صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

‌بازار لرزان مرغ در مازندران‌

‌بازار تولید مرغ در استان مازندران دارای فراز و نشیب‌های بسیاری است. از این رو بررسی این مشکلات می‌تواند به یافتن راه‌حل‌های مناسب منجر شود.

کد خبر : 36437

تاریخ انتشار : 07/10/1394 - 10:02


‌بازار لرزان مرغ در مازندران‌

به گزارش خط امید بهشهر، مازندران یکی از قطب‌های تولید مرغ در کشور است و با بیشترین واحدهای طیور در مازندران سهمی از بازار مرغ تهران را به خود اختصاص داده است.

اما این بازار بزرگ همیشه لرزان است، روزی قیمت‌های پایین داد تولیدکننده را در می‌آورد و روزی قیمت بالا داد مصرف‌کننده و روزهای دیگر آنفلوآنزای پرندگان این بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

به همین منظور جلسه پیشگیری از شیوع آنفلوآنزای پرندگان در اتاق بازرگانی مازندران برگزار شد.

حمید رسولی‌زاده معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان مازندران گفت: در حال حاضر وضعیت مرغ استان از نظر بیماری در وضعیت بسیار مطلوبی به سر می‌برد و هیچگونه آلودگی در مرغ‌های استان گزارش نشده است.

وی با نامطلوب خواندن اوضاع صنعت مرغ در بحث قیمت تمام شده و قیمت فروش این محصول گفت: مرغ استان کاملاً پاک است و تحت کنترل قراردارد.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان با اشاره به ظرفیت‌های تولید مرغ در مازندران گفت: در استان 2400 واحد تولیدی مرغ گوشتی وجود دارد و حدود 37 میلیون در هر دوره برداشت شده و به طور میانگین بین 4 تا 5 دوره در سال در استان جوجه ریزی انجام می‌شود.

رسولی زاده ضمن اشاره به وجود 200 واحد تولیدی مرغ مادر گوشتی و تولید 300 میلیون جوجه یک روزه در استان اظهار کرد: ظرفیت کشتارگاه‌های استان 40 هزار قطعه در ساعت است و 70 واحد کارخانه تولید خوراک دام در استان وجود دارد و بین 5 تا 7 میلون طیور به صورت بومی در استان تولید می‌شوند.

وی وجود 800 آبگیر در استان را مکان زمستان‌گذرانی 2 میلیون پرنده مهاجر دانست و تصریح کرد: با توجه به مشکلات به وجود آمده در استان به دلیل بحران در خرداد ماه سال جاری و وجود این بیماری در فصل‌های گرم سال ضرورت پیشگیری برای این بیماری وجود دارد.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی مازندران با اشاره به تهدید‌های استان ادامه داد: هزینه کم تولید طیور به صورت بومی، پیش رو قرارداشتن ماه‌های سرد سال، ورود پرندگان مهاجر، ورود و خروج پرندگان و ماکیان بدون مجوز از مبادی ورودی به استان، پرورش طیور بومی به صورت چرای آزاد از مهمترین تهدیدهای طیور است.

وی با اشاره به دیگر تهدیدها و ضروریات توجه به صنعت طیور در استان عنوان کرد: عدم بیمه بودن مرغداری‌ها، عدم اخذ مجوز جوجه ریزی و عدم وجود آمار صحیح از حجم تولید در استان از جمله مشکلات در حوزه مرغداری‌ها است.

رسولی زاده راهکارهای کنترل را نیز بر اینگونه عنوان کرد و گفت: گزارش گیری سریع از هرگونه بیماری و تلفات در مرغداری‌ها و روستاها می‌تواند‌ از احتمال بروز این بیماری ها و نیاز به کنترل و نظارت مبادی ورودی استان ‌جلوگیری کند.

وی در ادامه ‌بحث ارتقای پرورش زیستی، ترویج پرورش طیور بومی در محیط‌های بسته و جلوگیری از فروش جوجه‌های یک روزه و جوجه رنگی‌ها در بازارهای محلی را از راهکارهای موثر در انتقال و انتشار ویروس دانست.

مثبت بودن تمام نمونه‌های آنفلوآنزای پرندگان در مازندران

مدیرکل دانپزشکی استان مازندران نیز گفت: پس از خرداد ماه تمامی نمونه گیری‌های انجام شده از مرغداری‌ها، روستا‌ها و باغ وحش‌ها، سالم گزارش شده است و با توجه به بحث خرداد و تیر سال جاری سازمان دامپزشکی کشور استان مازندارن را به طور ویژه ارزیابی کرده و نمونه گیری‌های بیشتری در سطح استان انجام شده است.

سید حسین رضوانی با تاکید بر اینکه حتی یک نمونه مثبت می‌تواند جایگاه صنعت مرغداری را در استان به چالش بکشد، گفت: از 160 واحد مرغداری در استان حدود 5 هزار نمونه گیری انجام شده ‌و هیچ نمونه مثبت گزارش نشده است.

وی سایت‌های ضد عفونی در مبادی ورودی استان را عالی عنوان ‌و اظهار کرد: سایت ضدعفونی و شستشوی وسایل حمل گوشت مرغ در جاده هراز در حال راه اندازی است و در جاده سوادکوه نیز زمین و برخی امکانات آماده شده است.

همچنین در این نشست ابراهیمی مدیرکل پشتیبانی جهاد کشاورزی استان نیز گفت:‌ تراکم مرغ در واحد‌های صنعتی موجب کاهش نیاز بازار و دپو شدن در مرغداری‌ها شده و افزایش وزن مرغ و احتمال ابتلا به بیماری را در مرغ‌ها افزایش می‌دهد.

وی با تاکید بر ضرورت مدیریت در تولید مرغ ادامه داد: باید مدیریت در جوجه ریزی انجام شود و فاصله زمانی بین دو جوجه ریزی نیز لحاظ و با رعایت نیاز بازار عرضه انجام شود.

ابراهیمی با اشاره به کامل بودن ظرفیت سردخانه‌های جهاد کشاورزی، امکان جمع آوری مرغ‌های مازاد را در توان این سازمان ندانست.

‌قیمت مرغ در بازار به ضرر تولیدکننده است

محمد کاوه مدیرعامل انجمن کشتارگاه‌های استان مازندران ضمن مطلوب عنوان کردن وضعیت سلامت مرغ در استان به ضرورت صادرات این محصول اشاره کرد و گفت: در حال حاضر هیاتی از بازرگانان روسیه در تهران هستند و باید در این جلسه به بررسی راهکارهای صادرات مرغ مازاد تولید استان فکر کنیم.

وی در ادامه به وضعیت نامطلوب قیمت مرغ اشاره کرد و گفت: قیمت تمام شده مرغ برای مرغدار حدود 4 هزار تومان است و این در حالی است که باید این مرغ را 3200 تا 3300 تومان در بازار به فروش برساند و این وضعیت حدود 6 ماه در بازار حاکم است.

کاوه به اشاره به وجود 18 کشتارگاه در استان که ظرفیت 1100 تا 1200 تن تبدیل در روز را دارند، گفت: حدود 800 تن در روز تولید مرغ وجود دارد و این تعداد کشتارگاه برای نیاز استان کافی است و نیاز به سرمایه گذاری بیشتر در این بخش وجود ندارد.

وی راهکار افزایش قیمت مرغ را صادرات دانست و اظهار کرد: از نظر شرایط بهداشتی، بسته بندی و کیفیت مرغ‌های استان توان صادراتی شدن دارند و برخی استان‌ها با شرایط پایین تر اقدام به صادرات مرغ می‌کنند و این موجب صدمه با صادرات مرغ استان می‌شود.

‌امکان صادرات مرغ مازندران به روسیه

‌عبدالله مهاجر دارابی رئیس اتاق بازرگانی مازندران نیز در این نشست گفت: ماهیت این جلسه استفاده حداکثری از قابلیت اول استان و کمک به آن است.

وی انجام یک همایش را برای تمامی بهره‌برداران صنعت مرغ ضروری دانست و اظهار کرد: باید در کارگروه‌های تخصصی مشکلات و آسیب‌های صنعت مرغ بررسی شده و راهکارهای عملی آن مطرح شود و در همایشی در اختیار بهره‌برداران این صنعت قرار گیرد.

‌وی خواستار رعایت استاندارد‌های لازم از سوی مرغداران برای امکان صادرات به روسیه شد و ادامه داد: در استان توان تولید مرغ با استاندارد روسیه وجود دارد و این امر باید توسط مرغداران انجام شود و اتاق بازرگانی نیز به عنوان پل ارتباطی می‌تواند فضا را برای پای کار آمدن همه مسئولین و دستگاه‌های مرتبط فراهم کند.

مهاجر با اظهار اینکه خیلی از مرغداران استان با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشته‌اند، گفت: دولت باید قیمت تمام شده مرغ را برای صادرات به حدی برساند که توان رقابت وجود داشته باشد و در شرایط تولید تمام ظرفیت 50 درصد تولیدات مرغ استان می‌تواند صادر شود.


منبع : ایسنا

 

  

دیدگاه شما در مورد : ‌بازار لرزان مرغ در مازندران‌

‌بازار لرزان مرغ در مازندران‌

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر