صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
پرونده مختومه ایران مجرم!

مختومه شدنPMDبه قیمت اثبات اتهامات آمریکا و مُجرم شناخته شدن ایران/زبان‌آمریکادرازتر از قبل‌شد!

اما موضوع مختومه شدن پرونده پی‌ام‌دی درحالی است که این مختومه شدن با تایید اتهام آمریکایی‌ها یعنی تلاش ایران برای ساخت سلاح هسته‌ای همراه شده است! اگر تا پیش از این ادعای آمریکایی‌ها تنها یک اتهام تلقی می‌شد اما اکنون و با گزارش آمانو که محور قطعنامه شورای حکام نیز قرار گرفته است؛ اتهام آمریکا علیه ایران اثبات و ایران مجرم شناخته شده! به عبارتی قاضی آمانو در پرونده مفتوحه آمریکا علیه ایران، حکم به تایید اتهام و اثبات جرم ایران داد و مجازات این اتهام نیز اجرای برجام با اعمال نظارت‌های ویژه است!

کد خبر : 35833

تاریخ انتشار : 18/09/1394 - 10:09


مختومه شدنPMDبه قیمت اثبات اتهامات آمریکا و مُجرم شناخته شدن ایران/زبان‌آمریکادرازتر از قبل‌شد!

به گزارش خط امید بهشهر، روز گذشته پیش‌نویس قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران و بویژه موضوع پی‌ام‌دی منتشر شد. به گزارش «وطن امروز»، شورای حکام در این قطعنامه که توسط آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین ارائه شد؛ اتهام آمانو مبنی بر تلاش ایران برای حرکت به سمت سلاح اتمی در سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۳ را تایید کرد و ضمن مختومه کردن پرونده پی ام دی؛ ایران را موظف به دسترسی‌های ویژه و منحصر به فرد به تاسیسات هسته‌ای و نظامی خود تا ۱۰ سال آینده کرد! براساس این پیش‌نویس قطعنامه، ایران همچنین موظف به ارائه لیست تجهیزات و موادی به آژانس است که دارای کاربری دوگانه هستند! براساس این قطعنامه، پرونده ایران تا ۱۰ سال در دستور کار شورای حکام قرار دارد و پس از آن نیز رژیم بازرسی‌های ویژه از ایران حفظ خواهد شد!

اما موضوع مختومه شدن پرونده پی‌ام‌دی درحالی است که این مختومه شدن با تایید اتهام آمریکایی‌ها یعنی تلاش ایران برای ساخت سلاح هسته‌ای همراه شده است! اگر تا پیش از این ادعای آمریکایی‌ها تنها یک اتهام تلقی می‌شد اما اکنون و با گزارش آمانو که محور قطعنامه شورای حکام نیز قرار گرفته است؛ اتهام آمریکا علیه ایران اثبات و ایران مجرم شناخته شده! به عبارتی قاضی آمانو در پرونده مفتوحه آمریکا علیه ایران، حکم به تایید اتهام و اثبات جرم ایران داد و مجازات این اتهام نیز اجرای برجام با اعمال نظارت‌های ویژه است!

طی روزهای پس از انتشار گزارش آمانو، کارشناسان سیاسی و امنیتی نسبت به عواقب این گزارش هشدار دادند و تاکید کردند در صورت عدم واکنش مناسب به این گزارش، باید در انتظار عواقب و خطرات زیان‌بار آن بود، چراکه این گزارش حداقل صلاحیت ایران برای داشتن فن‌آوری هسته‌ای را زیر سوال برده و قطعا می‌تواند بهانه‌ای برای آمریکا باشد تا هر زمان که خواست با استناد به این گزارش آمانو علیه ایران اقدام کند!

متن پیش‌نویس قطعنامه شورای حکام درباره پرونده هسته‌ای ایران و پی‌ام‌دی بدین شرح است:
اجرای برنامه جامع اقدام مشترک و راستی‌آزمایی و نظارت در ایران در پرتو قطعنامه شماره ۲۲۳۱ (۲۰۱۵) شورای امنیت سازمان ملل متحد
پیش‌نویس قطعنامه ارائه شده توسط چین، فرانسه، آلمان، فدراسیون روسیه، انگلستان و ایالات متحده
ارائه شده ذیل دستور کار: «ارزیابی نهایی در مورد موضوعات باقیمانده گذشته و حال راجع به برنامه هسته‌ای ایران.»

شورای حکام:
الف) با یادآوری همه قطعنامه‌ها و تصمیم‌های مصوب شورای حکام در مورد برنامه هسته‌ای ایران
ب) همچنین با یادآوری تصمیم‌های شورای حکام راجع به ارائه همکاری‌های فنی به ایران
ج) همچنین با یادآوری گزارش‌های مدیرکل در خصوص این موضوع و مدنظر قرار دادن گزارش‌های اخیر وی مندرج در GOV/۲۰۱۵/۵۳ GOV/۲۰۱۵/۵۴ و GOV/۲۰۱۵/۶۸
د) با تاکید بر ضرورت تبعیت کامل همه دولت‌های عضو معاهده عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای از تکالیف خود و با یادآوری حق دولت‌های عضو وفق مواد یک و ۲ معاهده برای توسعه تحقیقات، تولید و استفاده از انرژی هسته‌ای برای مقاصد صلح‌آمیز بدون تبعیض وفق ماده ۴ این معاهده
ه) با تمجید از مدیرکل و دبیرخانه به خاطر تلاش‌های حرفه‌ای و بی‌طرفانه جهت اجرای موافقتنامه پادمان در ایران و به خاطر انجام فعالیت‌های ضروری راستی‌آزمایی و نظارت مرتبط با هسته‌ای طبق برنامه اقدام مشترک مورد توافق بین ۱+۵ و ایران در تاریخ ۲۴ نوامبر ۲۰۱۳
و) با استقبال از انعقاد برنامه جامع اقدام مشترک توسط ۱+۵ در تاریخ ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ که طبق قطعنامه شماره ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد مورخ ۲۰ ژوئیه ۲۰۱۵ مورد تایید قرار گرفت و نیز «نقشه راه برای روشنگری درباره موضوعات باقیمانده گذشته و حال راجع به برنامه هسته‌ای ایران» که در تاریخ ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ بین ایران و آژانس توافق شد و در سند شماره
GOV/INF/۲۰۱۵/۲۰۱۴ درج شده است
ز) با راهنمایی گرفتن، از جمله از تاکید شورای امنیت سازمان ملل متحد در قطعنامه ۲۲۳۱ (۲۰۱۵) مبنی بر اینکه «انعقاد برجام نشانگر یک تغییر اساسی در رسیدگی به این موضوع است».

ح) با استقبال از اینکه همه مشارکت‌کنندگان در برجام گام‌هایی برای ایفای تعهدات خود وفق برجام برداشته‌اند
ط) با وقوف به ماهیت درازمدت مفاد برجام و آثار آن برای آژانس
ی) با آگاهی از پیوست شماره ۳ برجام که در آن مولفه‌های همکاری هسته‌ای با ایران در چارچوب برجام از جمله از طریق همکاری فنی با آژانس، به نحو مقتضی مشخص شده است
ک) با یادآوری تصمیم مورخ ۲۵ آگوست ۲۰۱۵ برای ارائه مجوز به مدیرکل جهت اجرای راستی‌آزمایی و نظارت مورد نیاز درباره تعهدات مرتبط هسته‌ای ایران طبق برجام و ارائه گزارش برای کل دوره آن تعهدات مشروط به وجود منابع موردنیاز و منطبق با رویه‌های پادمانی استاندارد آژانس و تصمیم مربوط به ارائه مجوز به آژانس برای مشورت و تبادل اطلاعات با کمیسیون مشترک به نحو پیش‌بینی شده در گزارش مدیرکل در سند GOV/۲۰۱۵/۵۳
ل) با تاکید بر نقش مستقل و ضروری آژانس در راستی‌آزمایی تبعیت ایران از تکالیف خود طبق موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی، شامل دوره‌ای که به صورت موقت اجرا خواهد شد و در این قالب از حیث ارائه اطمینان معتبر مبنی بر ماهیت منحصرا صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران و با تاکید بر نقش مهم آژانس در راستی‌آزمایی اجرای کامل تعهدات مرتبط هسته‌ای ایران وفق برجام
م) با استقبال از تاکید مجدد ایران در برجام مبنی بر اینکه ایران تحت هیچ شرایطی هیچگاه به دنبال توسعه یا تحصیل سلاح‌های هسته‌ای نخواهد رفت و موافقت ایران برای خودداری از فعالیت‌هایی که می‌تواند منجر به توسعه یک وسیله انفجاری هسته‌ای شود.

۱- از تعهدات پذیرفته شده توسط ایران طبق برجام برای اجرای موقت پروتکل الحاقی به موافقتنامه جامع پادمان طبق ماده ۱۷ (ب) پروتکل الحاقی، تلاش برای تصویب آن طبق بازه زمانی پیش‌بینی شده در پیوست شماره ۵ برجام و اجرای کامل کد اصلاحی ۱/۳ ترتیبات فرعی موافقتنامه پادمان که در تاریخ ۱۸ اکتبر ۲۰۰۵ توسط ایران به مدیرکل آژانس اعلام شد، استقبال می‌نماید.

۲- یادآوری می‌نماید که طبق قطعنامه ۲۲۳۱ (۲۰۱۵) شورای امنیت سازمان ملل متحد همه مفاد برجام تنها برای اجرای آن بین ۱+۵ و ایران است و نباید از آنها تلقی ایجاد سابقه برای هر دولت دیگر یا برای اصول حقوق بین‌الملل و حقوق و تکالیف وفق معاهده عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای و سایر اسناد مرتبط و نیز برای اصول و رویه‌های شناخته شده بین‌المللی شود.

۳- در این رابطه تاکید می‌نماید که راستی‌آزمایی و نظارت آژانس بر تعهدات مرتبط هسته‌ای ایران که در برجام پیش‌بینی شده است نباید به عنوان ایجاد سابقه‌ای برای رویه‌های استاندارد راستی‌آزمایی آژانس تلقی شود و همچنین تاکید می‌نماید که این امر نباید به نحوی تفسیر شود که به هر نحوی با حقوق و تکالیف آژانس برای راستی‌آزمایی تبعیت دولت‌ها از موافقتنامه‌های پادمانی آنها و در موارد مرتبط با پروتکل‌های الحاقی و گزارش آنها به شورای حکام تعارض پیدا کند یا آنها را تغییر دهد.

۴- ازمدیرکل درخواست می‌کند:
یک) قبل از هر جلسه فصلی عادی شورای حکام و تا زمانی که شورای حکام رسیدگی به موضوع ایران را خاتمه نداده است، گزارش مکتوبی در مورد اجرای تعهدات برجامی ایران و موضوعاتی که مرتبط با راستی‌آزمایی و نظارت در ایران در پرتو قطعنامه ۲۲۳۱ (۲۰۱۵) شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌شود را ارائه نماید و بعد از آن نیز قبل از هر جلسه فصلی عادی شورای حکام، گزارش‌های مکتوب بروزرسانی راجع به اجرای تعهدات مربوط ایران وفق برجام برای کل دوره آن تعهدات را ارائه نماید، مگر اینکه شورا به گونه دیگری تصمیم بگیرد.

دو) در این رابطه، در هر زمان که مدیرکل دلایل منطقی مبنی بر وجود موضوع مورد نگرانی داشته باشد، طبق قطعنامه ۲۲۳۱ (۲۰۱۵) شورای امنیت سازمان ملل متحد یا اساسنامه آژانس، به شورای حکام برای اقدام مقتضی و همزمان به شورای امنیت سازمان ملل متحد، گزارش بدهد.
۵- از دبیرخانه آژانس در انجام فعالیت‌هایی که طبق قطعنامه شماره ۲۲۳۱ (۲۰۱۵) و برجام بر عهده آن گذاشته شده است، حمایت می‌نماید.
۶- همچنین از مشورت و تبادل اطلاعات آژانس با کمیسیون مشترک حمایت می‌کند.

۷- از همه دولت‌های عضو می‌خواهد با آژانس برای انجام وظایفی که به این قطعنامه مرتبط است همکاری کنند.
۸- گزارش مدیرکل به شورای حکام مندرج در GOV/۲۰۱۵/۶۸، که در راستای نقشه راه روشنگری در مورد موضوعات باقیمانده گذشته و حال مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران، شامل ارزیابی نهایی از همه موضوعات باقیمانده گذشته و حال مندرج در گزارش مدیرکل به تاریخ نوامبر ۲۰۱۱ در سند GOV/۲۰۱۱/۶۵ است، را مورد لحاظ قرار می‌دهد.

۹- همچنین ملحوظ می‌دارد که همه فعالیت‌ها در نقشه راه برای روشن کردن موضوعات باقیمانده گذشته و حال مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران طبق برنامه زمانی توافق شده انجام شده و علاوه بر این ملحوظ می‌دارد که این امر رسیدگی به این دستور کار [موضوعات باقیمانده گذشته و حال] توسط شورای حکام را خاتمه می‌دهد.

۱۰- مجددا تاکید می‌کند که ایران باید به طور کامل و بموقع با آژانس همکاری کند از جمله از طریق اجرای موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی، شامل ارائه دسترسی، [و] تاکید می‌نماید که این همکاری و اجرا[ی موافقتنامه و پروتکل] برای حصول نتیجه‌گیری گسترده‌تر توسط آژانس مبنی بر اینکه همه مواد هسته‌ای در ایران در فعالیت‌های صلح‌آمیز قرار دارند ضروری است و همچنین مجددا تاکید می‌کند که ایران باید به طور کامل و بموقع از طریق اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای خود وفق برجام، از جمله به شرح مندرج در بخش Q پیوست شماره یک برجام و بند ۶/۷ پیوست شماره ۴ برجام با آژانس همکاری کند.

۱۱ - تصمیم می‌گیرد بلافاصله پس از وصول گزارش مدیرکل به شورای حکام مبنی بر اینکه آژانس تایید کرده است که ایران اقدامات مشخص شده در بندهای ۱/۱۵ الی ۱۱/۱۵ پیوست شماره ۵ برجام را انجام داده است، مفاد قطعنامه‌های GOV/۲۰۰۳/۶۹
(۱۲ سپتامبر ۲۰۰۳)، GOV/۲۰۰۳/۸۱
(۲۶ نوامبر ۲۰۰۳)، GOV/۲۰۰۴/۲۱
(۱۳ مارس ۲۰۰۴)، GOV/۲۰۰۴/۴۹
(۱۸ ژوئن ۲۰۰۴)، GOV/۲۰۰۴/۷۹
(۱۸ سپتامبر ۲۰۰۴)، GOV/۲۰۰۴/۹۰
(۲۹ نوامبر ۲۰۰۴)، GOV/۲۰۰۵/۶۴
(۱۱ اوت ۲۰۰۵)، GOV/۲۰۰۵/۷۷
(۲۴ سپتامبر ۲۰۰۵)، GOV/۲۰۰۶/۱۴
(۴ فوریه ۲۰۰۶)، GOV/۲۰۰۹/۸۲
(۲۷ نوامبر ۲۰۰۹)، GOV/۲۰۱۱/۶۹
(۱۸ نوامبر ۲۰۱۱) و GOV/۲۰۱۲/۵۰
(۱۳ سپتامبر ۲۰۱۲)، لغو خواهد گردید و همچنین تصمیم می‌گیرد که تصمیم شماره GOV/۲۰۰۷/۷ و تصمیم‌های بعدی راجع به ارائه مساعدت‌های فنی به ایران که از طریق کمیته همکاری‌های فنی آژانس (TACC) بر مبنای اسناد GOV/۲۰۰۸/۴۷/Add.۳، GOV/۲۰۰۹/۶۵، GOV/۲۰۱۱/۵۸/Add.۳، GOV/۲۰۱۳/۴۹/Add.۳ و GOV/۲۰۱۵/۶۰/Add.۳ اتخاذ شده بود، لغو خواهد شد.

۱۲- اهمیت احترام همه مشارکت‌کنندگان ذی‌ربط برجام به تعهدات مربوط به خود و تکالیف مربوط را ملحوظ می‌دارد.
۱۳- تصمیم می‌گیرد بلافاصله پس از وصول گزارش مدیرکل آژانس مبنی بر اینکه آژانس تایید نموده است که ایران اقدامات مشخص شده در بندهای ۱۵/۱ الی ۱۵/۱۱ پیوست شماره ۵ را انجام داده است، دیگر به موضوع «اجرای موافقتنامه پادمان ان پی تی و مفاد ذی‌ربط اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت در جمهوری اسلامی ایران» نخواهد پرداخت و من بعد به یک دستور کار مستقل راجع به اجرای برجام و راستی‌آزمایی و نظارت در ایران در پرتو قطعنامه شماره ۲۲۳۱ (۲۰۱۵) شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهد پرداخت.
۱۴- تصمیم می‌گیرد تا ۱۰ سال بعد از روز قبول برجام، یا تا تاریخی که مدیر کل گزارش بدهد که آژانس به نتیجه‌گیری گسترده‌تر برای ایران رسیده است - هرکدام زودتر اتفاق بیفتد - این موضوع را در دستور کار داشته باشد.


منبع : جهان

 

  

دیدگاه شما در مورد : مختومه شدنPMDبه قیمت اثبات اتهامات آمریکا و مُجرم شناخته شدن ایران/زبان‌آمریکادرازتر از قبل‌شد!

مختومه شدنPMDبه قیمت اثبات اتهامات آمریکا و مُجرم شناخته شدن ایران/زبان‌آمریکادرازتر از قبل‌شد!

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر