صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

«من ایرانی‌ام» این هفته ریاضی دانی عاشق موسیقی را معرفی می کند

«من ایرانی ام» از تولیدات جدید شبکه مستند سیما این هفته به معرفی دکتر مجید اسحاقی گرجی استاد ریاضی دانشگاه سمنان می‌پردازد.

کد خبر : 35756

تاریخ انتشار : 17/09/1394 - 10:12


«من ایرانی‌ام» این هفته ریاضی دانی عاشق موسیقی را معرفی می کند

به گزارش خط امید بهشهر، ​مهدی بخشی مقدم کارگردان مجموعه «من ایرانی ام» درباره این قسمت توضیح داد: دکتر اسحاقی، با همکاری دکتر اسماعیل نیکوفر از دانشگاه پیام نور تهران و دکتر علی عبادیان از دانشگاه ارومیه، کوتاه‌ترین راه حل برای قضیه ریاضی لیب را پس از ۴۱ سال ارائه کرد و آن را در مجله بین‌المللی «Advances in Mathematics» به چاپ رساند. اسحاقی اثبات 10 صفحه‌ای قضیه لیب را به اثباتی یک خطی کاهش داد. 

وی افزود: یکی از جذابیت‌های این قسمت عشق اسحاقی به موسیقی است. او معتقد است ریاضی باعث تخیل انسان می‌شود و قدرت تخیلش را از طریق موسیقی و ورزش یوگا بالا می برد. 

این کارگردان یادآور شد: او در روستای گرجی محله در شمال کشور متولد شده است. مادر و برادران او آنجا هستند اما خودش اکنون در سمنان زندگی می کند. با این حال در گرجی محله موزیسین های زیادی زندگی می کنند و دانشمند این قسمت از «من ایرانی ام» استادی به نام اسحاقی دارد که در شمال کشور شهرت دارد و موسیقی تیتراژ ابتدایی یکی از سری های سریال «پایتخت» را خوانده است. 

اسحاقی گرجی متولد 1351 بهشهر مازندران بر اساس پایگاه تامسون رویترز، در زمره ۱۰۰ دانشمند برتر در رشته ریاضی در سال ۲۰۱۳ برگزیده ‌شد. همچنین بر همین اساس موفقیت های وی در طی این سالها تداوم یافته به طوری که در فاصله بین سالهای 2000 تا 2012  که در سال 2014 از سوی پایگاه اطلاعات علمی ESI و تامسون رویترز انتشار یافت جزو یک درصد دانشمندان جهان و در بین اسامی 20 نفر محقق ایرانی قرار گرفت. همچنین دکتر گرجی در سال 89 به عنوان پژوهشگر برگزيده ملي انتخاب شد. 

«من ایرانی‌ام» تولید مشترک شبکه‌های مستند و پرس تی وی است و به 10 تن از دانشمندان ایرانی می‌پردازد. افرادی که در نشریه آی اس آی و سایت تامسون رویترز به عنوان یک درصد دانشمند برتر جهان شناخته شده اند که تولید علم می‌کنند و مقالاتشان جزو پراستنادترین مقالات این رسانه ها بوده است. 

در جدول سایت تامسون رویترز 20 دانشمند ایرانی هستند که 10 نفر از آنها خارج از کشور زندگی می‌کنند و 10 نفر دیگر ساکن ایران هستند و «من ایرانی ام» به زندگی حرفه‌ای، علمی‌ و شخصی دانشمندانی پرداخته که در کشور مانده اند. 

ایرانی هایی که قادرند در بهترین دانشگاه های جهان کار کنند اما به عشق کشورشان و دانشجویان ایرانی مانده اند و به وطنشان خدمت می‌کنند. آنها تنها انتظار دارند بیشتر مورد توجه قرار بگیرند تا بتوانند اتفاقات بهتری را رقم بزنند. 

در قسمت اول این مجموعه دکتر فرنوش فریدبد بانوی دانشمند و جوان‌ترین دانشمند بین‌المللی ایران، در قسمت دوم دکتر سیاوش ریاحی عضو هیأت علمی‌انستیتو نفت و گاز دانشگاه تهران، در قسمت سوم دکتر داوود دومیری گنجی استاد دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، در قسمت چهارم دکتر سعید عباسبندی دکترای ریاضی کاربردی مدیریت علمی‌دانشگاه امام خمینی قزوین و در قسمت پنجم دکتر پرویز نوروزی استاد دانشکده شیمی دانشگاه تهران معرفی شد. 

عوامل «من ایرانی ام» عبارتند از تهیه‌کننده: عماد خدابخش، کارگردان: مهدی بخشی مقدم، دستیار کارگردان و برنامه ریز: وحید شمشیریان، تصویربردار: سرکیو مسگری، صدابردار: قادر قادری، دستیار تصویربردار: محسن ایستیری، مدیر تولید: حمید احمدی، تدوین: داود قادری. 

این مجموعه دوشنبه ها ساعت 21:30 روی آنتن می‌رود و قسمت ششم آن نیز 16 آذر پخش خواهد شد. بازپخش این قسمت ساعت 9:30 چهارشنبه 18 آذر و 18:30 جمعه 20 آذر خواهد بود.


منبع : باشگاه خبرنگاران

 

  

دیدگاه شما در مورد : «من ایرانی‌ام» این هفته ریاضی دانی عاشق موسیقی را معرفی می کند

«من ایرانی‌ام» این هفته ریاضی دانی عاشق موسیقی را معرفی می کند

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر