صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
پس از 7 سال

چراغ سیاه‎بازی روشن شد / سیاه‌بازها در مازندران گرد هم می‌آیند

سال‎هاست که جای خالی جشنواره سراسری سیاه‌بازی در کشور احساس می‎شود و بالاخره چراغ این نمایش سنتی برای دومین‌بار در مازندران روشن شد.

کد خبر : 35750

تاریخ انتشار : 17/09/1394 - 10:12


چراغ سیاه‎بازی روشن شد / سیاه‌بازها در مازندران گرد هم می‌آیند

به گزارش خط امید بهشهر، ​نخستین جشنواره سراسری نمایش‎های سنتی (سیاه‎بازی) با ایده و پیگیری‎های مستمر مازندران از 29 مهر تا اول آبان‌‌ماه 87 با حضور علاقه‎مندان و فعالان این رشته به‎ویژه مرحوم سعدی افشار و داود فتحعلی‌بیگی در مازندران برگزار شد.

انتظار می‌رفت تا جشنواره برای سال‌های آینده و حتی دوسالانه برگزار شود اما خبری نشد و گویا مشکل اعتبارات مهم‌ترین مانع در این راه بود، 30 فروردین 92 بود که سعدی افشار به رحمت خدا رفت و گویی باید لقب آخرین بازمانده سیاه‌بازی به آن مرحوم اعطا شود که با رفتنش انگار دیگر سیاه‌بازی‎ها نیز آرام‎آرام از یادها رفتند.

هر چند در گوشه و کنار شهرها به‎مناسبت نوروز برنامه‌های خاصی انجام می‎شد اما شکل واقعی خود را نداشت و دیگر خبر مهمی از بازی‌های نوکر و رعیت به گوش نمی‎رسید، همان ارباب و رعیتی که یکی مظهر سخت‌گیری و زورگویی بود و دیگری مظهر مردم عادی و بی‌‎آلایش، رعیت با شیرین‎کاری‎ها و کلمات طنز که در خود واقعیتی تلخ را به‌همراه داشت، مشکلات و خواسته‎های خود را بیان و سعی می‎کرد ارباب خود را دست بیندازد تا بالاخره او متوجه اشتباهاتش بشود.

این نمایش به نتیجه‌ای اخلاقی ختم می‎شد که بیننده را به فکر فرو می‌برد، حتی گاهی افرادی که از این بازی‌ها تأثیر زیادی می‌گرفتند با چشمانی از اشک شوق، سالن نمایش را ترک می‎کردند.

* سابقه سیاه‎بازی

برخی‎ها سابقه سیاه‎بازی در ایران را به دوران صفویه نسبت می‎دهند و اوج آن را نیز از سال 1259 به بعد دانسته‎اند، در استان مازندران این سابقه به دوران قبل از انقلاب باز می‎گردد.

یکی از پیشکسوتان سیاه‌بازی در مازندران به خبرنگار فارس گفت: سیاه‌بازی از سال 55 وارد مازندران شد و مورد علاقه مردم قرار گرفت که البته در دورانی بنا به دلایلی با ممنوعیت این رشته هنری مواجه شدیم و از سال 67 دوباره کارها از سر گرفته و یکی از ماندگارترین سیاه‌بازی در این استان، نمایش «میرزا عبدالطمع و جنگ جهانی دوم» نام دارد که در همین سال اجرا شد و هیچ‌گاه از خاطرات نمی‎رود.

محمد جونیان که خود نیز از پیشکسوتان این رشته و از هنرمندان تئاتر مازندران است، اظهار کرد: نمایش‌هایی که امروز از شبکه تبرستان به‌عنوان نورالدین و نوروز حاوی مطالب ارزشمند با زبان طنز است، در واقع برگرفته از همان سیاه‌بازی‌هایی است که انجام می‎شد.

* احیای سیاه‎بازی

وی که دبیر دومین جشنواره سراسری نمایش‎های سنتی (سیاه‎بازی) است، بیان کرد: سیاه‌بازی می‎رفت تا به فراموشی سپرده شود اما وقتی برای جشنواره دوم اعلام آمادگی کردیم، پیشکسوتان و علاقه‎مندان به این هنر با شادی استقبال کردند و گویی منتظر یک اتفاق و جرقه‌ای در هنر خود بودند.

این هنرمند پیشکسوت ادامه داد: قرار بود جشنواره دوم در مهرماه سال‌جاری برگزار شود اما حادثه منا که دل مسلمانان جهان را به‌درد آورد، سبب شد تا برنامه جشنواره به تعویق بیفتد.

جونیان با بیان اینکه هدف مهم این جشنواره سنتی ایرانی احیای هنر سیاه‌بازی است، افزود: وقتی علاقه‎مندان در استان‎های دیگر از خبر برگزاری دومین جشنواره سیاه‌بازی مطلع شدند از مازندران تقدیر و اعتراف کردند که حقیقتاً این استان قدم در کار بزرگی گذاشته است.

* جوایز جشنواره

وی درباره جوایز جشنواره گفت: به نفرات برتر اعم از بازیگر، نویسنده، کارگردان و همچنین گروه برتر جوایزی به‌رسم یادبود تقدیم می‎شود که شامل لوح تقدیر، تندیس جشنواره و بسته‌های فرهنگی است.

دبیر دومین جشنواره سراسری نمایش‎های سنتی (سیاه‌بازی) همچنین از شهرداری ساری به‎دلیل تقبل هزینه‎های اجرایی همچنین از مشارکت بانک ملی و مؤسسه آرمان مازندران تقدیر کرد و گفت: این جشنواره دولتی نیست اما با هماهنگی و رایزنی مسئولان مربوطه در استان برگزار می‌‎شود.

* آثار جشنواره

جونیان با اشاره به استقبال خوب از این جشنواره، گفت: 36 اثر از 16 استان و 22 شهر به دبیرخانه جشنواره ارسال و از بین آنها هفت اثر برای اجرا انتخاب شد.

وی با بیان اینکه مردم با تئاتر غریبه و قهر هستند، گفت: این نوع هنرهای نمایشی حرف‌های زیادی برای گفتن دارند، خیلی از مشکلات جامعه را مطرح و حل می‌کنند، مردم ما نیاز به تقویت روحیه دارند و اجرای چنین برنامه‎هایی ضرورت دارد.

* زمان جشنواره

مسئول کمیته روابط عمومی دومین جشنواره سراسری نمایش‌های سنتی (سیاه‌بازی) نیز در جمع خبرنگاران گفت: این برنامه از 24 تا 27 آذر‌ماه جاری در مجتمع فرهنگی هنری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور پیشکسوتان و گروه‌های نمایشی سیاه‌بازی برگزار می‌شود.

منصور علی‌اصغری اظهار کرد: آثار خبرنگاران اعم از خبر، نقد و بررسی، مقاله و گزارش در ویژه‎نامه‎ای جمع‌آوری و منتشر می‎شود و این نیز خروجی خوبی برای جشنواره محسوب می‎شود.

* مهمان ویژه

محمدرضا ضمیرپور یکی از داوران جشنواره نیز با اشاره به اهمیت این برنامه و شرکت پیشکسوتان و فعالان نمایش‌های سنتی در آن، گفت: همه تلاش ما بر این است که یک جشنواره خوب، به‎یادماندنی و ارزشمند را برگزار کنیم و به هدف خود که معرفی بیشتر و احیای هنر اصیل سیاه‌بازی است، دست بیابیم.

به گزارش فارس، یکی از مهمانان ویژه دومین جشنواره سراسری نمایش‎های سنتی (سیاه‎بازی) امیرحسین انصافی فرزند جواد انصافی (عبدلی) است که با دو اثر به این مسابقات آمده و یکی از آثار او نیز در روز اختتامیه به روی صحنه می‎رود.

* آثار منتخب

همچنین براساس رای داوران جشنواره، هفت اثر از شش استان کشور به مرحله اجرا راه یافتند که عبارتند از:

1- عروسی حاکم ملایر با دختر شاه پریان به نویسندگی داود فتحعلی‎بیگی و کارگردانی محمود عرب‌خانی از استان و شهر زنجان.

2- مشق عشق به نویسندگی و کارگردانی امیرحسین انصافی از استان تهران شهر لواسان.

3- سیاه عوضی به نویسندگی و کارگردانی حسین صفی از استان و شهر همدان.

4- یازر، یاسر به نویسندگی و کارگردانی عطاءالله صفرپور از استان گلستان شهر گرگان.

5- سیاه‎بازی نمایش ممنوع به نویسندگی داود فتحعلی‎بیگی و کارگردانی سید علی شیدایی‌فر از استان مازندران شهر ساری.

6- مسافری از هند به نویسندگی علی آزادنیا و کارگردانی اصغر لشگری از خراسان‌رضوی شهر مشهد مقدس.

7- نوروز پیروز به نویسندگی و کارگردانی امیرحسین انصافی از استان و شهر تهران.

افتتاحیه دومین جشنواره سراسری نمایش‎های سنتی (سیاه‌بازی) هشت صبح روز سه‌شنبه 24 آذر و اختتامیه آن نیز جمعه‎شب 27 آذرماه جاری پس از اتمام نمایش نوروز پیروز در سالن سلمان هراتی اداره‎کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برگزار می‎شود.


منبع : فارس

 

  

دیدگاه شما در مورد : چراغ سیاه‎بازی روشن شد / سیاه‌بازها در مازندران گرد هم می‌آیند

چراغ سیاه‎بازی روشن شد / سیاه‌بازها در مازندران گرد هم می‌آیند

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر