صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
مشروح سومین اجلاس سران گازی در تهران؛

وعده روحانی درباره میزان تولید گاز ایران/ رونمایی پوتین از برنامه بزرگ گازی روسیه

سومین اجلاس سران کشورهای صادرکننده گاز با حضور روسای جمهور و نخست وزیران ۹ کشور در تهران آغاز شده است.روسای جمهور روسیه، بولیوی، ونزوئلا، عراق، ترکمنستان، نیجریه، گینه استوائی و نخست وزیر الجزایر دراین نشست شرکت کرده اند.

کد خبر : 35494

تاریخ انتشار : 03/09/1394 - 19:36


وعده روحانی درباره میزان تولید گاز ایران/ رونمایی پوتین از برنامه بزرگ گازی روسیه

به گزارش خط امید بهشهر، سومین اجلاس سران کشورهای صادرکننده گاز با حضور روسای جمهور روسیه، بولیوی، ونزوئلا، عراق، ترکمنستان، نیجریه، گینه استوائی و نخست وزیر الجزایر در تهران آغاز شده است و مشروح سخنرانی ها را در ادامه می‌خوانید.

روحانی: تولید گاز ایران تا دو سال آینده به هزار میلیون متر مکعب در روز خواهد رسید/ ایران وارد بازار LNG می‌‌شود 

به گزارش جهان به نقل از مهر، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور عصر امروز دوشنبه در اجلاس سران کشورهای صادر کننده گاز اظهارکرد: بدون شک اجلاس مجمع صادر کنندگان گاز اوپک یکی از مهمترین رویدادهای مربوط به انرژی به ویژه صنعت گاز محسوب می شود و هدف از این اجلاس یافتن راه کارهایی برای حمایت از منافع کشورهای مجمع و توسعه آنها در زمینه های مختلف از جمله اکتشاف، تولید گاز، هماهنگی سیاست ها در ترکیب انرژی مصرفی جهان و ارتقاء جایگاه مجمع است. 
 
وی افزود: امیدوارم این اجلاس فرصتی را برای بحث تبادل نظر فراهم کند. 
 
روحانی گفت: علی رغم فرصت استفاده از انرژی فسیلی، بهره برداری ناپایدار از این انرژی باعث برخی آسیب های اجتماعی شده است و ما را با مسئله خطیر حفظ محیط زیست روبرو کرده است. باید از انرژی در قالب توسعه پایدار استفاده شود. 
 
وی گفت: خوشبختانه طی اجلاس سران توسعه پایدار ملل متحد که در نیویورک تشکیل شد و اهداف ۱۷ گانه توسعه پایدار تصویب شد، انرژی به عنوان یکی از چالش های بین المللی مورد توجه قرار گرفت. 
 
روحانی همچنین تاکید کرد: تولید گاز ایران تا دو سال آینده به هزار میلیون متر مکعب در روز خواهد رسید. 
 
رئیس جمهور گفت: گاز طبیعی به عنوان سوختی پاک با منابع غنی قابل استحصال برای دهه های آینده سهم قابل توجهی از ترکیب انرژی مصرفی جهان را به خود اختصاص داده است ومزیت های اقتصادی، فنی و زیست محیطی گاز طبیعی در مقایسه با سایر سوخت ها باعث شده است تا اهمیت آن به عنوان یک منبع انرژی افزایش یابد. 
 
وی افزود: انتظار می رود مصرف گاز طبیعی در دهه های آتی نیز افزایش چشمگیری داشته باشد. همه کشورها به ویژه کشورهای در حال  توسعه بر این باورند که گاز طبیعی می تواند به عنوان پلی مطلوب برای گذر از دوران سنتی استفاده از سوخت های فسیلی به دوران بهره برداری بیشتر از انرژی های تجدیدپذیر منجر شود. 
 
روحانی تاکید کرد: افزایش تجارت گاز طبیعی باعث افزایش همبستگی میان جوامع شده است و به ثبات، امنیت و یکپارچگی در عرصه بین المللی کشورها کمک می کند. 
 
وی گفت: بازارهای انرژی پدیده ای ماهیتا پویاست و بازار گاز طبیعی از این موضوع مستثنی نیست. این تحرک هم از طریق پیشرفت فناوری ها و نوآوری های عرضه گاز مانند افزایش تولید گازهای متعارف، شیل گاز و تولید سوخت های جایگزین و هم از جانب تغییرات تقاضا مانند نوآوری ها در استفاده از گاز طبیعی در تولید برق، حمل و نقل، صنایع پتروشیمی و ... انجام می شود و به همین دلیل ارتقای جایگاه مجمع صادرکنندگان گاز در بازارهای انرژی مستلزم ایجاد نگاهی فراگیرتر از گذشته به موضوع است تا مجمع نقشه راه آینده خود را به درستی تنظیم کرده و زمینه را برای افزایش نقش خود در تامین امنیت انرژی جهانی فراهم کند. 
 
رئیس جمهور ادامه داد: تقویت همکاری کشورهای عضو نهادینه سازی تبادل تجربیات و دانش فنی میان آنها و اتخاذ سیاست های هماهنگ در عرصه تولید و بازار تدابیری است که برای تحقق این هدف لازم داریم. 
 
وی افزود: همکاری های سازمان یافته و مبتنی بر تفاهم کشورهای تولید کننده گاز در بازارهای منطقه ای از ارکان تعامل بلندمدت کشورهای عضو محسوب می شود و می تواند موجبات بهره گیری اقتصادی و بهینه سازی انتفاع از منابع محدود و تجدیدناپذیر را فراهم آورد. 
 
روحانی خاطرنشان کرد: در فضای تعامل بین کشورهای دوست که دارای منافعی همسو هستند و در یک مجمع بین الدولی که با همدلی اعضای آن طی ۱۵ سال پیش پایه گذاری شد افزایش منافع یک کشور ضرورتا با زیان عضو دیگر تامین نمی شود بلکه منافع هر یک از کشورهای عضو می تواند در قالب یک استراتژی واحد و افزایش منافع جمعی و تسهیم آن می تواند تامین شود. 
 
وی گفت: در حال حاضر حدود ۷۰ درصد ترکیب انرژی ایران را گاز تشکیل می دهد و حدود ۹۰ درصد خانوارهای شهری و روستایی ایران به شبکه سرتاسری توزیع گاز دسترسی دارند. 
 
رییس جمهور با اشاره به توافق هسته ای میان ایران و ۱+۵ اظهارداشت: تداوم افزایش سریع ظرفیتهای تولید گاز ایران در دو سال گذشته، این امکان را به ایران می دهد که صادرات گاز را به کشورهای همسایه از طریق خط لوله و سایر نقاط دنیا از طریق LNG افزایش دهد. 
 
 روحانی با اعلام حمایت دولت از سرمايه گذاری های بين‌المللی در صنعت نفت و گاز اظهارداشت: چارچوب قراردادهای نفتي و گازی جديد ايران، زمينه جذابی را براي سرمايه‌گذاری در صنعت نفت و گاز ايران فراهم می سازد. 
 
روحانی با تاکید بر اینکه  لازم است به موضوع انرژی در قالب توسعه پايدار، توجه شود، گفت: به همین دلیل پیشنهاد کرده ایم، در پیامی از این اجلاس، به کنفرانسِ کاپ Cop۲۱ که در صدد دسترسی به توافقی بین المللی در مسایل و سیاست های مربوط به تغییر اقلیم است و در هفتة آینده در پاریس برگزار خواهد شد، مراتب آمادگی و علاقه مجمع کشورهای صادر کننده گاز را برای همکاری و هماهنگیِ سیاستهای اعضاء مجمع با توافقهای بین‌المللی در مسایل محیط زیست اعلام کنیم. 
 
رئیس جمهور تصریح کرد:  هنر و درایت مجمع کشورهای صادرکننده گاز، این است که ضمن رعایت اصل بدیهی حق مالکیت و حاکمیت کشورهای عضو بر منابع گازی و نحوه بهره برداری از آن که طبعاً به مصرف و تجارت این منبع مهم انرژی نیز تسری می‌یابد، مستمراً زمینه‌های هماهنگی و سازگاری بیشتر سیاست های انرژی و همکاری و تشریک مساعی اعضای مجمع را امکان‌پذیر سازد. 
 
وی خاطر نشان کرد:  پیوستن جمهوری آذربایجان به عنوان هفتمین عضو ناظر کشورهای صادر کننده گاز و نوزدهمین عضو خانواده مجمع صادر کنندگان گاز را تبریک می‌گویم. 

مورالس: پایان دوران استعمار نفت و گاز/علی رغم تهدید آمریکا به ایران آمدیم 

به گزارش خبرنگار مهر، اوو مورالس رئیس جمهور بولیوی در مراسم سومین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز در تهران با اشاره به فشارهای ایالات متحده آمریکا به بولیوی به منظور عدم  حضور در ایران و دیدار و گفتگو با رئیس جمهوری اسلامی ایران، گفت: با وجود تمام فشارها، من با رئیس جمهوری ایران دیدار می‌کنم. 
 
رئیس جمهور بولیوی با سپاس از مهمان‌نوازی و سخاوتمندی ایرانی‌ها در میزبانی سومین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز گفت: هفته گذشته با اعمال یکسری اقدامات تروریستی در جهان، شاهد کشته شدن مردم بودیم که بولیوی این حوادث تروریستی را به شدت محکوم می‌کند و با مردم تمامی کشورهای جهان برای مقابله با تروریست‌ها اعلام همبستگی دارد. 
 
وی همچنین حادثه تروریستی سقوط هواپیما روسی در صحرای سینا را به ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه تسلیت گفت. 
 
رئیس کابینه دولت بولیوی با اعلام اینکه برگزاری دومین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز در سال ۲۰۱۳ به میزبانی روسیه تجربه خوبی برای کشورهای گازخیز جهان بود، اظهار داشت: با تشکیل این مجمع، به تمامی کشورها اثبات کردیم که حق مالکیت و حاکمیت منابع نفت و گاز طبیعی به مردم همان کشور تعلق دارد. 
 
وی با بیان اینکه در طی چند سال گذشته صنایع نفت و گاز در بولیوی بومی شد، تبیین کرد: بر این اساس هم‌اکنون حق حاکمیت منافع نفت و گاز و کلیه منابع طبیعی بولیوی به مردم واگذار شده است. 
 
مورالس با تاکید بر اینکه دوره استعمار ذخایر نفت و گاز کشورها توسط استعمارگران تمام شده است، گفت: بولیوی آماده تقویت همکاری‌های خود با شرکت‌های عضو مجمع GECF است. 
 
رئیس جمهور بولیوی با اعلام اینکه پس از ملی شدن صنعت نفت و گاز در این کشور، شاهد افزایش جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی در بولیوی هستیم، تاکید کرد:  بر اساس روابط برد- برد شرکای خوبی در صنایع نفت و گاز بولیوی پیدا کرده‌ایم و این الگو منجر به تبدیل بولیوی به یکی از کشورهای در حال توسعه شده است. 
 
وی در پایان با تاکید بر اینکه هم‌اکنون بولیوی دیگر یکی از ضعیف‌ترین و فقیرترین کشورهای منطقه آمریکای جنوبی نیست، خاطرنشان کرد: از تلاش‌ها و اقدامات ایران برای میزبانی سومین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز تشکر می‌کنیم.

پوتین : رونمایی از برنامه بزرگ گازی روسیه/ عرضه ۶۰ میلیون تن LNG به بازار 

به گزارش مهر، ولادیمیر پوتین امروز در سومین اجلاس مجمع کشورهای صادر کننده گاز در تهران با بیان اینکه همکاری بین تولید کنندگان و مصرف کنندگان گاز، مهمترین عامل توسعه پایدار در بازار جهانی است، گفت: روسیه سرمایه گذاری های عظیم در حوزه های اکتشاف، تولید، پالایش، انتقال و حمل و نقل گاز را در دستور کار قرار داده است. 
 
رئیس جمهور روسیه با اعلام اینکه توافق های نهایی به منظور تحقق اهداف راهبردی توسعه صنعت گاز روسیه انجام شده است، تصریح کرد: برگزاری سومین اجلاس مجمع کشورهای صادر کننده گاز، بستر مناسبی برای تشریک مساعی بین کشورهای بزرگ تولید کننده، مصرف کننده و صادر کننده گاز خواهد بود. 
 
وی با تاکید بر اینکه توسعه همکاری ها بین کشورهای عضو GECF در بیانیه نهایی سومین اجلاس مجمع کشورهای صادر کننده گاز گنجانده شده است، اظهار داشت: بدون شک گاز طبیعی یکی از مهم ترین فاکتورهای توسعه پایدار بوده و مصرف گاز در مقایسه با سایر حامل های انرژی دارای صرفه اقتصادی بالاتر و مشکلات زیست محیطی کمتری است. 
 
رئیس دولت روسیه با اعلام اینکه تقاضا برای مصرف گاز در سبد انرژی جهان به صورت سالانه در حال افزایش است، بیان کرد: بر اساس برآوردهای انجام شده پیش بینی می شود تا سال ۲۰۴۰ میلادی میزان تقاضا برای گاز طبیعی در سبد جهانی انرژی به ۳۲ درصد افزایش یابد. 
 
پوتین با یادآوری اینکه در سال ۲۰۱۴ میلادی میزان تقاضا برای مصرف گاز طبیعی در بازار جهانی حدود ۳.۶ تریلیون متر مکعب بوده است، تبیین کرد: این در حالی است که تا سال ۲۰۴۰ میلادی، تا سقف ۵ تریلیون متر مکعب در سال افزایش می یابد. 
 
رئیس جمهوری روسیه با بیان اینکه بهره برداری از طرح های جدید تولید و ایجاد زیرساختهای انتقال گاز و فراهم کردن مسیرهای امن برای صادرات گاز از طریق LNG در دستور کار روسیه قرار گرفته است، تاکید کرد: تلاش می کنیم تا ریسک سرمایه گذاری در صنایع گاز به ویژه صنعت گاز روسیه را کاهش دهیم. 
 
وی در ادامه با تاکید بر اینکه تامین امنیت، عرضه گاز و سرمایه گذاری در صنایع گاز جهان بر عهده تمامی مصرف کنندگان و تولید کنندگان است، گفت: حتی مصرف کنندگان هم برای تضمین امنیت سبد انرژی باید در صنایع گاز کشورها سرمایه گذاری کنند. 
 
پوتین در ادامه با اشاره به ورود تکنولوژی های جدید تصریح کرد: ورود این تکنولوژی ها ساختارهای بازارهای گاز را با تغییرات اساسی روبرو کرده و تحولات گسترده ای در فروش و تجارت گاز طبیعی به وجود آورده است. 
 
این مقام ارشد روس با بیان اینکه سال گذشته بورس گاز روسیه در شهر سن پترزبورگ راه اندازی شد تاکید کرد: پیش بینی می شود سالانه حدود ۳۵ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی از طریق بورس سن پترزبورگ فروخته شود که این ۸ درصد از کل فروش گاز روسیه را تشکیل می دهد. 
 
پوتین با بیان اینکه روسیه به دنبال امضاء قراردادهای بلندمدت خرید و فروش گاز طبیعی با کشورهای مختلف جهان است، تصریح کرد: تا سال ۲۰۲۵ میلادی، پروژه بزرگ و ملی انرژی روسیه به بهره برداری می رسد و پیش بینی می کنیم ظرفیت تولید سالانه گاز روسیه به ۸۵۵ میلیارد متر مکعب افزایش یابد. 
 
وی با اشاره به مذاکرات انجام گرفته با کشورهای اتحادیه اروپا به منظور توسعه زیرساختهای انتقال گاز، یادآور شد: بر این اساس هم اکنون کریدور جنوبی و شرقی برای صادرات گاز به کشورهای اروپایی در حال ایجاد بوده، ضمن آنکه با کشورهای آسیایی به ویژه چین برای صادرات گاز همکاری های خود را توسعه می دهیم. 
 
رئیس جمهور روسیه با بیان اینکه به زودی تجارت گاز روسیه به ۱۲۸ میلیارد متر مکعب در سال افزایش می یابد، اظهارداشت: علاوه بر این قصد داریم ظرفیت تولید LNG روسیه را در سال به ۶۰ میلیون تن افزایش دهیم که در این صورت ۱۳ درصد از بازار گاز LNG جهان در اختیار روسیه خواهد بود. 
 
وی در پایان با اشاره به ضرورت توسعه همکاری های اعضای مجمع کشورهای صادر کننده گاز خاطرنشان کرد: باید با همکاری کشورهای عضو این مجمع و سایر شرکاء و توسعه صنعت گاز در نقاط مختلف جهان، امنیت عرضه گاز در بلندمدت را فراهم کنیم. 

نخست وزیر الجزایر:باید بازار نفت کنترل و در عرضه و تقاضا موازنه ایجاد شود 

بنا بر این گزارش، عبدالمالک سلال نخست وزیر الجزایر در سومین اجلاس مجمع کشورهای صادر کننده گاز ضمن تشکر از دولت و ملت ایران اظهارکرد: الجزایر نسبت به توافق های اخیری که به ایران اجازه می دهد تا رشد و توسعه را برای ملت خود فراهم کند، استقبال کرده و از جامعه جهانی تشکر می کند. 
 
وی افزود: الجزایر به عنوان عضو مجمع کشورهای صادر کننده گاز تعهدات خود را به خوبی انجام خواهد داد. 
 
نخست وزیر الجزایر گفت: در الجزایر این عقیده وجود دارد که باید همکاری ها ادامه پیدا کند تا کشورهای صادر کننده گاز گام های مهمی را به پیش بردارند و بتوانند رشد مکفی را داشته باشند. 
 
سلال گفت: کشورهای ما باید بر اساس مجمع صادرکنندگان گاز به این انرژی برای توسعه کشورها توجه بیشتری داشته باشد. امروز بازار نفت تحولات شگرفی را دارد و باید موازنه عرضه و تقاضا مناسب باشد و نباید تولید بیش از حد بوده تا تقاضا کاهش یابد. 
 
وی تصریح کرد: باید کسانی که در بازار نفت فعال هستند یک توافقی را فراهم کنند و به کشورهای تولید کننده اجازه دهند که قیمت مناسبی را برای نفت داشته باشند. 
 
نخست وزیر الجزایر تاکید کرد: اگر بازار نفت را کنترل نکنیم مسائل منفی را شاهد خواهیم بود و ثبات کشورها را مورد خدشه قرار خواهیم داد و این مسئله به نفع کشورهای مصرف کننده و تولید کننده نخواهد بود. 
 
وی گفت: امروزه درخواست گاز طبیعی کاهش یافته است و برخی کشورها به استفاده از زغال سنگ روی آورده اند و در واقع شاهد یک شتابزدگی در مصرف انرژی هستیم. امروز ما استفاده از انرژی های غیر سنتی را در برخی کشورها مشاهده می کنیم. 
 
سلال با بیان اینکه امروز گاز طبیعی می تواند انرژی روز و آینده باشد، تاکید کرد: ما باید برای تقویت بازار به قراردادهای دراز مدت روی آوریم تا استفاده بیشتر از گاز طبیعی را شاهد باشیم. باید خطرات این حوزه نیز میان همگان تقسیم شود و به گونه ای عمل کنیم تا منافع مصرف کننده و تولید کننده تامین شود. 
 
نخست وزیر الجزایر اظهار کرد: امید ما بر این استوار است که در این مجمع بتوانیم چالشهایی که با آن روبرو هستیم را مرتفع کرده و بتوانیم راه حل های روشنی را داشته باشیم. 


فواد معصوم: گسترش خط لوله های گاز میان کشورهای حوزه خلیج فارس و خزر ضروری است 

فواد معصوم رئیس جمهور عراق عصر امروز در افتتاحیه سومین اجلاس مجمع صادرکنندگان گاز (اپک گازی) که به میزبانی تهران در حال برگزاری است، اظهار داشت: ابتدا سپاس و تشکر خود را به همسایه عزیزمان ایران و ملت و دولت این کشور به خاطر برگزاری این اجلاس تاریخی، تقدیم و از میهمان نوازی شما تشکر می کنم. 
 
وی افزود: منابع انرژی در انواع مختلف خود یکی از عواملی است که استعمار سعی می کند به خاطر آنها بر ما مسلط شود و برخی جنگ ها نیز به این دلیل بوده است؛ امیدواریم امروز انرژی عامل قدرت و وحدت ما و خدمت به ملت ها شود. 
 
رئیس جمهور عراق خاطرنشان کرد: امروز در این مجمع گردهم آمده ایم تا مسائل مربوط به یکی از ممهترین انرژی های سنتی را بررسی کنیم؛ گاز دوست محیط زیست است و می تواند در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گیرد. 
 
فواد معصوم با اشاره به ذخایر عظیم گازی در کشور عراق عنوان کرد: در حال حاضر در کشور عراق ۱۳۱ تریلیون متر مکعب گاز طبیعی وجود دارد که ۹۸ تریلیون متر مکعب از آن، ذخیره کلی است و ۳۲ تریلیون متر مکعب نیز ذخیره گاز عمومی است. 
 
وی ادامه داد: به طور کلی ۲۵ درصد از ذخایر انرژی در کشور عراق از گاز است و عراق می تواند مرتبه یازدهم انرژی را در جهان داشته باشد و حتی جلوتر نیز بیاید. 
 
رئیس جمهور عراق با اشاره به آغاز برخی سرمایه گذاری ها و پروژه های عمرانی در حوزه انرژی میان این کشور و شرکت های منطقه ای تصریح کرد: این سرمایه گذاری ها شامل استفاده از گاز مایع و انواع مختلف گاز است. 
 
فواد معصوم با تاکید بر استمرار ایجاد خط لوله های گاز و مدیریت مخازن انرژی با ایران ادامه داد: هم اکنون در استان نینوا یک پروژه ای اجرا شده و دومین پروژه نیز در بصره اجرا خواهد شد. 
 
وی افزود: با کویت و اردن نیز برای این همکاری ها مذاکره شده و عراق همواره تلاش دارد از وضعیت ممتاز اقتصادی خود برای صادرات گاز استفاده کند و در این زمینه عراق می تواند معبر بسیاری از کشورها باشد. 
 
رئیس جمهور عراق در ادامه با تاکید بر ارتباط منافع مشترک و رشد و پیشرفت انسانی برای عملی شدن پیشنهادات این اجلاس گفت: قیمت گاز بایدبر اساس سازوکارهای مشخصی در بازارهای جهانی نفت تعیین شود همچنین استفاده از گاز به جای انرژی های دیگر از قبیل گاز سنگین باید در دستور کار قرار گیرد. 
 
فواد معصوم تاکید کرد: همچنین باید یکسری لوله های انتقال گاز بین کشورهای مختلف بویژه در خلیج فارس و دریای خزر ایجاد کنیم. 
 
وی  تصریح کرد: امیدواریم عراق بتواند یک منطقه محوری برای این شبکه گاز بین کشورهای تولید کننده و مصرف کننده باشد. 
 
رئیس جمهور عراق در پایان با بیان اینکه این دیدار فرصت بسیار خوبی برای هماهنگی در جهت همکاری های مشترک است، تصریح کرد: مبادله تجربیات می تواند گامهای ما را در این مسیر تقویت کند و ضمن حفظ منافع، ثبات در بازار جهانی را نیز به همراه داشته باشد.


منبع : مهر

 

  

دیدگاه شما در مورد : وعده روحانی درباره میزان تولید گاز ایران/ رونمایی پوتین از برنامه بزرگ گازی روسیه

وعده روحانی درباره میزان تولید گاز ایران/ رونمایی پوتین از برنامه بزرگ گازی روسیه

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر