صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

«تالاب»؛ مقصد جدید تورهای گردشگری/ نخستین گام‌های پرنده‎نگری در پناه‌گاه میانکاله

پرنده‌نگری به‎عنوان یکی از بحث‌هایی که در شاخه اکوتوریسم، طبیعت‌گردی و زیبایی‌شناسی وجود دارد، می‌تواند برای حفظ محیط‌زیست و تنوع زیستی نقش اساسی داشته باشد.

کد خبر : 35331

تاریخ انتشار : 01/09/1394 - 19:20


«تالاب»؛ مقصد جدید تورهای گردشگری/ نخستین گام‌های پرنده‎نگری در پناه‌گاه میانکاله

به گزارش خط امید بهشهر، مازندران با داشتن تالاب‌ها و آب‌بندان‌های مختلف همه‌ساله میزبان پرندگان مهاجر بسیاری است که از نقاط دور یا نزدیک وارد طبیعت سرسبز استان می‌شوند.

گونه‌های مختلف پرندگان، یکی پس از دیگری وارد استان می‌شود که حضور آنها زیبایی‌های مناطق گردشگری را دوچندان می‌کند.

برخی افراد با نادیده گرفتن زیبایی‌های پرندگان زیبا اقدام به شکار آنان می‌کنند که لازم است تمهیدات لازم برای حفظ این گونه‌های ارزشمند و نایاب اندیشیده شود.

البته در گذشته شاهد حضور پرندگان با گونه‌های مختلف بسیاری در مناطق سرسبز مازندران بودیم که امروزه با آن وسعت مشاهده نمی‌شود، لازم است در حفظ و حراست از این گونه‌ها اهتمام لازم داشته باشیم.

*  ورود 5 هزار قطعه قو به فریدونکنار

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست مازندران در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به اینکه امسال نیز همانند سال‌های گذشته پرندگان مهاجر در حال مهاجرت به تالاب‌ها و آب‌بندان‌های استان هستند، گفت: حدود یک‌میلیون قطعه پرندگان مهاجر وارد مازندران می‌شوند که به‌نوعی یک‌سوم پرندگان کشور را می‌تواند شامل شود.

ناصر مهردادی با بیان اینکه پناه‌گاه حیات‌وحش فریدونکنار بهترین زیست‌گاه برای قوهای مهاجر است، تصریح کرد: همه‌ساله حدود 5 هزار قطعه قو وارد این منطقه می‌شود که امیدواریم امسال نیز مانند سال گذشته شاهد حضور این تعداد قو در منطقه باشیم.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست مازندران با اشاره به اینکه مردم منطقه همکاری ویژه‌ای برای نگهداری و حمایت از قوها دارند که جای تقدیر دارد، یادآور شد: امسال نیز این پرنده نادر و زیبا وارد منطقه شده است.

این مسئول با اشاره به اینکه تاکنون تعداد زیادی از پرندگان مهاجر وارد پناه‌گاه میانکاله شدند، اظهار کرد: شروع خوبی بوده و مهاجرت همچنان ادامه دارد و هنوز زمان زیادی برای مهاجرت پرندگان به‌منظور زمستان‌گذرانی داریم که امیدواریم همانند سال‌ گذشته بتوانیم میزبان پرندگان زمستان‌گذران در طبیعت سرسبز مازندران باشیم.

مهردادی خواستار توجه مردم به پرندگان مهاجر شد و خاطرنشان کرد: این پرندگان به‌نوعی نماد پرندگانی هستند که در سال‌های گذشته وارد استان می‌شدند که باید از آنان حفاظت و حراست شوند.

وی بیان کرد: هم‌وطنان در صورت داشتن پیشنهاد، انتقاد و مشاهده هرگونه تخلف زیست‌محیطی مراتب را از طریق سامانه ثبت تخلفات زیست‌محیطی 1540 اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست استان، اطلاع‌رسانی کنند.

* تعریف پکیج تور برای تالاب فریدونکنار

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مازندران در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، گفت: موضوع پرنده‌نگری به‌عنوان یکی از بحث‌هایی که در شاخه اکوتوریسم، طبیعت‌گردی و زیبایی‌شناسی وجود دارد، جدا از موضوعات مربوط به گردشگری در جهت حفظ محیط‌زیست و تنوع زیستی، می‌تواند نقش اساسی داشته باشد.

مهران حسنی بیان کرد: مازندران در حوزه گردشگری استانی فصلی است و غالباً در فصل‌های بهار و تابستان شاهد حضور گردشگر هستیم، در فصل پاییز با توجه به  مهاجرت پرندگان در تالاب‌های میانکاله و فریدونکنار این ظرفیت را دارند که بحث پرنده‌نگری و تورهای طبیعت‌گردی در این مناطق فعال شوند.

وی با اشاره به اینکه موضوع پرنده‌نگری می‌تواند موجب آشنایی بیشتر مردم با پرندگان و طبیعت زیبای آنان باشد، اضافه کرد: غالب آشنایی مردم با پرندگان در بحث شکار و صید آنان است که گریبان‌گیر پرندگان شده و احساس می‌کنم بحث پرنده‌نگری می‌تواند در کاهش این امر نقش موثری داشته باشد که تحقق این مهم در گرو مشارکت جوامع محلی و آموزش آنان است.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مازندران، تصریح کرد: مازندران با توجه به ظرفیت‌های متعدد در بخش گردشگری می‌تواند در تورهای دفاتر خدمات سیاحتی جهان‌گردی پرنده‌نگری به‌عنوان یک پکیج تور و بسته سفر تعریف شود.

این مسئول به فعالیت دفاتر حوزه طبیعت‌گردی تخصصی در بحث تورهای طبیعت‌گردی با شاخه‌های پرنده‌نگری در میانکاله اشاره کرد و ادامه داد: در حال رایزنی با دفاتر گردشگری هستیم که بتوانیم برای تالاب فریدونکنار نیز پکیج تور تعریف کنیم.

حسنی با تأکید بر اینکه دفاتر گردشگری در مازندران می‌توانند در بحث پرنده‌نگری نقش اساسی و موثری داشته باشند، خاطرنشان کرد: این دفاتر با همکاری دفاتر استان‌های دیگر از جمله تهران، اصفهان و فارس می‌توانند با معرفی ظرفیت‌های مازندران خیل عظیمی از افرادی که در حوزه طبیعت‌گردی و پرنده‌گردی به‎سمت استان هدایت کند.

وی اضافه کرد: در راستای آموزش جوامع محلی نیز اداره‌کل میراث فرهنگی و حفاظت محیط‌زیست باید با هم همکاری داشته باشند.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مازندران یادآور شد: به‌طور حتم همه ما از دوران کودکی خاطراتی از پرندگان مهاجر استان داریم که الان با آن وسعت مشاهده نمی‌شوند، با توجه به شکار بی‌رویه، همین میزان را هم داریم، شاید از دست دهیم؛ تصور کنید مازندران بدون طبیعت زیبا چه جذابیتی دارد که گردشگر را به‎سمت خود جذب کند.

این مسئول بیان کرد: در تورهای گردشگری پرنده‌نگری جوامع محلی می‌توانند درآمد بیشتری از شکار و صید به‎دست آورند و منازل این مناطق می‌توانند به‎عنوان مراکز اقامتی برای گردشگران باشند و می‌توانند با غذاهای محلی از گردشگران پذیرایی کنند که باید روی آن کار شود.

حسنی با اعلام اینکه تحقق این مهم مستلزم اهتمام چندین دستگاه است تا در این حوزه کار شود، خاطرنشان کرد: این موضوع به‌عنوان یک ایده است که امیدواریم با مشارکت تشکل‌های مردم‌نهاد حوزه محیط‌زیست، گردشگری، انجمن‌های دفاتر خدمات سیاحتی جهان‌گردی در کنار دستگاه‌های دولتی قدم موثری در این راه برداشته و استارت این موضوع در استان زده شود.

* نخستین گام‌های پرنده‎نگری در پناه‌گاه حیات‌وحش میانکاله

به گزارش فارس، موضوع پرنده‌نگری در تالاب‌های مازندران به‌عنوان یک طرح تفریحی‎توریستی و علمی‎آموزشی مطرح است و قرار بود به‌صورت یک برنامه جامع در تالاب‌های این استان به‌اجرا درآید اما هر چند زیرساخت‌های لازم برای آن انجام نشده و برخی طرح‌ها نیز دارای نواقصی است، اما نخستین گام‌ها در پناه‌گاه حیات‌وحش میانکاله برداشته شده است.

هرساله توسط راهنمایان تورهای گردشگری و فعالان محیط‌زیست، برنامه‌های علمی، آموزشی و تفریحی در قالب تورهای پرنده‌نگری یا بازدید کلی در این مکان برگزار می‌شود و علاقه‌مندان زیادی نیز از سراسر کشور و حتی نقاط مختلف جهان دارد.

شرکت‌کنندگان در تورهای پرنده‌نگری قبل از هر چیز اطلاعات اولیه درباره این موضوع دارند و با اطلاعات مقدماتی درباره زیست‌کره حساسی چون میانکاله همچنین با به‌همراه داشتن تجهیزات لازم و با هماهنگی اداره‌کل محیط‌زیست و اداره مربوطه در شهرستان مقصد ـ میانکاله در بهشهر ـ وارد این مناطق می‌شوند.

موضوع چگونگی رفتار با پرندگان از جمله غذا دادن به آنها، فاصله‌ای که باید برای تماشای پرندگان رعایت شود و رعایت ضوابط شکار از جمله مسائلی است که هر ساله با آغاز فصل مهاجرت پرندگان در مازندران، از سوی مسئولان و مأموران یگان‌های حفاظت محیط‌زیست در سراسر این استان مورد توجه قرار می‌گیرد.

سازمان یونسکو در بخشی از برنامه‌های خود در بخش انسان و کره مسکون ضمن اعلام وضعیت نامناسب در ذخیره‌گاه‌های زیست‎کره، تأکید خاصی نیز بر تعامل انسان با طبیعت و برخورداری ذی‌نفعان و جوامع محلی از آب‌بندان‌ها، تالاب‌ها و سواحل دارد و معتقد است که با آموزش لازم به این افراد می‌‎توانیم آنها را در برنامه‌های احیا و نگهداری از ذخیره‌گاه‌ها، مشارکت دهیم و به‌عنوان بخش جدایی‌ناپذیر از مناطق حفاظت‌شده ببینیم.


منبع : فارس

 

  

دیدگاه شما در مورد : «تالاب»؛ مقصد جدید تورهای گردشگری/ نخستین گام‌های پرنده‎نگری در پناه‌گاه میانکاله

«تالاب»؛ مقصد جدید تورهای گردشگری/ نخستین گام‌های پرنده‎نگری در پناه‌گاه میانکاله

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر