صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

بایدها و نبایدهای ثبت روز «میانکاله»

این‎روزها صحبت از ثبت روزی به نام میانکاله در تقویم ملی یا تبری است، اما آیا برای حفاظت از تنها ذخیره‎گاه زیست‎کره در مازندران باید نام آن را در تقویم داشته باشی و و آیا نباید بدون این نام، برای میانکاله قدمی برداشته شود.

کد خبر : 36894

تاریخ انتشار : 22/10/1394 - 11:13


بایدها و نبایدهای ثبت روز «میانکاله»

به گزارش خط امید بهشهر، اوایل دی‎ماه جاری بود که با حضور تنی چند از اعضای شورای شهر و فعالان محیط زیست بهشهر همچنین نماینده اداره‎کل محیط زیست مازندران، نشستی در دفتر شهردار بهشهر برگزار شد تا درباره روزی به‌نام میانکاله و ثبت آن در تقویم سخن گفته ‎شود.

از آنجا که پناهگاه حیات وحش میانکاله تنها ذخیره‌گاه زیست‎کره در مازندران است و همواره زیر ذره‎بین یونسکو قرار دارد، نباید تصمیم‎گیری‎های مربوط به آن در حد یک زیستگاه شهری پایین بیاید، لذا جلسات مربوطه و اعضای دعوت‎شده برای اظهار نظر درباره یک منطقه حفاظت‎شده نیز باید با دقت انتخاب شوند و نسبت به محیط زیست حساس باشند.

به گفته رئیس حفاظت محیط زیست بهشهر، موضوع ثبت روزی به نام میانکاله، از اسفندماه سال گذشته مطرح بوده و نشست‎هایی نیز در همین مورد انجام شده است.

زمان رضااحمدی در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: زمان اجرای این برنامه، 27 دی‎ماه جاری درنظر گرفته شده و میهمانان ویژه‎ای نیز داریم.

وی ادامه داد: در این‎روز، از تمبر میانکاله رونمایی می‎شود و هدف مهم، ثبت روز ذخیرگاه زیست‎کره در تقویم است.

رضااحمدی در پاسخ به اینکه منظور شما از ثبت روز میانکاله، درج آن در تقویم ملی است یا تبری، تنها به «نمی‎دانم» اکتفا کرد!

به گزارش فارس، تنی چند از اعضای شورای شهر و پرسنل شهرداری بهشهر نیز پیگیر برگزاری همایش روز میانکاله هستند و حتی فراخوان مسابقه طراحی تمبر میانکاله را نیز اعلام کرده‌اند، اما ظاهراً استقبال خوبی از آن نشد و فقط چند طرح به‎دست شهرداری رسیده است.

در جلسه شورای شهر بهشهر، موضوع همایش روز میانکاله بدون اعلام قبلی و خارج از دستور جلسه به اعضا اعلام شد و غیر از رئیس و نایب رئیس شورا، هفت عضو دیگر تمایلی به ادامه بحث درباره این موضوع نشان ندادند، زیرا به‌نظر می‎رسد اهدافی که آنها دنبال می‎کنند؛ زیست‎محیطی نبوده و بیشتر جنبه منافع شخصی یا سیاسی دارد، لذا جلسه دیروز بدون نتیجه پایان یافت.

یکی از بحث‎های قابل تأمل در این جلسات که در شهرداری بهشهر برگزار شده، این است که برخی از سخنرانان تنها به‎دنبال بهره‎برداری اقتصادی از میانکاله هستند و سخنانی نیز درباره اهمیت میانکاله عنوان می‎کنند که نه‎تنها کمکی به اقتصاد گردشگری منطقه نمی‎کند بلکه به‎وجود آورنده مشکلات زیست‎محیطی است.

مسئولان شهری در حالی روی میانکاله متمرکز شده‎اند که گویی مناطق دیگری برای گردشگری در این شهر وجود ندارد، آنها سال‎هاست که هنوز 200 متر از ساحل دریای زاغمرز را نتوانسته‎اند مدیریت کنند و حال صحبت از گردشگری و اکوتوریسم در یک منطقه حفاظت‎شده و زیر نظر یونسکو سخن می‎گویند!

ثبت روزی به نام میانکاله ابتدا از سوی کمیسیون گردشگری شورای شهر بهشهر و از سوی فردی مطرح شده که خود موافق جدی در احداث جاده بهشهر به بندرامیرآباد از قلب تالاب بین‎المللی میانکاله بوده است و حتی تلاش‎های زیادی انجام داد تا این جاده به سرانجام برسد اما در پایان با مخالفت جدی سازمان حفاظت محیط زیست مواجه شد.

انتخاب روزی به نام میانکاله نیز در ادامه همان سیاست‌ها قرار دارد، زیرا این پناهگاه زیست‎کره برای صیانت و حفاظت احتیاجی به ثبت در تقویم ندارد!

میانکاله باید در اندیشه و نگاه همه افراد ثبت شود تا در صیانت از آن بکوشند، نام‎گذاری‎هایی از این‎دست فقط عاریتی و مقطعی است و کمکی به این منطقه حفاظت‎شده نمی‎کند.

ثبت ملی میانکاله در حالی بارها از سوی نایب‎رئیس شورای شهر بهشهر عنوان می‎شود که اگر قرار بود این نام در تقویم ملی ثبت شود، به‎طور طبیعی باید فراخوان ملی برای تمبر یادبود داده می‎شد، از طرفی اگر چنین روزی قرار باشد در تقویم ملی ثبت شود، به‎طور طبیعی باید در آینده منتظر پیشنهاداتی برای درج 10 ذخیره‌گاه دیگر زیست‎کره ایران در تقویم ملی نیز باشیم.

آن‌چه که قرار است به نام روز میانکاله ثبت شود، در واقع ثبت تنها ذخیره‎گاه زیست‎کره در مازندران است و نه میانکاله، زیرا هدف اداره‎کل حفاظت محیط زیست این استان چیزی فراتر از نظر شورای شهر بهشهر است.

میانکاله فقط یک نام و ذخیره‌گاه زیست‎کره یک پیام است، امیدواریم 27 دی‌ماه شاهد اتفاقات خوبی در مازندران باشیم که در نهایت به سود محیط زیست باشد.


منبع : فارس

 

  

دیدگاه شما در مورد : بایدها و نبایدهای ثبت روز «میانکاله»

بایدها و نبایدهای ثبت روز «میانکاله»

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر