صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
معاون فرماندار نور:

کشت برنج، میراث پایدار مازندران است

معاون فرماندار شهرستان نور با بیان اینکه کشت برنج یک میراث پایدار برای ما محسوب می‌شود، گفت: باید برای کاهش مشکلات کشاورزان برنامه‌ریزی کرد.

کد خبر : 36890

تاریخ انتشار : 22/10/1394 - 11:50


کشت برنج، میراث پایدار مازندران است

به گزارش خط امید بهشهر، سعید یزدانی صبح امروز در جلسه شورای حفاظت از منابع آب این شهرستان، اظهار کرد: در سال‌های اخیر با مصرف بی‌رویه، خشکسالی منابع آبی کاهش یافت و درصد آلودگی نیز افزایش پیدا کرد.

وی افزود: از طرفی آلودگی شدید آب‌های سطحی را هم داریم که در نتیجه سبب آلودگی منابع آبی زیرزمینی و چاه‌های آب می‌شود.

معاون فرماندار نور ادامه داد: ورود آب‌های آلوده مصرفی در صنعت به منابع آبی سبب افزایش آلودگی آب‌های سطحی شده و به آب‌های زیرزمینی نفوذ می‌کند.

این مسئول تصریح کرد: عمده کشت در مازندران برنج است و معمولاً روش آبیاری غرقابی و نیازمند تامین آب زیادی است و به صرفه نیست.

یزدانی با بیان اینکه کشت برنج یک میراث پایدار برای ما محسوب می‌شود، تأکید کرد: باید برنامه‌ریزی‌ها و تصمیمات در راستای کاهش مشکلات کشاورزان باشد.

وی با اشاره به اینکه در حوزه آبخیزداری موفق نبودیم، گفت: آب‌های کشاورزی در پایان و انتهای مزارع هدر می‌رود که نیاز است برای برگشت آن به ذخیرگاه‌های آبی تدبیر کرد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نور در این جلسه اظهار کرد: برای حفظ منابع آب، آبخیزداری ضروری است اما اعتبار چندانی برای این امر مهم در نظر گرفته نمی‌شود.

مرتضی مهدی‌زاده افزود: 330 کیلومتر طول رودخانه‌های اصلی شهرستان نور با 9 سرشاخه است که برای مهندسی، تثبیت بستر و دیواره ساحلی آن اقدام خاصی صورت نگرفت و یکی از دلایل کاهش سطح آب‌های زیرزمینی همین امر است.

وی تأکید کرد: برای  توسعه پایدار کشاورزی باید پروژه‌های آبخیزداری، جنگل‌کاری و مرتع‌داری جدی گرفته شده و اعتبار لازم تخصیص داده شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نور با بیان اینکه نفوذ شیرابه هم خاک و هم آب را آلوده می‌کند، گفت: باید برای جلوگیری از نفوذ شیرابه‌های محل دفن زباله به محیط زیست و منابع طبیعی و چشمه‌های زیرزمینی تدبیر شود.


منبع : فارس

 

  

دیدگاه شما در مورد : کشت برنج، میراث پایدار مازندران است

کشت برنج، میراث پایدار مازندران است

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر