صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

بیش از 80 در صد از چاه های آب مازندران در دشت ها قرار دارند

مدیر دفتر حفاظت منابع آب شرکت آب منطقه ای استان گفت: بیش از 80 در صد از چاهای استان در دشت های استان که 30 درصد از مساحت مازندران را تشکیل می دهند قرار دارند.

کد خبر : 35637

تاریخ انتشار : 05/09/1394 - 10:54


بیش از 80 در صد از چاه های آب مازندران در دشت ها قرار دارند

به گزارش خط امید بهشهر، حسین خدیر در جلسه کار گروه آب شورای حفظ حقوق بیت المال مازندران افزود : شرایط ما در بخش ساحلی این دشت به لحاظ مجاورت آبخوان ما با آب شور دریا در معرض تهدید بوده و باید دقت بیشتری از لحاظ فنی به عمل آوریم . 
وی با بیان اینکه افت آب زیر زمینی این استان از سال 1344 با افزایش تعداد چاه ها آغاز شد اما دربازه زمانی 54 تا 78 به دلیل وقوع خشکسالی در برخی از سالها این افت شدید تر و در دشت بهشهر به علت افت شدید منطقه بحرانی و ممنوعه از سوی وزارت نیرو اعلام گردید تاکید کرد: در این مناطق اجازه حفر چاه را به کسی نخواهیم داد و با برداشت کنند گان غیر مجاز بشدت بر خورد می نمایم .
مدیر دفتر حفاظت منابع آب استان با اشاره به آثار منفی بروز چاه های شور در استان و هزینه زیاد انسداد آنها در سالهای گذشته از جمله در دهه 60 تا 70 افزود : یک حلقه چاه شور در یک بازه زمانی یک تا پنج سال خاک بیش از 50 هکتار از اراضی اطراف خود را آلوده خواهد کرد و این امر سبب خواهد شد تا زمین زراعی مذکور از غیرقابل استفاده شود.
خدیر با تشریح ویژگی آبخوان دشت مازندران و اثرات نامطلوب اضافه برداشت و حفر چاه غیر مجاز بر این آبخوان ها گفت: برداشت اضافه از آب زیرزمینی سبب ماسه دهی چاه های زراعی شده و این امر نیز موجب تغییر شکل آبخوان در منطقه خواهد شد.
وی با اشاره به ظرفیت های طرح تعادل بخشی به راهکارهای جبران افت آب زیر زمینی پرداخت و افزود: در استان مازندران بیش از 70 درصد از آب کشاورزی از لایه اول آب زیززمینی برداشت می شود اگر ما بتوانیم سیلاب ها و آب های زمستانه را با استفاده از اجرای طرح تغذیه مصنوعی و در اراضی پخش و یا در مناطق مستعد ذخیره نمائیم .این امر سبب تقویت آبخوان ما به ویژه در لایه اول آب زیر زمینی خواهد شد و بخشی از کمبود ها را جبران خواهد نمود.
مدیر امور حفاظت منابع آب شرکت در پایان با تاکید بر ضرورت حفاظت کیفی از منابع آب زیرزمینی تصریح کرد : بیش از 90درصد آب شرب استان از آّب زیرزمینی تامین می شود که توجه ویژه به این مهم به سلامت مردم استان و جمعیت توریست آن کمک شایانی خواهد نمود.


منبع : ایرنا

 

  

دیدگاه شما در مورد : بیش از 80 در صد از چاه های آب مازندران در دشت ها قرار دارند

بیش از 80 در صد از چاه های آب مازندران در دشت ها قرار دارند

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر