدند؛ از طرفی اگر سیدحسن تأیید می شد می توانست در زمین جریان هاشمی بازی کند(چه با رآی آوری و ورود به مجلس خبرگان وچه با عدم رأی آوری و با حمله به صحت انتخابات)و اگر تأیید نمی شد شروع کنند به مظلوم نمایی ودوقطبی کردن فضا برای جلب نظر وآرای مردم که استارت کار رو شخص هاشمی بعنوان نقش اول این بازی شروع کرد.

این جریان به شدت دنبال این است که از این فضا(عدم تأییدصلاحیت سیدحسن)استفاده کند و بخشی از جامعه را با خود همراه کند وباعث دوقطبی شدن جامعه شود و هم اینکه این بخش از جامعه رو در مقابل حاکمیت قرار دهد و خود در این بازی به منافعش دست پیداکند.

پس اینکه فکر کنیم هاشمی بدنبال حمایت از سیدحسن واز سر دلسوزی برای او این سخنان را به زبان رانده بسیار اشتباه است که سید حسن وارد بازی شد که از ابتدا خودش بازنده اصلی این میدان بود.

 

نویسنده:سردبیر

  

  

دیدگاه شما در مورد : سیدحسن قربانی هاشمی

سیدحسن قربانی هاشمی

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر