صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
عضو هیئت رئیسه مجلس در نشست خبری تسنیم:

وزارت زنگنه اسناد فساد کرسنت را زیر سوال برد/خسارت ۵۷میلیارد دلاری سیاست منفعلانه نفتی دولت یازدهم به کشور

عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه انتخاب زنگنه به وزارت نفت تمامی اسناد فساد در پرونده کرسنت را زیر سوال برد و موجب رای دادگاه علیه ایران برای پرداخت جریمه میلیاردی شد،گفت: در زمان زنگنه ۵۷.۷ میلیارد دلار عدم‌النفع ایران از کاهش قیمت نفت بوده است.

کد خبر : 36887

تاریخ انتشار : 22/10/1394 - 11:47


وزارت زنگنه اسناد فساد کرسنت را زیر سوال برد/خسارت ۵۷میلیارد دلاری سیاست منفعلانه نفتی دولت یازدهم به کشور

به گزارش خط امید بهشهر، مهرداد بذرپاش عضو هیئت رئیسه مجلس و نماینده مردم تهران در مجلس در نشست خبری که صبح امروز در خبرگزاری تسنیم  با موضوع قراردادهای جدید نفتی و پرونده کرسنت برگزار شد طی سخنانی به مسئله پرونده هسته‌ای ایران اشاره کرد و گفت: به زمان توافق شده برای کاهش تحریم‌ها و اقدامات مشترک ایران و طرف‌های غربی در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک یعنی برجام نزدیک شده‌ایم.

وی گفت: خبرهایی غیررسمی مبنی بر اینکه قلب راکتور اراک نیز خارج شده است شنیده می‌شود که هنوز از سوی منابع رسمی تایید نشده است.

* 15 تحریم جدید پس از توافق ژنو علیه ایران اعمال شد

عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه همواره اعلام کرده‌ایم که به طرف غربی اطمینان نداریم گفت: گواه این ادعا این است که پس از توافق ژنو شاهد 20 تحریم جدید و پس از برجام شاهد 5 تحریم علیه ایران بوده‌ایم.

بذرپاش با بیان اینکه خبرهایی مبنی بر اینکه سلسله تحریم‌های جدیدی  متشکل از مجلس نمایندگان و مجلس سنا علیه ایران عزیزمان وضع می‌شود که ما همواره ایراد اساسی که به این مسئله داشتیم این بوده است که داور طرف مقابل مشخص نیست.

وی گفت: داور طرف ما در صورت نقض اقدامات  آژانس است و می‌تواند گزارش خود را در خصوص فعالیت ایران به شورای حکام ارائه دهد اما داور طرف مقابل مشخص نیست و چون داوری تعیین نشده است نمی‌توان در خصوص آنها انجام دهند به نهاد خاصی شکایت کرد.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از ایرادات اساسی این است که داور طرف مقابل معلوم نیست اما داور طرف ما اژانس است. آنها می توانند به سازمان ملل و 1+5 بگویند که ایران باید این اقدام را انجام باید می‌داد اما انجام نداده است. اما داور طرف مقابل مشخص نیست و نمی‌توان به نهاد خاصی شکایت کرد مانند قانون جدیدی که درباره ویزا وضع کردند که حتی تیم مذاکره کننده  نیز در برابر آن واکنش نشان داد و این درحالی است که داوری برای طرف مقابل ایجاد نشده و ما نمی‌توانیم به آن بگوییم که برجام نقض  شده و اگر ما هم بگوییم برجام نقض شده آنها طبیعتاً نمی‌پذیرند. لذا باید ید حواسمان باشد که ضررهای بیشتری متحمل نشویم.

*وزارت زنگنه در نفت اسناد فساد کرسنت را زیر سوال برد

بذرپاش در ادامه با اشاره به موضوع قرارداد کرسنت گفت:  در قرارداد فاجعه بار کرسنت بعضاً درباره آن محدودیت‌هایی برای رسانه‌ها ایجاد شد که کار درستی نبود زیرا این حق مردم که این موضوع را بدانند. در این قرارداد در سال 2001 با قیمت تقریباً نصف منطقه و بعضا در طرف‌های جهانی تا یک چهاردهم قیمت جهانی گاز ما معاله‌ای انجام دادیم و توافقی کردیم با شرکت کرسنت، فارغ از اینکه این قرارداد به لحاظ عددی تعجب برانگیخته بود.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه در زمان قرارداد بین کارشناسان و مدیریت خیلی گوش شنوایی نبود و قرارداد منعقد شد، گفت: در دادگاه بین المللی لاهه پرونده مکشوف شد، اسنادی ارائه دادیم که فساد در این قرارداد وجود دارد و در وزارت نفت وقت منعقد شده است. در دادگاه بین المللی نمی شود قراردادی را نقض کرد الا اینکه دارای فساد بوده است.

بذرپاش گفت: در مجلس هم مخالفت انتخاب آقای زنگنه بودیم و دلیل اصلی آن این بود که با انتصاب مجدد وی بر وزارت نفت فساد این پرونده نفی می شود و این سندی می‌شود که چطور قرارداد با این میزان ادعا از طرف ایران گفته می شود که دارای فساد است ولی متولی وقت همان قرارداد به منصب وزارت می رسد و به نوعی نقض این اسناد است. 

* وزارت نفت از ارسال اسناد فساد کرسنت به لاهه خودداری کرد

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: در زمان مخالفت با آقای زنگنه دادگاه لاهه به همین انتخاب استناد کرده و شکایت را رد کرده است. در مرحله بررسی مجدد است منتها از وزارت نفت خواسته شده که اسناد را بفرستند ولی نفرستادند. این عدم همکاری با دادگاه بین المللی به منزله یک زیان زیاد بر ایران است که حدود سالی یک میلیارد دلار طی ده سال تحمیل شده است.

بذرپاش گفت: ابهام‌های مختلفی در این پرونده وجود دارد از جمله اینکه این قرارداد در شورای وقت اقتصاد تصویب نشده است، ابهام در قیمت گاز در قرارداد، ابهام در وجود شرکت کرسنت از جمله این ابهامات است و ابهامات دیگری که در این پرونده هست و به نظر می‌رسد در دادگاه صالحه داخلی نیز باید بررسی شود. ما در مجلس اعتراضات زیادی کردیم در خصوص انتصابات افرادی که در این پرونده متهم هستند و این انتصابات در حال حاضر در سطح بین المللی به ضرر ایران شده است.

* صدای وارت نفت از فساد کرسنت هم مثل بقیه فسادها بلند شود

بذرپاش گفت: حال دوستانی که قرارداد کرسنت را منعقد کردند، باید به پرونده ها رسیدگی و مجرمیت آنها ثابت شود و به حق مجازات خود برسند. البته رویکرد های سیاسی دولت با هدف فروکش کردن پرونده کرسنت در مجلس شورای اسلامی مسجل شده که هر وقت کرسنت مطرح می‌شود هزار و یک زمین و هوا فعال می‌شوند تا در مورد کرسنت صحبت نشود. اگر فساد بد است در همه ابعاد و در کمترین و بیشترین آن بد است ، نمی شود برخی فسادهای خوب و فسادهای بد داشته باشیم. اگر فساد بابک زنجانی بد است که حتما بد است و باید مجازات شود، فساد کرسنت هم باید بررسی شود.

* حضور وزرای دولت یازدهم در باشگاه خصوصی نفت و نیرو شائبه دارد

نماینده مردم تهران در مجلس در ادامه با اشاره به قراردادهای جدید نفتی که با عنوان آی پی سی رونمایی شده است، گفت: این قراردادها توسط کسانی رونمایی شده که تمام هنرشان قرارداد کرسنت بوده است. باشگاهی با نام باشگاه نفت و نیروی ایرانیان ایجاد شده که بسیاری از وزرا و مسئولان ارشد کشور عضو هیئت مدیره این باشگاه هستند و تسهیل قراردادهای نفتی یکی از اهداف این باشگاه است که ابهام دارد. باشگاهی که بسیاری از وزرا عضو آن هستند، معاونان رئیس جمهور هم همین طور. راه اندازی اینجور قراردادهای خصوصی سوء ظن ایجاد کند که چه اتفاقی رخ داده است.

* زیان 180 هزار میلیارد تومانی سهامداران بورس در دو سال اخیر

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: در حوزه اقتصاد و عملکرد دولت، متأسفانه با دولت پرخرج و کم بازده مواجهیم. هزینه های جاری دولت متأسفانه سال 91 بیش از 89 هزار میلیارد تومان بوده است و سال  93 به 143 هزار میلیارد و سال 94 بالغ بر 170 میلیارد تومان بوده است که ما با یک رشد فزاینده مواجهیم.

وی افزود: هزینه های جاری در این دولت به طور متوسط سالی 30 درصد رشد داشته است که این رقم در دولت قبل متوسط سالی 19 درصد بوده است.

به گفته بذرپاش، شاخص بورس هم در این دولت از دو سال گذشته از 89500 واحد به 62 هزار واحد رسیده که افت حدود 28 هزار واحدی را نشان می دهد و بیش از 180 هزار میلیارد تومان از این محل زیان به سهامداران رسیده است.

عضو هیات رئیسه مجلس افزود: نقدینگی هم در این دولت رشد 100 درصدی داشته و به بیش از 910 هزار میلیارد تومان رسیده است.

بذرپاش با اشاره به اینکه افزایش 100 درصدی حجم نقدینگی آن هم در شرایط رکود اقتصادی کشور تعجب برانگیز است گفت: دلیل اصلی این موضوع رشد پایه پولی است که به دلیل تبدیل درآمدهای ارزی به ریال و تزریق آن به خزانه کل کشور است.

وی با اعلام اینکه باید بابت کنترل تورم از دولت تشکر کنیم، گفت: کاهش تورم شک ارزی در سال 90 است که به دلیل تحریم‌ها صورت گرفت. در واقع در چنین شرایطی روم تورم به سوی صفر متمایل می‌شود؛ از میان 12 رقم کالایی برای محاسبه تورم 5 کالای بیشتر از دیگر کالاها اهمیت دارد که مربوط به اقلام آشامیدنی و خوراکی است. اگر مردم کاهش نرخ تورم را احساس نمی‌کنند به این دلیل است که این 5 قلم به طور متوسط سالانه 34 تا 35 درصد افزایش یافته است.

نماینده مردم تهران در مجلس با اظهار اینکه جذب سرمایه خارجی در دو سال و نیم گذشته شرایط خوبی نداشت گفت: هنر دیپلماسی این است که اثر مطلوبی بر سفره مردم بگذارد نه آنکه منجر به کوچک شدن آن شود. از توافق نامه ژنو تا کنون جذب سرمایه گذاری خارجی 50 درصد کاهش یافته این درحالی است که دائماً شاهد تردد هیئت‌های اقتصادی خارجی هستیم. مذاکراتی که تاکنون منجر به قرارداد نشده است.

در حال تکمیل...


منبع : تسنیم

 

  

دیدگاه شما در مورد : وزارت زنگنه اسناد فساد کرسنت را زیر سوال برد/خسارت ۵۷میلیارد دلاری سیاست منفعلانه نفتی دولت یازدهم به کشور

وزارت زنگنه اسناد فساد کرسنت را زیر سوال برد/خسارت ۵۷میلیارد دلاری سیاست منفعلانه نفتی دولت یازدهم به کشور

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر