صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

10400 متر از پروژه کتابخانه مرکزی مازندران آب رفت/تکمیل این پروژه لنگ اعتبار ملی

پروژه کتابخانه مرکزی ساری که قرار بود در سال 93 به بهره‌برداری برسد، با گذشت نزدیک به 4 سال از کلنگ‌زنی، تنها 47 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

کد خبر : 35034

تاریخ انتشار : 27/08/1394 - 09:29


10400 متر از پروژه کتابخانه مرکزی مازندران آب رفت/تکمیل این پروژه لنگ اعتبار ملی

به گزارش خط امید بهشهر، زمان کلنگ‌زنی یک پروژه وعده و وعیدهای زیادی برای اتمام پروژه‌ها در بین مسئولان رد و بدل می‌شود.

در استان مازندران مهم‎ترین بحثی که از جانب مسئولان درباره احداث یک پروژه شکل می‌گیرد، کمبود زمین است، ولی وقتی زمین تهیه می‌شود و کار به عمل می‌رسد، مهم‌ترین قسمت لنگی کار، خودش را نشان می‌دهد.

حکایت این موضوع درباره اجرای پروژه کتابخانه مرکزی ساری است، پروژه کتابخانه مرکزی استان مازندران در دولت قبل از مصوبات دور اول سفر رئیس جمهور به مازندران بود، اجرای این پروژه در دور دوم و حتی سوم سفر نیز مورد تاکید مسئولان قرار گرفت.

زمین این پروژه در سال 90 در اختیار اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران قرار گرفت، مساحت زمینی که این طرح قرار بود در آن پروژه اجرا شود، 18 هزار متر اعلام شده بود و طبق برنامه قرار بود این پروژه سه سال پس از کلنگ‌زنی به اتمام برسد.

با توجه به آغاز عملیات اجرایی و تعیین وقت سه‌ساله این پروژه می‌بایست در سال 93 در اختیار اداره‌کل کتابخانه‌های مازندران قرار می‌گرفت.

در سال اول اجرای این طرح رقمی معادل یک میلیارد تومان برای اجرای این طرح اختصاص داده شد، هم‌زمان با اختصاص اعتبار، 6 هزار متر از مساحت اجرای پروژه کم شد.

در زمان شروع طرح میزان اعتباری که برای اجرای این پروژه در نظر گرفته شده بود، 7 میلیارد تومان بود که مقرر شد 3 میلیارد تومان هم برای تجهیز آن اختصاص داده شود.

در آخرین صحبت‌هایی که برای تکمیل این پروژه و در گزارش کاری که مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران در این ارتباط اعلام کرد، نشان می‌دهد که اجرای این پروژه همچنان مشمول زمان است، هزینه ساخت پروژه کتابخانه مرکزی مازندران باید از محل اعتبارات ملی تأمین شود که ظاهراً اوضاع مادی این‌طور که معلوم هست، چندان مناسب نیست.

از طرفی مدیرکل جدید کتابخانه‌های عمومی مازندران وعده افتتاح این پروژه را تا پایان سال 95 اعلام کرد و گفت: برنامه‌ریزی برای اتمام این پروژه در برنامه کاری ما قرار دارد.

مرتضی عمرانی در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان مازندران درباره آخرین وضعیت اجرای این پروژه اظهار کرد: پروژه کتابخانه مرکزی استان مازندران، در زمینی به مساحت 7 هزار و 600 متر مربع با اعتبار 18 میلیارد تومان در حال ساخت است.

وی اضافه کرد: طبق برنامه زمان‌بندی‌شده این پروژه تا پایان سال 95 در اختیار اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی مازندران قرار می‌گیرد.

مدیرکل کتابخانه‎های عمومی مازندران بخشی از کم‌کاری و عدم توسعه کتابخانه‌های استان مازندران را ناشی از عدم همراهی و همکاری شهرداران با اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی مازندران عنوان کرد و گفت: شهرداران اعتبار قانونی که دولت برای کمک به کتابخانه‌ها پیش‌بینی کرد را پرداخت نمی‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: گلایه عدم همکاری شهرداران را با نهاد کتابخانه‎های عمومی را با استاندار مطرح کردیم و نماینده دولت در استان شهرداران را مجاب به پرداخت حق قانونی کتابخانه‌‎های عمومی از محل درآمد عمومی شهری کرد.

* انتقاد نماینده ولی فقیه در مازندران از طولانی شدن پروژه کتابخانه مرکزی مازندران

در همین ارتباط نماینده ولی فقیه در مازندران با انتقاد از طولانی شدن زمان اجرای پروژه کتابخانه مرکزی استان، اظهار کرد: نداشتن کتابخانه مرکزی در مازندران موجب شد که بسیاری از نسخ خطی استان به سایر نقاط کشور منتقل شود.

آیت‌الله نورالله طبرسی با انتقاد از مدت زمان صرف‌شده برای تکمیل این پروژه، بیان کرد: مسئولان اجرایی برنامه‌ای را برای اتمام این پروژه در دستور کار قرار دهند.

* زمینی که سال به سال آب می‌رود

با نگاهی به آمار و ارقام مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران نشان می‌دهد که بخش دیگری از مساحت اجرای این طرح حدود 5 هزار متر دیگر نیز از بدنه کتابخانه مرکزی استان مازندران نیز کاهش پیدا کرد.

از طرفی پروژه‌ای که قرار بود با 7 میلیارد تومان اعتبار در سال 93 به بهره‎برداری برسد، در حال حاضر با اعتبار 18 میلیارد تومانی هم بعید به‎نظر می‌رسد که افتتاح شود.

اهل فن خود می‌دانند که طولانی شدن اجرای یک پروژه علاوه بر خسارتی که به اصل پروژه وارد می‌شود، به ناچار با تورم بازار مواجه خواهد شد.

این پروژه در ابتدا قرار بود در زمینی به مساحت 18 هزار متر و بعداً به 13 هزار متر کاهش پیدا کرد و در آخرین اظهار نظر مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران مساحت پروژه به 7 هزار و 600 متر کاهش پیدا کرد.

نکته پایانی اینکه با توجه به اعتبارات قطره‌چکانی که برای اجرای این طرح با وجود اینکه باید از محل اعتبارات ملی تخصیص داده شود، بعید به‌نظر می‌رسد که این پروژه بنا به اذعان مدیرکل جوان کتابخانه‌های مازندران در موعد مقرر به اتمام برسد.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : 10400 متر از پروژه کتابخانه مرکزی مازندران آب رفت/تکمیل این پروژه لنگ اعتبار ملی

10400 متر از پروژه کتابخانه مرکزی مازندران آب رفت/تکمیل این پروژه لنگ اعتبار ملی

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر