صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
سیدیاسر جبرائیلی

نحوه کنونی بسته شدن پرونده PMD نه نیاز به هنر دیپلماسی داشت، نه دو سال مذاکره

کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: اگر قرار بود این اتهام دروغ که ایران در گذشته به دنبال سلاح هسته‌ای بوده تثبیت و به تحریم‌ها مشروعیت بخشیده شود در همان ابتدای طرح "مطالعات ادعایی" نیز بستن PMD ممکن بود.

کد خبر : 36175

تاریخ انتشار : 29/09/1394 - 17:46


نحوه کنونی بسته شدن پرونده PMD نه نیاز به هنر دیپلماسی داشت، نه دو سال مذاکره

به گزارش خط امید بهشهر، سیدیاسر جبرائیلی کارشناس مسائل بین‌الملل در گفتگو با خبرنگار نسیم، در خصوص زوایای مختومه اعلام شدن پرونده موسوم به "ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران" PMD بدین شرح است:

ارزیابی شما از تبعات مختومه اعلام شدن پرونده PMD چیست؟

جبرائیلی: پرونده PMD ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی مختومه شد کسی منکر بسته شدن این مسئله نیست اما مهمترین پرسشی که در این رابطه باید مطرح کرد این است که این پرونده به نفع چه کسی بسته شد.

یعنی اگر غرب و آژانس را در یک طرف این دعوی و ایران را در طرف دیگر دعوی قرار دهیم پرسش این است که این ماجرای حقوقی به نفع کدام طرف مختومه اعلام شد، چون قاعدتاً همه پرونده‌های حقوقی زمانی مختومه می‌شوند و همه نهادهای حقوقی که مسئول بررسی پرونده‌ها هستند بالاخره رأی خود را صادر می‌کنند و پرونده مختومه اعلام می‌شود اما مهم این است که مشخص شود ما تبرئه شده‌ایم یا مجرم شناخته شده‌ایم.

گزارش آژانس و قطعنامه شورای حکام ایران را مجرم شناخته است و این نحوه بسته شدن پرونده PMD نه نیاز به هنر دیپلماسی داشت و نه دو سال مذاکره و اینکه گفته می‌شود قطعنامه‌های قبلی در رابطه با PMD لغو شده‌اند این یک دستاورد نیست بلکه نتیجه طبیعی پایان بررسی پرونده PMD است.

من در عجبم که دوستان دولت بابت چه چیزی خوشحالی می‌کنند؟ دستاورد آنها دقیقاً در این موضوع PMD چیست؟ اگر قرار بود که این اتهام دروغ که ایران در گذشته به دنبال سلاح بوده است در کارنامه ایران تثبیت شده و به همه اقدامات نامشروع علیه کشور از جمله تحریم‌ها و محدودیت‌هایی که علیه برنامه هسته‌ای وضع شده همچنین نظارت‌های پروتکلی و فراپروتکلی مشروعیت بخشیده شود این نحوه بستن در همان ابتدای طرح بحث مطالعات ادعایی نیز ممکن بود که ما این ادعاها را بپذیریم و بگوئیم که ما قبلاً به دنبال بمب بوده‌ایم و یا قضاوت‌های آنها را در این باره تایید کنیم گزارش نوامبر ۲۰۱۱ آژانس را گزارشی دارای نقاط مثبت و سفید فراوان و با یک سری خرد و ریزهای منفی غیرقابل اعتنا بخوانیم و آن را بپذیریم و پرونده بسته شود، تمام ماجرای پرونده هسته‌ای همین بود که غربی‌ها ادعا می‌کردند ایران به دنبال بمب بوده و جمهوری اسلامی این ادعای دروغ را نمی‌پذیرفت و رد می‌کرد.

این سوال جدی وجود دارد که اگر ما واقعیت‌های بین‌المللی و واقعیت‌های ماجرای PMD را در داخل بیاییم و به گونه‌ای دیگر برای مردم خودمان تحریف کنیم آیا این واقعیت از بین خواهد رفت؟ چرا دوستان دولت از بیان شدن واقعیت ماجرای PMD هراس دارند و نه تنها خود واقعیت را نمی‌گویند بلکه از بیان شدن واقعیت توسط دیگران نیز جلوگیری می‌کنند؟

آیا اینکه ما بگوییم پرونده PMD بسته شد و قطعنامه‌ها لغو شد و مردم اینگونه فکر کنند که ایران تبرئه شد واقعاً در عمل این اتفاق خواهد افتاد؟ متاسفم که بگویم این تحریف واقعیت‌های بین‌المللی جز با هدف استفاده داخلی توسط دوستان دولت صورت نمی‌گیرد اما هزینه‌ای که کشور بابت این تحریف‌ها خواهد پرداخت بسیار بالا است ما در برجام پذیرفته‌ایم که پرتوکل الحاقی را اجرا کنیم و نظارت‌های فراپروتکلی را نیز بپذیریم.

پرونده PMD یعنی بررسی اینکه در گذشته در ایران جه اتفاقی افتاده مختومه اعلام شده و این دروغ در کارنامه ایران تثبیت شده که ایران زمانی یک سازمان منسجم تا سال ۲۰۰۳ برای تولید سلاح داشته تا سال ۲۰۰۹ به صورت غیرسازمان یافته فعالیت‌های مرتبط با سلاح انجام داده و یک سری تکنولوژی‌های لازم را برای تولید سلاح و مرتبط با تولید سلاح در دست دارد و غیره.

سوال این است که آیا آژانس بین المللی انرژی اتمی بر اساس همین پروتکل الحاقی فردا روزی ادعا نخواهد کرد که من مشکوک به این هستم که فعالیت‌های گذشته ایران در رابطه با تولید سلاح که اثبات شده و رأی نهایی هم در مورد آن صادر شده در برخی مناطق کشور در حال ادامه باشد؟ آیا برای اینها جعل کردن سندی دیگر و ادعای اینکه در فلان نقطه نظامی ایران فعالیت‌های گذشته که ادعا خواهند کرد رأی نهایی در مورد آنها صادر شده و ثابت شده که ایران به دنبال این قضیه بوده ادامه دارد و خواهان بازرسی از مراکز نظامی ما شوند چه اتفاقی خواهد افتاد؟

متاسفم که بگویم به بهانه PMD همین الآن دشمنان ما که سلاح‌های ما برای مقابله با آنها طراحی شده به اسرار فراوانی در رابطه با تسلیحات متعارف نظامی کشور دست یافته‌اند و در گزارش آژانس این امر مشهود است. حتی برخی فیلم‌های تست تسلیحات متعارف نیز طبق گزارش آژانس بعد از برجام برای کارشناسان آژانس پخش شده است.

باید دقت داشته باشیم که کل پروژه هسته‌ای با هدف تضعیف قدرت اقتصادی و نظامی ایران طراحی و اجرا شده و می‌شود اگر شما در آینده در طول اجرای برجام اجازه بازرسی از مراکز نظامی را بدهید اسرار کشور را فاش ساخته‌اید و اگر ندهید تحریم‌ها باز خواهند گشت.

نکته مهم این است که این درخواست‌های بازرسی یک تکیه گاه محکم خواهد داشت و آن همین بسته شدن پرونده PMD است، برمبنای همین بسته شدن پرونده PMD ایران از معاهده NPT مستثنی شده است بر مبنای همین بسته شدن پرونده PMD به تحریم‌ها، محدودیت‌ها و نظارت‌ها مشروعیت بخشیده شده است و بر مبنای همین بسته شده پرونده PMD جمهوری اسلامی یک کشور فریبکار در عرصه بین‌المللی معرفی شده است.

باید برای این نوع بسته شدن پرونده PMD مقصران و دست اندرکاران محاکمه شوند.

ارزیابی شما از دلایل برخوردهای دولت به منتقدان این نوع بسته شدن پرونده PMD چیست؟

جبرائیلی: من فکر می‌کنم علت این برخوردها و توهین‌ها به منتقدان ناشی از عدم یقین قلبی دولت در رابطه با واقعیت بسته شدن پرونده PMD است.

دولت اگر اطمینان کافی داشت که حرف منتقدان بی‌راه است و گزارش آژانس و قطعنامه شورای امنیت واقعاً لغو ادعاهای مربوط به PMD است این عملیات گسترده روانی علیه منتقدان و این پروژه عظیم سفیدنمایی این دستاورد سیاه، یک امر غیرضرور بود.

باور ما این است که دولت نمی‌داند واقعیت ماجرا چیست و همین علم به واقعیت دوستان را اینطور عصبانی کرده است.


منبع : نسیم

 

  

دیدگاه شما در مورد : نحوه کنونی بسته شدن پرونده PMD نه نیاز به هنر دیپلماسی داشت، نه دو سال مذاکره

نحوه کنونی بسته شدن پرونده PMD نه نیاز به هنر دیپلماسی داشت، نه دو سال مذاکره

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر