صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
رئیس اداره اوقاف بهشهر خبر داد

ساماندهی 100 هیئت امنای مساجد در بهشهر

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بهشهر از ساماندهی 100 هیئت امنای مساجد در این شهرستان خبر داد و گفت: فعالیت‌های مذهبی در مساجد، خارج از چارچوب هیئت مورد تأیید نیست.

کد خبر : 36265

تاریخ انتشار : 30/09/1394 - 09:02


ساماندهی 100 هیئت امنای مساجد در بهشهر

به گزارش خط امید بهشهر، حجت‌الاسلام محمدهادی بهرامی اظهار کرد: در سال‌جاری، 6 طرح عمرانی با مشارکت بخش خصوصی در حال ساخت و پیگیری است و هر نوع ساخت‌وساز، بهینه‌سازی، ترمیم و نگه‌داری بخش‌های آسیب‌دیده بقاع و موقوفات در دو مجموعه عمران موقوفات و بقاع متبرکه قرار می‌گیرند.

وی با بیان اینکه در سال‌جاری تعمیرات فضای داخلی، فضاسازی داخل گنبد، نصب درب و پنجره، سفیدکاری، سنگ‌کاری دیوار و کف، نماکاری و ورودی سردرب‌ها از مهم‌ترین تعمیرات انجام‌شده در بقاع متبرکه بوده است، افزود: بقاع متبرکه سیدآقا قره‌تپه، امام‎زاده یوسف (ع) رکاوند، امام‌زاده عبدالله (ع) برما، امام‌زادگان فضل (ع)، فاضل (ع) و عباس (ع) زیروان و پروژه زائرسرای سفیدچاه از جمله این مکان‌ها هستند.

* 12وقف جدید در بهشهر

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بهشهر با اشاره به 12 وقف جدید در سال جاری، گفت: بیشتر آنها برای ساخت مسجد بوده همچنین یک باب منزل مسکونی در بهشهر و محلی در کنار امام‌زاده عبدالله الارز نیز برای فعالیت‌های فرهنگی وقف شده است.

این مسئول با بیان اینکه تلاش ما برای اجرای نیات موقوفات است و در سال‌جاری بیشتر از 100 میلیون تومان هزینه اجرای این برنامه‌ها شده است، افزود: البته بیشتر آنها شامل کمک هزینه تحصیلی به دانش‌آموزان کم‌بضاعت، مراسم عزاداری و کمک به فقرا و ایتام است.

بهرامی با تأکید بر فعالیت مساجد به‌ صورت قانونی و زیر نظر اداره اوقاف و امور خیریه، تصریح کرد: اگر مسجدی هیئت امنای خودمختار داشته باشد و بدون حکم کار کند، فعالیت آنها مورد تأیید اوقاف نیست و هر مشکلی که پیش بیایید خودشان باید پاسخ‌ گو باشند.

* ساماندهی 100 هیئت امنا در بهشهر

عضو شورای فرهنگ عمومی بهشهر گفت: مساجدی که موقوفه دارند احکام آنها توسط اداره‌کل اوقاف و امور خیریه مازندران صادر می‌شود و بقیه احکام نیز از سوی ما صورت می‌گیرد که برای به‌سازی این وضعیت، تاکنون 100 هیئت امنا ساماندهی شده‌اند.

وی بیان کرد: برای کارآمدی بهتر باید از تجربه بزرگ‌ترها و تخصص جوان‌ترها در امر هیئت امنا استفاده شود و اگر این اتفاق بیفتد هم احترام بزرگ‌ترها حفظ می‌شود و هم جوان‌ترها رغبت بیشتری برای رفتن به مسجد پیدا می‌کنند.

* وجود 4236 رقبه و موقوفه در بهشهر

عضو شورای اداری بهشهر با اشاره به وجود 814 موقوفه و 3 هزار و 422 رقبه در این شهرستان، افزود: با توجه به جایگاه حقوقی موقوفات و برخورداری از پرونده‌ها و حساب‌های جداگانه مالی، از سال 90 سامانه اطلاعات موقوفات و بقاع متبرکه ایجاد شده است و تمام فعالیت‌های اداری ما نیز در این سامانه انجام می‌شود.

بهرامی ادامه داد: براساس نیات وقف‌نامه عمل می‌کنیم و کارها و فعالیت‌هایی را که انجام می‌دهیم به نام همان موقوفه است، این فعالیت‌ها شامل همه مسائل مالی، حقوقی، ثبتی و ... است که اداره اوقاف و امور خیریه به‌عنوان متولی، این کارها را به‌تنهایی انجام می‌دهد.

وی فعالیت‌های کلی اداره اوقاف و امور خیریه را در چهار بخش فرهنگی، مالی، حقوقی ثبتی و بهره‌وری اعلام و اظهار کرد: در بخش فرهنگی براساس دستورالعمل ابلاغی، برنامه‌های ما از ابتدای سال با نام طرح آرامش بهاری در نوروز آغاز می‌شود که مهم‌ترین هدف این طرح استقبال از زائران بقاع متبرکه و اطلاع‌رسانی به آنها هنگام استفاده از فضای معنوی امام‌زادگان (ع) است.

وی ادامه داد: طرح ضیافت الهی که در ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود همچنین محافل انس با قرآن و استفاده از قاریان ممتاز شهر، استان، کشور و یک‌بار در سال نیز دعوت از قاری بین‌المللی قرآن کریم با هماهنگی اداره‌کل مربوطه برگزار می‌شود.

* مهم‌ ترین طرح‎های اوقاف و امور خیریه

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بهشهر درباره سایر طرح‎های ویژه این نهاد، گفت: طرح مهر تحصیلی با هدف کمک به دانش‌آموزان و دانشجویان کم‌بضاعت یا بی‌بضاعت، طرح پیوند آسمانی برای کمک به زوج‌های جوان به‎منظور تشکیل کانون گرم خانواده و طرح بصیرت عاشورایی برای افزایش بیشتر بصیرت مردم مؤمن و ولایت‌مدار به‌ویژه جوانان در ایام محرم و صفر از مهم‌ ترین طرح‌های مذهبی اوقاف در طول سال هستند.

این مسئول با بیان اینکه مسابقات قرآنی نیز از طرح‌هایی است که همیشه با استقبال گرم عموم مردم به‌ویژه جوانان روبه‌رو شده است، تصریح کرد: در سال‌جاری نیز 450 نفر از علاقه‌ مندان برای شرکت در این رقابت‌ها ثبت‌نام کردند که 350 نفر برای حفظ، قرائت، ترتیل، ادعیه و مرثیه‌سرایی به رقابت پرداخته و 100 نفر دیگر نیز برای شرکت در رشته مفاهیم استعدادهای خود را در بوته آزمایش قرار دادند.

بهرامی ادامه داد: روش دیگر این مسابقات به‌صورت کتبی است و براساس اعلام صورت‌گرفته قرار است 820 بهشهری در هفتم اسفندماه 94، هم‌زمان با مسابقات سراسری به رقابت می‌پردازند.

وی در پایان گفت: ساماندهی هیئت امنای بیش از 100 مسجد، حسینیه، تکیه و بقاع متبرکه از اولویت‌های ما در امسال است و توانستیم تا حدود زیادی این امر مهم را به سرانجام برسانیم، به طوری‎که برای بیشتر این پرونده‌ها حکم صادر شده و بقیه نیز به‎منظور بررسی به کمیسیون مربوطه ارسال شدند.


منبع : فارس

 

  

دیدگاه شما در مورد : ساماندهی 100 هیئت امنای مساجد در بهشهر

ساماندهی 100 هیئت امنای مساجد در بهشهر

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر