صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
توکلی هشدار داد:

پرداخت یارانه برابر به همه اقشار بی‌عدالتی است

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: دولت برای پرداخت یارانه نقدی مجبور به چاپ اسکناس و ایجاد پول پرقدرت و در نتیجه ایجاد تورم است، با پرداخت غیرهدفمند یارانه نقدی به دست خودمان در باتلاق رکود تورمی فرو می رویم.

کد خبر : 3568

تاریخ انتشار : 15/07/1392 - 11:18


 پرداخت یارانه برابر به همه اقشار بی‌عدالتی است

به گزارش خط امید بهشهر _ احمد توکلی در جمع خبرنگاران در خصوص لزوم حذف سه دهک بهره مند جامعه از دریافت یارانه نقدی گفت: هدفمند کردن یارانه ها یعنی غیربرابر بودن یارانه های نقدی، کاری که ما اکنون انجام می دهیم دو بی عدالتی است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در بی عدالتی اول به غنی و فقیر به صورت یکسان یارانه می دهیم و در بی عدالتی دوم چون منابع کافی برای پرداخت یارانه های نقدی نداریم نیمی از پولی که به مردم به صورت یارانه های نقدی پرداخت می شود با چرخشی از سوی دولت و شرکت های دولتی به بانک مرکزی می رود و بانک مرکزی ناچار به چاپ اسکناس است.

توکلی تصریح کرد: زمانیکه اسکانس چاپ می شود پول پرقدرت ایجاد شده و تبدیل به نقدینگی و تورم می شود، تورم به دهک های پایین بیشتر از متوسط و به دهک‌های متوسط بیشتر از دهک‌های بالا فشار می آورد.

عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار اظهار داشت: این تورم اقتصاد را مختل کرده و باعث کاهش نرخ رشد می شود ، رکود را تشدید می کند و با این سیاست به دست خودمان، خودمان را بیشتر در باتلاق رکود تورمی فرو می بریم.

وی با اشاره به اظهارات مقامات دولت قبلی مبنی بر اینکه شناسایی افراد نابرخوردار برای اعطای یارانه نقدی مقدور نیست، گفت: از صدر اسلام مسلمانان زکات و خمس را به اهلش می پرداختند پس شناخت مستحق امکان پذیر است.

توکلی ادامه داد: از نظر تجربه بشری نیز کشورهای اروپایی یارانه نقدی می‌دهند، بنابراین مستحقین را شناسایی کرده و به آنها یارانه می دهند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: بانک جهانی کشورهایی که قیمت حامل های انرژی را اصلاح کرده اند، بررسی کرده و بغیر از یک کشور 18 کشور به مردم یارانه نقدی پرداخت کردند.

وی در خصوص راهکارهای شناسایی افراد نابرخوردار برای پرداخت یارانه نقدی گفت: گردش مالی صاحبان حساب های بانکی در بانک مرکزی وجود دارد، سازمان مالیاتی نیز از میزان مالیات افراد مطلع است، صاحبان خودروهای لوکس نیز مشخص هستند.

توکلی در پایان گفت: مجلس نیز احتمالا با پیشنهاد حذف سه دهک برخوردار از پرداخت یارانه‌های نقدی موافق است.


منبع : مهر

 

  

دیدگاه شما در مورد : پرداخت یارانه برابر به همه اقشار بی‌عدالتی است

 پرداخت یارانه برابر به همه اقشار بی‌عدالتی است

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر