صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

همایش هنرهای تجسمی شرق مازندران و قصه پُرغصه فقر نگارخانه

همایش هنرهای تجسمی در شرق مازندران در حالی با نمایشگاه جنبی برگزار شد که همچنان قصه پُرغصه نبود نگارخانه نه‌تنها در این منطقه از مازندران بلکه در سراسر استان، بازخوانی می‌شود.

کد خبر : 36508

تاریخ انتشار : 09/10/1394 - 10:40


همایش هنرهای تجسمی شرق مازندران و قصه پُرغصه فقر نگارخانه

به گزارش خط امید بهشهر، نخستین همایش هنرهای تجسمی شرق مازندران با همکاری انجمن خوش‌نویسان و هنرهای تجسمی، صندوق رفاه هنرمندان، موسسه صداقت‌نگار، آموزش کسری، کانون بسیج هنرمندان و موسسه دل‌انگیزان همچنین اداره فرهنگ و ارشاد بهشهر در مجتمع فرهنگی هنری بصیرت این شهرستان برگزار شد.

یکی از دغدغه‎های مهم هنرمندان تجسمی بهشهر، نداشتن نگارخانه است که سال‌هاست تقاضاهای زیادی در این زمینه دارند ولی تاکنون توجهی به آن نشده است، مجتمع فرهنگی و هنری بصیرت که اکنون اداره فرهنگ و ارشاد بهشهر نیز در آن مستقر است، طبق خواست هنرمندان ساخته نشده و به‎ویژه برای هنرمندان تئاتر با مشکلاتی همراه است زیرا فضای خوبی در سن ندارد و حتی برای برگزاری مراسم نیز با کمبود صندلی مواجه است.

انتظار می‎رفت که طراحی مجتمع فرهنگی هنری بصیرت بهشهر با هزینه بیش از یک‎میلیارد تومانی به‎گونه‎ای باشد که گالری و نگارخانه‌ای برای عرضه آثار هنرمندان هنرهای تجسمی در نظر گرفته می‎شد اما چنین نشد و هنوز در شرق مازندران همانند سایر نقاط مازندران، مکان ثابت و مناسبی برای ارائه توانمندی‎های حوزه هنر به‎ویژه هنرهای تجسمی وجود ندارد.

حدود چهار ‎هزار هنرمند در بهشهر، نکا و گلوگاه فعالیت دارند، آثار بسیاری از این هنرمندان به جشنواره‎های مختلف راه پیدا می‎کند و مقام‎های برتر را به‌دست می‎آورند، اما حمایت‎های معنوی قابل ذکری برای آنها صورت نمی‎گیرد.

جای تعجب است که سه مجتمع فرهنگی و هنری در 10 سال گذشته در شهرهای بهشهر، گلوگاه و نکا ساخته شده است اما هیچ‌کدام از آنها دارای نگارخانه نیستند و این موضوع نشان می‌دهد که هدف، تنها جذب بودجه‌های تخصیصی است و به ذائقه، سلیقه و نیاز مخاطبان حوزه فرهنگ و هنر توجهی نمی‎شود.

مشکلات فنی مهندسی این ساخت و سازهای ضرب‎العجلی نیز مایه دردسر است و فراموش نمی‎کنیم که مجتمع فرهنگی هنری بصیرت بهشهر در سال 90 با 61 نقص فنی افتتاح شد و هنوز پس از سال‌ها سیستم فاضلاب و برق آن با مشکل مواجه می‎شود.

از این‌ها که بگذریم؛ گاه دیده می‎شود که دستگاه‎ها و نهادهای مختلف نسبت به خریداری تابلوفرش‎ها، تابلوهای نقاشی، نقاشی‌ خط و تذهیب و سایر صنایع‌دستی از دیگر شهرهای استان و کشور اقدام می‎کنند و در برنامه‎های مختلف به‎عنوان بسته فرهنگی هنری به افراد برگزیده یا برای تقدیر از اشخاص حقیقی و حقوقی تقدیم می‎کنند، اما از آثار هنری فاخر که با سرانگشتان هنرمندان بومی به‌بار می‎نشینند، غافل هستند.

امروز و در نخستین همایش هنرمندان هنرهای تجسمی شرق مازندران فرصتی فراهم شد تا هنرمندان در یک جمع صمیمی کنار هم بنشینند و از توانمندی‌های یکدیگر بگویند.

در این همایش، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد بهشهر ضمن تبریک ولادت باسعادت نبی مکرم اسلام (ص)، امام صادق (ع) و هفته وحدت، گفت: حوزه فرهنگ و هنر این منطقه استعدادهای فراوانی دارد که با برگزاری نمایشگاه‎های مختلف می‎توانیم دستاوردهای مهم هنرمندان را ببینیم.

مسعود فلاح با بیان اینکه هنرمندان شرق مازندران در هر زمینه‎ای به‎ویژه در بخش هنرهای تجسمی توانمندی بالایی دارند و آثار زیبایی را خلق می‌کنند که در سطح ملی و بین‌المللی قابل عرضه است، اظهار کرد: اما توجه مسئولان به این بخش از استان متناسب با توانمندی آنها نیست و قدر استعدادهای خوب دانسته نمی‎شود.

وی با اظهار امیدواری از اینکه همایش امروز بتواند مقدمه‌ای برای ارتقای کار و کرامت و فضیلت هنرمندان از لحاظ مادی و معنوی باشد، افزود: هنرمندان ما نیاز به حمایت بیشتری دارند، باید آثار فاخر آنها ارزش‎گذاری و خریداری شود.

دبیر همایش هنرهای تجسمی شرق مازندران نیز در حاشیه این همایش به فارس، گفت: به‌مناسبت ولادت باسعادت نبی مکرم اسلام (ص) و هفته وحدت با هدف شناسایی استعدادها و توانمندی‎های هنری در سه شهرستان بهشهر، نکا و گلوگاه نمایشگاهی از دستاوردهای هنرمندان منطقه در حاشیه همایش مذکور برگزار شد.

علیرضا صداقتی با اشاره به شرکت 200 هنرمند در نخستین همایش هنرمندان هنرهای تجسمی شرق مازندران، اظهار کرد: برای آشنایی بیشتر شرکت‌کنندگان با مبانی هنرهای تجسمی، از محمد اعظم‌زاده دکترای هنر و عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران برای سخنرانی دعوت شد.

دبیر همایش هنرهای تجسمی شرق مازندران با بیان اینکه 70 اثر تجسمی از هنرمندان منطقه در معرض دید علاقه‎مندان قرار داده شده است، افزود: طرح‌های تجسمی شامل هنرهای طراحی، نقاشی، عکس، گرافیک، سفال و هنرهای کاربردی شامل هنرهای حجمی و معرق است.

وی در پایان گفت: نبود نگارخانه نه‎تنها برای بهشهر بلکه برای حوزه فرهنگ و هنر مازندران با استعدادهای فراوانی که دارد، یک فقر و ضعف بزرگ محسوب می‎شود و امیدواریم که روزی شاهد وجود یک نگارخانه استاندارد و قابل قبول برای عرضه آثار حوزه فرهنگ و هنر باشیم.

در این همایش از محمد اعظم‌زاده عضو هیئت علمی دانشکده هنر و معماری دانشگاه مازندران، محمدمهدی هاتفی یکی از هنرمندان شاخص خوش‌نویسی و سعیده محمدی‌راد یکی از گرافیست‎های مجرب شرق مازندران با تقدیم هدایایی قدردانی شد.

به گزارش فارس، احد جاودانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد مازندران، ماه گذشته در جمع خبرنگاران از نهضت ساخت نگارخانه در این استان خبر داد، لذا انتظار می‎رود که با توجه به افزایش بودجه‎های عمرانی در بخش فرهنگ و هنر، این مهم با جدیت دنبال شود و حداقل بتوانیم سه نگارخانه استاندارد در شرق، مرکز و غرب مازندران داشته باشیم.


منبع : فارس

 

  

دیدگاه شما در مورد : همایش هنرهای تجسمی شرق مازندران و قصه پُرغصه فقر نگارخانه

همایش هنرهای تجسمی شرق مازندران و قصه پُرغصه فقر نگارخانه

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر