صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

بشار اسد: داعش زیر نظر آمریکا در عراق شکل گرفت

رئیس جمهور سوریه گروه تروریستی داعش را دست پرورده آمریکا دانست و گفت: داعش زیر نظر آمریکا در عراق تاسیس شد.. رهبر امروز داعش که ابوبکر البغدادی نام دارد، در زندانهای آمریکا (در عراق) بود و در زندانهای آنها در نیویورک نگهداری شد و سپس آزاد شد.

کد خبر : 35153

تاریخ انتشار : 28/08/1394 - 12:41


بشار اسد: داعش زیر نظر آمریکا در عراق شکل گرفت

به گزارش خط امید بهشهر، بشار اسد رئیس جمهور سوریه در مصاحبه ای تلویزیونی تاکید کرد: تروریست ها در سوریه جایگاه و خاستگاهی ندارند.

ترکیه، قطر و عربستان به تروریست‌ها آموزش می‌دهند

وی در اشاره به این تروریست ها افزود: تا زمانی که از حمایت کشورهای مختلف خواه در خاورمیانه یا غرب برخوردار هستند، می توانند قوی باشند. آموزش آنها با حمایت ترکیه و قطر و عربستان انجام می شود.

بشار اسد در گفت وگو با شبکه تلویزیونی رای ایتالیا افزود: غرب مسئول اصلی است زیرا از تروریست هایی که داعش را در سوریه و جبهه النصره را پایه گذاری کردند، حمایت کرد.

شکست تروریست‌ها باید پیش از هر راه حل سیاسی باشد

وی افزود: این تروریست ها همان مانع اصلی در مسیر هرگونه پیشرفت سیاسی در سوریه هستند و پیش از شکست دادن تروریسم، تعیین هرگونه جدول زمانی برای حل و فصل سیاسی (اوضاع) بی‌فایده است.

رئیس جمهور سوریه تاکید کرد: گروه داعش جایگاه و خاستگاه طبیعی اجتماعی در داخل سوریه ندارد. این امری خوب و اطمینان بخش است ... اما در عین حال، وقتی مشکل مزمن شود، اینگونه ایدئولوژی می تواند جامعه را تغییر دهد.

وی در پاسخ به این سوال که "اما برخی از تروریست ها در سوریه آموزش دیدند، یعنی چند کیلومتر از اینجا و این به چه معنا است"، گفت: این امر با حمایت ترک ها، سعودیها و قطری ها انجام می شود... والبته با سیاست های غرب که از تروریست ها به شیوه های مختلف از آغاز بحران حمایت کردند... اما مسئله اینطوری نیست...اولا... اگر جایگاه و خاستگاهی وجود نداشته باشد...پس نباید نگران شوید... دوما تا زمانی که از حمایت کشورهای مختلف خواه در خاورمیانه یا غرب برخوردار هستند، می توانند قوی باشند.

القاعده با حمایت آمریکا و با ایدئولوژی سعودی وهابی شکل گرفت

وی در پاسخ به این سوال که "جناب رئیس جمهور.. برخی حدس وگمان ها در غرب وجود دارد که شما از جمله طرف هایی هستند که به داعش در آغاز بحران برای تقسیم کردن مخالفان و انقلابیون حمایت کردید و پاسخ شما چیست"؟ گفت: بنا به گفته برخی از مسئولان آمریکایی از جمله هیلاری کلینتون، القاعده از طرف آمریکایی ها و با حمایت مالی و ایدئولوژی سعودی وهابی تاسیس شد... این مسئله را بسیاری از مسئولان  دیگر در آمریکا گفته اند... داعش و النصره شاخه های القاعده هستند.. در ارتباط با داعش... این گروه در سال 2006 میلادی در عراق تاسیس شد و رهبر آن الزرقاوی بود که نیروهای آمریکایی در آن زمان او را کشتند... درنتیجه، زیر نظر آمریکا در عراق تاسیس شد.. رهبر امروز داعش که ابوبکر البغدادی نام دارد، در زندانهای آمریکا (در عراق) بود و در زندانهای آنها در نیویورک نگهداری شد و سپس آزاد شد... بنابراین سوریه هیچ ارتباطی با این امر ندارد... این گروه در سوریه تاسیس نشد بلکه در عراق تاسیس شد و آن طور که گفتند، قبل از آن در افغانستان آغاز بکار کرد... بنابراین.. اعتراف‌های آنها مهمترین راهنما درخصوص سوال شما است.

مناطق تحت کنترل تروریست‌ها خالی از سکنه است

وی در پاسخ به این سوال که "وقتی به نقشه سوریه نگاه می‌کنیم به نظر می‌رسد که مرزهای سوریه و عراق دیگر وجود ندارد... سوریه اکنون عملا برکدام بخش کنترل دارد"؟گفت: اگر از جنبه جغرافیایی صحبت می کنید... این امر هر روز تغییر می‌کند... اما مسئله مهمتر همان شمار ساکنانی است که در مناطق تحت کنترل دولت زندگی می کنند... در واقع، بخش بزرگی از منطقه ای که تروریست‌ها در کنترل خود دارند، ساکنان آن یا از سوی تروریست‌ها تخلیه شده‌اند یا اینکه ساکنانش به مناطق تحت کنترل دولت فرار کرده‌اند. ممکن است که منطقه معینی از دست برود .. در هر صورت ارتش نمی تواند در همه مناطق در سوریه حضور دانشته اشد.. اما با نگاهی به نقشه ای که شما آن را توصیف کردید... و آنچه گاه گاهی در رسانه های غربی می بینم... وقتی گفته می شود یک دولت بر 50 درصد از خاک سوریه یا کمتر از آن کنترل دارد.. واقعیت این است که 50 یا 60 درصد سوریه همان اراضی خالی هستند که کسی در آن سکونت ندارد... لذا آن را تحت کنترل تروریست ها قرار داده اند... درحالی که کاملا خالی است.

ترکیه و اردن مرزهای سوریه را ناامن می‌کنند

بشار اسد افزود: منطقه واقع بعد از دمشق، وقتی به سمت عراق می روید همان منطقه خالی است... لذا نمی توانید از کنترل صحبت کنید... اما در خصوص مرزها... این امر مربوط به تروریست‌هاست... و دولت‌هایی که از تروریست‌ها حمایت کردند؛ مثل دولت ترکیه به طور اساسی... و همچنین دولت اردن... این دو دولت از تروریست‌ها حمایت می کنند... به این علت، مرز ناامن است زیرا وقتی می‌خواهید مرز در کنترل باشد باید کنترل آن از دو طرف باشد؛ نه از یک طرف فقط.

خبرنگار شبکه تلویزیونی رای ایتالیا گفت که دو کنفرانس مهم در وین و آنتالیا هفته گذشته درباره اوضاع سوریه برگزار شد. اکثر کشورها درباره یک روند انتقالی در سوریه صحبت کردند. مواضع مختلفی وجود داشت اما به طور اساسی اکثریت کشورها با ایده برگزاری یک انتخابات در هشت ماه دیگر توافق کردند اما آنها می گویند که در این حین لازم است که شما از قدرت کناره گیری کرده باشد. نظر شما در این باره چیست؟

بیانیه وین حاوی چیزی درباره رئیس جمهور نیست

بشار اسد گفت: بیانیه حاوی چیزی درباره رئیس جمهور نیست... بخش اصلی کنفرانس وین می گوید که هرچه به فرایند سیاسی مربوط می شود، در گرو چیزی است که سوری ها درباره آن توافق می کنند. و اینگونه .. مهمترین عبارتی که از کنفرانس بیرون آمد، درخصوص قانون اساسی است.. و رئیس جمهور... کدام رئیس جمهور.. باید مطابق تدابیر قانون اساسی در پست خود کار کند یا آن را ترک کند..نه مطابق آنچه که هر قدرت یا کشور غربی می خواهد. واینگونه و تا زمانی که سخن درباره توافق سوری ها است... باید هرچیز دیگری را غیر از آن را که در وین درباره آن صحبت شد، فراموش کنیم. درباره جدول زمانی.. این امر بسته به توافقی است که ما به عنوان سوری ها به آن دست می یابیم...اگر به توافقی در طول 18 ماه دست نیافتیم... اهمیت آن چیست... به اعتقاد من، چیزهای بی اهمیت یا غیر اساسی زیادی وجود دارد..مهمترین امر همان است که با یکدیگر خواهم نشست و سپس ... به عنوان سوری ... جدول زمانی یا طرحی را که مناسب ما باشد، تدوین خواهیم کرد.

وی درباره تدوین جدول زمانی برای فرایند انتقالی گفت که این جدول زمانی می تواند انجام شود؛ وقتی که بیرون راندن تروریسم را آغاز کنیم. نمی توانید هیچ چیز سیاسی بدست آورید؛ تازمانی که تروریست ها بر چندین منطقه در سوریه مسلط هستند. بشار اسد گفت که وقتی رسیدگی به این وضعیت انجام شود، یک سال و نیم برای مرحله ای انتقالی کفایت می کند.

انتخابات پارلمانی وزن و جایگاه جریان‌های سیاسی را مشخص می‌کند

بشار اسد در پاسخ به سوالی درباره برگزاری انتخاباتی پارلمانی در سوریه گفت: انتخاباتی پارلمانی خواهد بود زیرا این انتخابات نشان خواهد داد که کدامیک از نیروهای سیاسی در سوریه از وزنی واقعی در نزد ملت سوریه برخوردار است و کدامیک از این نیروها پایگاههای مردمی دارند.. الان.. هرکسی می تواند بگوید که من نماینده معارضه هستم..این به چه معنی است.. چگونه می توان آن را نشان داد.. اینکار از طریق انتخابات و تعداد کرسی هایی که در پارلمان بدست می آورند، نشان داده می شود... به عنوان مثال، این امر سهم آنها از دولتی که بعد از آن تشکیل می شود، مشخص می کند. این امر طبیعتا بعد از تصویب قانون اساسی جدیدی انجام خواهد شد..من الان به عنوان مثال پیشنهادی می دهم و آنچه توافق درباره آن انجام شد را مشخص نمی کنم.

 درباره ریاست جمهوری مردم تصمیم می‌‌گیرند

بشار اسد در پاسخ به سوال دیگری درباره انتحابات ریاست جمهوری در سوریه گفت: اگر سوری‌ها در جریان گفت‌وگو تصمیم گرفتند که می‌خواهند انتخاباتی ریاست جمهوری برگزار شود، در این امر خط قرمزی وجود ندارد.. اما این تصمیم من نیست..باید این امر از مسیر توافق بین سوری‌ها باشد.

وی افزود: فقط خود سوری‌ها حق دارند که شخص مورد اعتماد خودشان را انتخاب کنند...هر شخصی که سوری‌ها به او اعتماد کنند، این پست را بدست خواهد گرفت.

ادامه دارد ....


منبع : تسنیم

 

  

دیدگاه شما در مورد : بشار اسد: داعش زیر نظر آمریکا در عراق شکل گرفت

بشار اسد: داعش زیر نظر آمریکا در عراق شکل گرفت

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر