صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

جبران خسارت باغ‌داران مازندران در حد بازار گرمی

جبران خسارت تنها روزهای نخست در حد بحث، صحبت و بازار گرمی است بعد از مدتی همه این‌ها فراموش می‌شود و باغ‌دار می‌ماند و تنهایی و گرفتاری خویش!

کد خبر : 37118

تاریخ انتشار : 29/10/1394 - 11:14


جبران خسارت باغ‌داران مازندران در حد بازار گرمی

به گزارش خط امید بهشهر، برف و سرمای سال گذشته خسارت سنگینی به محصولات و درختان مرکبات وارد کرده که از آن زمان تاکنون باغ‌داران پیگیری‌های بسیاری داشتند، ولی همچنان گلایه دارند.

جبران خسارت تنها روزهای نخست در حد بحث، صحبت و بازار گرمی است، بعد از مدتی همه این‌ها فراموش می‌شود و باغ‌دار می‌ماند و تنهایی و گرفتاری خویش...

البته امسال نیز تگرگ به بخشی از مرکبات استان خسارت وارد کرد که باغ‌داران همچنان پیگیر هستند و هنوز محقق نشده است؛ در مجموع این مسائل نگرانی بسیاری برای آنها به همراه دارد و باز هم چشم‌انتظار این وعده و وعیدها هستند.

موضوعی دیگر اینکه نرخ بیمه بالاست و باغ‌داران رغبت نمی‌کنند محصولات خود را تحت پوشش بیمه قرار دهند و از آن طرف با توجه به پیگیری باغ‌داران و محقق نشدن وعده‌ها، تمایلی به بیمه ندارند که لازم است در این‌باره تدبیری جدی اندیشیده شود.

* بانک‌ها فشار زیادی وارد می‌کنند

مدیرعامل اتحادیه باغ‌داران مازندران در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: در بحث خسارت‌هایی که به باغ‌داران و کشاورزان وارد می‌شود، واقعاً جبران خسارت از طریق دولت بعید به‌نظر می‌رسد و تاکنون نیز به‌خوبی محقق نشده است.

محمدرضا شعبانی با بیان اینکه در برخی مواقع حتی بزرگ‌ترین جبران خسارتی که از سوی مسئولان می‌شود، معرفی به بانک است و یا اینکه تسهیلات را استمهال یا تمدید می‌کند، اضافه کرد: این موضوع نیز وقتی باغ‌دار به بانک مراجعه می‌کنند و بانک نیز اعلام می‌کند که دستورالعمل ابلاغ نشده و یا دولت بدهی به بانک دارد و یا دولت به تعهدات خود نسبت به بانک عمل نمی‌کند، با چند بار رفت و آمد کشاورزان و باغ‌داران را خسته می‌کنند و هیچ نتیجه‌ای برای آنان به‌دنبال ندارد.

وی با اشاره به اینکه ما هنوز فکر نمی‌کنیم در مواقعی توانسته باشیم به یک جبران خسارت از طریق دولت دست پیدا کرده باشیم، افزود: هنوز فضا آماده نشده و بسیاری از خسارت‌دیدگان و سرمادیده‌ها به جبران خسارت خود دست پیدا نکردند و درگیر مسائل و مشکلات مالی بسیاری هستند.

مدیرعامل اتحادیه باغ‌داران مازندران تصریح کرد: با وجود این مسائل، بانک‌ها نیز فشار زیادی وارد کرده و سودهای خیلی بالایی دریافت می‌کنند و دیرکرد بانکی را از هر طریقی مجدداً به باغ‌دار فشار می‌آورند تا بتوانند تسهیلات خود را پس بگیرند.

شعبانی خاطرنشان کرد: در حالی‌که باغ‌دار با سختی و سیلی صورت خود را سرخ نگه می‌دارد؛ بعد از مدتی باد، باران، طوفان و تگرگ سپری شد همه این مسائل فراموش شده و نمی‌توان امیدوار بود که کسی از آنان حمایت کند.

* بانک‌ها به وظایف خود عمل نکردند

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: در مورد خسارت برف سال گذشته به باغ‌داران مازندران 123 میلیارد تومان تسهیلات توزیع شد که بیشتر آنان از این تسهیلات استفاده کردند.

دلاور حیدرپور بیان کرد: البته آن چیزی که مهم بود و تاکنون محقق نشد و ما نیز همچنان به‌دنبال آن هستیم در قانون بودجه سال 93 و 94 اجرای بند «د» تبصره 11 قانون بودجه است که براساس آن کشاورزانی که نه‌تنها از برف و سرما بلکه به هر دلیلی دچار خسارت شدند و خسارت آنان از سوی کمیسیون شهرستان متشکل از فرمانداری، جهاد کشاورزی، بانک عامل و صندوق بیمه تأیید شود، بانک موظف است سه سال سررسید قسط‌های کشاورزان خسارت‌دیده را استمهال کند که متأسفانه بانک‌ها به این موضوع عمل نکردند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر تنها تعداد محدودی از بانک‌ها به تعهدات خود عمل کردند که مورد انتظار کشاورزان و پیگیری استانداری و جهاد کشاورزی است که محقق شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: تحقق این مهم، فرصتی برای کشاورز خسارت‌دیده برای احیای تولید و کسب درآمد برای پرداخت بدهی تسهیلات است.

حیدرپور یادآور شد: انتظار ما این است بانک‌ها با توجه به تأکید قانون بودجه و تصویب دولت که بار ناشی از استمهال تأمین می‌کند، این مهم را عملیاتی کنند تا کشاورزان و تولیدکنندگان بتوانند منابع تولید خود را احیا کرده و بدهی خود را پرداخت کنند.

وی با اعلام اینکه امسال سال خوبی برای باغ‌داران مازندران در مقایسه با سال گذشته بود و افزایش تولید قابل ملاحظه‌ای داشتیم، بیان کرد: خوشبختانه مرکبات از قیمت خوبی برخوردار بوده و محصولات باغی خوبی را از لحاظ کمی و کیفی داشتیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران در پایان گفت: با توجه به اینکه کشاورزان شرایط سختی داشتند، امیدواریم با توجه به وضعیت تولید خوب و قیمت مطلوب، قسمتی از خسارت آنان جبران شود.

به گزارش فارس، برف سال گذشته خسارت سنگینی به محصولات و باغ‌های مرکبات مازندران وارد کرده؛ با توجه به اینکه باغ‌دار به ‌امید چشم‌انتظار بهره‌وری باغ‌های خود است این موضوع هزینه‌ بسیاری جهت احیای باغ‌ها بر دوش آنان به‌جای گذاشته که لازم است تدبیر جدی در این‌باره اندیشیده شود.


منبع : فارس

 

  

دیدگاه شما در مورد : جبران خسارت باغ‌داران مازندران در حد بازار گرمی

جبران خسارت باغ‌داران مازندران در حد بازار گرمی

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر