صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
مدیرکل امور بانوان مازندران تأمل کند

طرح‌های کاغذی گره از مشکلات زنان سرپرست‌خانوار وا نمی‌کند/ ناجی تلخ‌کامی‌های زنان باغیرت مازندرانی کیست؟

هر روز در گوشه‌ای از این شهر اتفاقات تلخ و شیرین زیادی رقم می‎خورد اما اینکه این اتفاقات تلخ برای زنان باغیرت مازندرانی همچنان تلخ می‌ماند یا نه نیز مسئله‌ای است که باید متولیان امر به آن پاسخ دهند و در این زمینه مدیرکل جوان امور بانوان و خانواده استانداری مازندران نیز می‌تواند نقش پررنگ‌تری ایفا کند.

کد خبر : 35552

تاریخ انتشار : 04/09/1394 - 11:07


طرح‌های کاغذی گره از مشکلات زنان سرپرست‌خانوار وا نمی‌کند/ ناجی تلخ‌کامی‌های زنان باغیرت مازندرانی کیست؟

به گزارش خط امید بهشهر، بدبینی، نگاه تحقیرآمیز، شکست عاطفی، به دوش کشیدن بار زندگی، سر کردن زندگی با استرس و دلواپسی بخشی از مشکلات زنانی است که زمانه به آنها زن سرپرست‌خانوار بودن را هدیه کرده است.

همه او را با یک نگاهی دیگر تحمل می‌کنند، دزد سر گردنه برای برهم زدن زندگی، شرکت ندادن در جمع‌های زنانه، گوشه‌گیری، افسردگی و داشتن زندگی بیمارگونه در سرنوشتی که خودش در آن دخالت ندارد.

او با هر صدای پای مردانه پشت سرش باید بترسد، ولی باز هم می‌ایستد و می‌خواهد ثابت کند که سخت است گذران زندگی با تنهایی برای زنانی که به ناگاه زندگی همانند کوله‌بار سنگین پشتش را خم کرده است، استوار می‌ایستد اما خودش نگاه‌های حقارت‌بار زیادی را تحمل می‌کند.

رضا محمودی یکی از کارشناسان مشاوره و روان‌درمانی درباره مشکلات زنانی که دچار شکست عاطفی با فوت همسران‌شان شدند، می‌گوید: این دسته از زنان استرس بیمارگونه و ناامیدی زیادی را تحمل می‌کنند.

وی مشکلات زنان جوان را در این بخش بسیار حاد می‌داند و درباره گذران زندگی برای این‌گونه بانوان، اضافه می‌کند: بانوان ایرانی و به‌ویژه مازندرانی، وفاداری ویژه‌ای را به همسران خود دارند و با از دست دادن همسری که او را تنها کانون آرامش خود می‌دانند، دچار پوچی می‌شوند.

این کارشناس مشاوره با اعلام اینکه تحمل داغ از دست دادن همسر و در کنار آن از دست دادن پایگاه اجتماعی نیز یکی دیگر از سرخوردگی‌های این گروه از بانوان است، خاطرنشان کرد: میزان تحصیلات و سطح مهارت‌های زندگی در کاهش استرس و تنش این گروه از بانوان نقش موثری بازی می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در کشور ما سپری کردن دوره سوگ برای بانوان به‌دلیل از دست دادن همسر به‌صورت میانگین حدود دو سال است، تصریح کرد: شرکت در گروه‌های اجتماعی، حضور در جمع خانواده و دوستان می‌تواند در کاهش این استرس موثر شود.

محمودی با اعلام اینکه مسئولان و نهادهای اجتماعی نیز باید در این مسیر گام بردارند، از نگاه بی‌برنامه و نامتوازن به مسائل زنان سرپرست‌خانوار در استان خبر داد و گفت: عموماً حمایت از زنان سرپرست‌خانوار در قالب دایر کردن نمایشگاه‌های صنایع دستی و محصولات غذایی خلاصه می‌شود، در حالی که متولیان این بخش باید در نگاه اقتصادی و کمک‌های قطره‌چکانی اکتفا می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه مسئولان امور زنان و خانواده استانداری مازندران نیز کمک به عرصه زنان سرپرست‌خانوار را در حد برگزاری نمایشگاه‌های محصولات غذایی و صنایع دستی به‌صورت مقطعی برنامه‌ریزی می‎کنند، اضافه کرد: تقویت باورهای دینی و ایمانی، پذیرفتن شرایط جدید سخت و حرکت به سمت زندگی جدید، از مواردی است که باید در این بخش دیده شود.

این کارشناس مشاوره با بیان اینکه در گزارش‌های مسئولان استان درباره زنان سرپرست‌خانوار فقط به ارائه آمار و ابراز نگرانی از وضعیت آنان اکتفا می‌شود، تصریح کرد: حرکت کردن براساس یک برنامه مدون در این بخش نیز بخش دیگر معمای زندگی زنان سرپرست‌خانوار است.

سیمین بانوی جوان مازندرانی که با داشتن دو فرزند یک‌سالی است که همسرش را از دست داده نیز درباره مشکلات زنان سرپرست‌خانوار می‌گوید: بعد از فوت همسرم به‌دلیل بیمه نبودن وی و سرپرستی دو کودک با وجود میل باطنی‌ام به کمیته امداد استان مراجعه کردم که این نهاد با قرار دادن فرزندانم در طرح اکرام ایتام بخشی از هزینه زندگی من و فرزندانم را تقبل می‌کند.

در نگاه این بانوی مازندرانی کوهی از غم دیده می‌شود و پذیرش زندگی بدون همسر را برای خودش بسیار سخت و طاقت‌فرسا می‌داند، او می‌گوید: برگشت به خانه پدری برایم خوشایند نیست اما از سردرگمی خسته شدم.

از وی درباره خدماتی که ممکن است از نهادهای اجتماعی برای بازتوانی و برگشت به زندگی و پذیرش شرایط جدید می‌پرسم که با بی‌اطلاعی از خدمات احتمالی خبر می‌دهد و به یک جمله اکتفا می‌کند که کسی ما را هم آدم حساب می‌کند؟!

در گوشه گوشه شهر و محله‌ هستند بانوانی که به ناگاه ورق زندگی آنان برگشت اما نیستند نهادهایی که باید در این بخش مسئولیت قبول کنند، نهادهای اجتماعی مانند بهزیستی، اداره‌کل امور بانوان که باید مسئولان برای حل مشکلات زنانی که باید هم پدر باشند، هم مادر و ستون یک خانه، باید گام بردارند نه اینکه به ارائه طرح‌ها در روی کاغذ اکتفا کنند.

طرح بیمه زنان سرپرست‌خانوار، گذاشتن دوره‌های بازتوانی، توجه به معیشت، شکل‌گیری زندگی جدید برای این بانوان و از بین بردن غبار تعصب برای تشکیل زندگی معقولانه از مواردی است که کمتر درباره این بانوان به آن پرداخته شده است.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران با تاکید بر توجه به سلامت جسمی و روحی بانوان برای ارتقا سلامت جامعه گفت: اداره‌کل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران برای افزایش سلامت بانوان برنامه مدونی را با دانشگاه علوم پزشکی تنظیم کرده است.

مریم جمشیدی با بیان اینکه، بنا به نظرات کارشناسان لازم است برای ایجاد سلامت جسمی بانوان، سلامت معنوی این اقشار مورد توجه قرار گیرد، افزود: سرمایه‌گذاری روی آموزش زنان، سبب تحول ریشه‌دار در جامعه می‌شود.

اختصاص 60 درصدی وام اشتغال به بانوان مازندرانی در 6 ماه نخست امسال خبر خوبی بود که از سوی مدیرکل امور بانوان استانداری مازندران در نشست این هفته مطرح است اما زمانی که موشکافانه به این مسئله نگریسته می‌شود، نشان می‌دهد که این تسهیلات فقط به 120 نفر از بانوان مازندرانی پرداخت شد که از این تعداد هم مشخص نیست که چه میزان را بانوان سرپرست خانوار دریافت کردند.

هر روز در گوشه‌ای از این شهر اتفاقات تلخ و شیرین زیادی رقم می‎خورد اما اینکه این اتفاقات تلخ برای زنان باغیرت مازندرانی همچنان تلخ می‌ماند یا نه نیز مسئله‌ای است که باید متولیان امر به آن پاسخ دهند و در این زمینه مدیرکل جوان امور بانوان و خانواده استانداری مازندران نیز می‌تواند نقش پررنگ‌تری ایفا کند.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : طرح‌های کاغذی گره از مشکلات زنان سرپرست‌خانوار وا نمی‌کند/ ناجی تلخ‌کامی‌های زنان باغیرت مازندرانی کیست؟

طرح‌های کاغذی گره از مشکلات زنان سرپرست‌خانوار وا نمی‌کند/ ناجی تلخ‌کامی‌های زنان باغیرت مازندرانی کیست؟

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر