صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

مدیران جدید دولت؛از سابقه زندان تا عضویت در احزاب منحله!

انتصاب‌ چهره‌های دارای سابقه بازداشت و حمایت تمام قد از فتنه در دولت و در رده های مدیران رده دوم، حکایت از برنامه گسترده طیفی تندرو برای حضور در دولت تدبیر و امید دارد.

کد خبر : 3656

تاریخ انتشار : 19/07/1392 - 14:44


مدیران جدید دولت؛از سابقه زندان تا عضویت در احزاب منحله!

به گزارش خط امید بهشهر _ انتصاب‌ چهره‌های دارای سابقه بازداشت و حمایت تمام قد از فتنه در دولت و در رده های مدیران رده دوم، حکایت از برنامه گسترده طیفی تندرو برای حضور در دولت تدبیر و امید دارد.

 

در روزهای گذشته انتصاب های جدیدی در دولت تدبیر و امید در کنار صدها انتصاب دیگر که این روزها بازار داغی در کشور دارد، صورت گرفت.

انتصاب هایی از جنس اصلاحات

اولین انتصاب که خبر آن بر روی خروجی سایت ریاست جمهوری نیز قرار گرفت، انتصاب شهیدندخت مولاوردی به عنوان «معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده» بود.

رئیس جمهور در حکم خود برای مولاوردی آورده است: امید است با عنایات الهی، در خدمت به ملت شریف ایران و نظام جمهوری اسلامی با رعایت اصول قانون‌مداری، اعتدال‌گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید موفق باشید.

در ادامه نیز انتصاب دیگری در از سوی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی صورت گرفت که شاید در نگاه اول در کوران انتصاب مدیران جدید در وزارتخانه ها و معاونت های رئیس جمهور زیاد جدی به نظر نمی رسید.

سعید شیرکوند با حکم محمد علی نجفی به عنوان معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی منصوب شد؛ معاونتی که نقش مهمی در موضوعات و مسائل مالی این سازمان دارد و در واقع یکی از درآمدزا ترین معاونت های این سازمان منصوب می شود.

حال با نگاهی به سوابق و طرح این سوال که سعید شیرکوند و شهیندخت مولاوردی که هستند و سوابق آنها چیست؟ می توان به نکات جالب توجهی رسید.

 

مدیران جدید دولت چه کسانی هستند؟/ ‌از سابقه زندان تا عضویت در احزاب منحله

شهیندخت مولاوردی در نگاه اول یک فعال حضور زنان و دبیر کل جمعیت دفاع از حقوق بشر زنان و عضو ائتلاف اسلامی زنان است ولی این تنها سابقه مولاوردی نیست.

عضو حزب منحله مشارکت، سابقه دیگری است که در کارنامه معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده به چشم می خورد.

مولاوردی البته در موضع گیری های خود نه تنها هیچگاه در رد فتنه 88 سخنی نگفته بلکه در اظهارنظری آشکار تاکید می کند که در صف اول حضور در تجمعات خیابانی حضور داشته است.

مقاله های تند فمنیستی و مطالبی در زمینه امور زنان با نگاه و رویکرد غربی، این سوال را ایجاد می‌کند رئیس جمهور با چه نگاهی مولاوردی را به این سمت منصوب کرده است.

البته برخی رسانه ها در روزهای گذشته از نقش جدی معصومه ابتکار در این انتصاب پرده برداشته و تلاش‌های وی برای رسیدن بیک گزینه مطلوب! اصلاح طلبان را در جایگاه یکی دیگر از معاونت های رئیس جمهور مطرح کردند.

سعید شیرکوند نیز دیگر انتصابی است که نشان از عزم جدی برای انتصاب مدیران نزدیک به اصلاح طلبان تندرو در بدنه مدیریتی کشور دارد.

شیرکوند که عضو شورای مرکزی حزب منحله مشارکت است، معاونت وزیر اقتصاد و امور دارایی در زمان دولت اصلاحات را نیز در کارنامه دارد.

معاون جدید نجفی در سازمان میراث فرهنگی در جریان فتنه 88 و حوادث پیرامون آن به مدت 50 روز بازداشت بود و با قید وثیقه ای 200 میلیونی از زندان آزاد شده است. اما انتصاب چهره های اینچنینی در دولت تدبیر و امید بدون برنامه ریزی قبلی خوشبینانه است و با نگاهی دقیق تر می توان به عمق این موضوع پی برد.

 

دور زدن سد مجلس برای رئیس به حلقه های مدیریتی!

پس از انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور ایران اسلامی و در زمان چینش کابینه، گروه های سیاسی مختلفی سعی کردند تا چهره های نزدیک به خود را وارد کابینه کنند.

در این میان اصلاح طلبان که توسط رسانه های خود تلاش می کردند حسن روحانی را نماینده جریان خود معرفی و اصلاحات را پیروز انتخابات یازدهم نشان دهند، تمایل بیشتری به نفوذ دادن مهره هایشان در دولت تدبیر و امید داشتند.

این جریان تلاش داشت که در سطح مدیران رده اول و در وزارت خانه های حساس مهره های خود را راهی دولت روحانی کند اما اسامی که از سوی روحانی به مجلس معرفی شد تا حد زیادی با آنچه اصلاح طلبان انتظار داشتند متفاوت بود. حضور چهره های اصولگرا در پست های کلیدی نظیر وزارت کشور، دفاع و اطلاعات که اصلاح طلبان برای تصاحب آن جدیت داشتند، اصلاح طلبان را به سمت برنامه ریزی برای وزارت خانه های دیگری نظیر آموزش و پرورش و وزارت علوم تحقیقات و فناوری برد.

در این پست ها گزینه های مطلوب اصلاح طلبان که در فتنه 88 نیز نزدیکی و پایبندی خود به مبانی تشکیلاتی اصلاحات را اثبات کرده بودند، به مجلس معرفی شدند.

محمدعلی نجفی و میلی منفرد 2گزینه معرفی شده به مجلس، کسانی بودند که اصلاح طلبان سعی داشتند به ویژه در شبکه های اجتماعی آنان را سرآمد اصلاح طلبان کابینه معرفی کنند، البته در کنار این دو معرفی سلطانی فر به عنوان وزیر ورزش و جوانان اصلاح طلبان را به داشتن نمایندگان بیشتر در کابینه دولت تدبیر و امید، امیدوار کرد.

بنابر این گزارش، جدیت و موضع مجلس در برابر فتنه و حامیان آن، باعث که سه وزیر نزدیک به اصلاح طلبان با برگ عدم اعتماد از سوی مجلس روبرو شوند.

 

راهبرد اصلاح طلبان؛ پیش به سوی رده های دوم مدیریتی!

اما پس از عدم توفیق اصلاح طلبان در رسیدن به پست های کیدی و حساس کابینه روحانی، برنامه ریزی گسترده ای برای تصاحب پست هایی که نیاز به رای اعتماد مجلس ندارد، آغاز شده است.

حضور در پست های رده دوم و میانی ضمن وارد کردن اصلاح طلبان در رده های مدیریتی کشور،‌ حکایت از برنامه ریزی این جریان برای رسیدن به پست های حساس تر و عوض کردن مسیر دولت روحانی به مسیر مورد علاقه خود دارد.

محمد خاتمی البته نظر دقیقی در این‌باره دارد که برخی انتصاب های اخیر در دولت را توجیه می کند؛ انتصاب هایی که نشان می دهد برنامه گسترده ای برای جذب لایه های دوم و سوم مدیریتی، در جریان است.

خاتمی چندی پیش و در زمان معرفی اعضای کابینه دولت روحانی به مجلس در پاسخ به انتقادهای اصلاح طلبان پیرامون ترکیب کابینه یازدهم گفته است: اگر چه ما نتوانستیم در لایه‌های اول مدیریتی همه نیروهای خود را به دولت یازدهم تزریق کنیم اما باید تلاش نماییم لایه دوم مدیران را از آن خود نماییم.

رئیس دولت اصلاحات همچنین مدعی شده لایه سوم سال‌هاست که در اختیار ما قرار دارد و حتی در زمان احمدی‌نژاد هم این لایه در اختیار ما بوده است.

این اظهارات خاتمی نشان می‌دهد که اتفاقاتی ماننده انتصاب اخیر دو عضو فعال جبهه منحله مشارکت در بدنه دولت، ادامه دار بوده و شهیندخت مولاوردی و سعید شیرکوند آخرین گزینه برای حضور در بدنه دولت نیستند.

قرار گرفتن چهره هایی که سابقه عضویت در گروه های تندرو ( به گفته برخی اصلاح طلبان) نظیر جبهه مشارکت را دارند در پست های رده دوم دولت  اعتدال گرای روحانی، نگرانی هایی را درباره رسیدن دولت به معنای واقعی اش به وجود خواهد آورد و این سوال را ایجاد می کند که آیا قرار است سرنوشت شعار اعتدال با سرنوشت شعار اصلاحات گره بخورد؟


منبع : فارس

 

  

دیدگاه شما در مورد : مدیران جدید دولت؛از سابقه زندان تا عضویت در احزاب منحله!

مدیران جدید دولت؛از سابقه زندان تا عضویت در احزاب منحله!

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر