صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

کتاب وکتابخانه درمازندران همچنان مهجور/شهرداریهاسهم خودرانمی پردازند

کتاب وکتابخانه درمازندران همچنان مهجور است درحالیکه تنهاچهاردرصد جمعیت استان عضو کتابخانه ها هستند شهرداریهای مازندران نیزحاضر نیستند سهم اندک نیم درصدی خودرابه کتابخانه های عمومی بپردازند تابا اندکی نو ونوار شدن این واحدهارغبت برای خواندن هرچند اندک کتاب افزایش یابد.

کد خبر : 34872

تاریخ انتشار : 25/08/1394 - 08:42


کتاب وکتابخانه درمازندران همچنان مهجور/شهرداریهاسهم خودرانمی پردازند

به گزارش خط امید بهشهر، اجرایی نشدن قانون سهم نیم درصدی کتابخانه های عمومی از درآمد شهرداری ها در مازندران با وجود تذکر و پیگیری های متعدد اداره کل کتابخانه های عمومی هنوز با بی توجهی برخی از شهرداران استان مواجه است.
براساس قانون مصوب سال 1383 شهرداری ها موظف به پرداخت نیم درصد از درآمدهای خود به کتابخانه های عمومی برای انجام امور هستند که این قانون طی این سالها به اظهار نظر مدیر کل امور کتابخانه های عمومی مازندران از سوی شهرداران به آن بی توجهی شده و یا مورد اغفال قرار گرفته است . 
نشست ها وجلسات متعددی از سوی مسوولان کتابخانه های عمومی شهرستان و استان مازندران برای تحقق این قانون انجام شد اما این تلاش ها راه به جایی نبرده است بطوریکه گزارش این وضعیت از سوی اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران به استاندار بعنوان نماینده عالی دولت در مازندران اعلام شد و منجر به صدور دستور پرداخت بدهی های چندین ساله وگاها 11 ساله شهرداران شده است .
براساس دستور استاندارمازندران ، شهردارانی که سهم نیم درصدی کتابخانه های عمومی را پرداخت نکردند به دفتر امور شهری استانداری فراخوانده می شوند و پس از تشریح وضعیت بدهیشان ، تعهدات لازم در خصوص پرداخت بدهی ها در مدت زمان مشخص از آنان گرفته می شود. 
براساس اظهارنظر اخیر مدیر کل کتابخانه های عمومی مازندرات تاکنون 20 شهردار از 58 شهردار مازندران به دفتر امور شهری استانداری مازندران فراخوانده شدند . 
به نظر می رسد این آمد و شد شهرداران به دفتر امور شهری استانداری مازندران راهکاری برای ایجاد تعهد در شهرداران برای پرداخت بدهی شان به کتابخانه های عمومی و اجرایی شدن این قانون بعد از 11 سال خواهدشد .
رییس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان جویبار در گفت وگو با خبرنگار ایرنا به تعداد سه باب کتابخانه عمومی دراین شهرستان اشاره کرد و گفت : 900 میلیون ریال شهرداری جویبار بابت سهم نیم درصدی به کتابخانه های این شهرستان بدهکار است .
رضا اکبری این میزان بدهی شهرداری جویبار را مربوط به سال های 1383 تا 1393 دانست و ادامه داد : کتابخانه های عمومی برای انجام امور تعمیر و تجهیز به این منبع درآمدی نیاز دارند . 
وی دریافت سهم نیم درصدی از شهرداری را اصلی ترین منبع درآمدی کتابخانه های عمومی اعلام کرد و گفت : اعتبارات اندک دولتی و دریافت حق عضویت 30 تا 60 هزار ریالی از اعضاء نمی تواند جوابگوی هزینه های کتابخانه ها باشد .
رییس اداره کتابخانه های عمومی جویبار اعتبار مصوب امسال این اداره از بودجه تملک دارایی را 250 میلیون ریال برشمرد وادامه داد : تخصیص این میزان اعتبار نمی تواند جوابگوی نیازهای تعمیراتی و تجهیزاتی کتابخانه های این شهرستان باشد . 
وی در خصوص پیگیریهایی که برای جذب نیم درصدی شهرداری ها صورت گرفته اشاره کرد و گفت : با وجود نشست ها و جلسات مختلف برای تحقق این قانون ولی تاکنون این امر محقق نشده است .
رییس اداره کتابخانه های عمومی جویبار ابراز امیدواری کرد که با سیاست های اخیر استاندار مازندران این قانون اجرایی شود و گفت:تحقق قانون نیم درصدی برطرف کننده بسیاری از مشکلات کتابخانه ها است . 
رییس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان سوادکوه نیز تعداد کتابخانه های عمومی این شهرستا را سه باب اعلام کرد و گفت : تحقق نشدن سهم نیم درصدی از سوی شهرداری از مشکلات و چالش های پیش روی فعالیت کتابخانه های شهرستان بود . 
مصطفی فضلی ادامه داد : با تلاش ها و رای زنی های صورت گرفته و امضای تفاهم نامه همکاری فی مابین شهرداری های زیراب و پل سفید و امور کتابخانه ها در آینده نزدیک بدهی 10 ساله شهرداری ها به این اداره پرداخت می شود . 
مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران دراین باره به خبرنگار ایرنا گفت : با پیگیری های اخیر اداره کل کتابخانه های عمومی استان و دستور استاندار حداقل اندک تلاشی در شهرداری های استان برای پرداخت نیم درصدی حق کتابخانه ها ایجاد شده است . 
مرتضی عمرانی افزود : شهرداران طبق قانون مصوب سال 1383 می بایست نیم درصد از درآمدهایشان را برای هزینه های کتابخانه های عمومی پرداخت بکنند که تاکنون برای اجرای این قانون به خوبی عمل نکردند. 
وی ادامه داد : شهرداری ها موظف به پرداخت نیم درصدی برای تامین منابع اعتبار مورد نیاز برای کتابخانه های عمومی هستند. 
مدیر کل کتابخانه های عمومی مازندران مهم ترین منابع مالی کتابخانه های عمومی در این استان را پرداخت نیم درصدی از سوی شهرداری ها دانست و گفت که این مساله از سوی شهرداری باید جدی گرفته شود.
وی گفت : پیگیریها برای محقق شدن این قانون ادامه دارد و همچنانکه تعدادی از این شهرداران نیز تاکنون به دفتر امور شهری استانداری مازندران دعوت شدند تا نسبت به پرداخت مبالغ مورد نظر اقدام کنند.
عمرانی بدون اعلام میزان بدهی شهرداری های مازندران در خصوص قانون نیم درصدی کتابخانه های عمومی استان ، گفت: تاکنون 20 شهردار از 58 شهردار مازندران برای پاسخگویی نسبت به پرداخت نکردن این مبالغ به دفتر امور شهری استانداری مازندران دعوت شدند تا نسبت به دریافت این مبالغ اقدام شود .
عمرانی ادامه داد : باگرفتن تعهدات لازم از این شهرداران ضمانتی برای پرداخت نیم درصدی کتابخانه های عمومی مازندران ایجاد شده است . 
مدیر کل کتابخانه های عمومی مازندران از تداوم احضار دیگر شهرداران استان به دفتر امور شهری استانداری خبرداد و افزود: امیدواریم با این شیوه زمینه برای احقاق قانون نیم درصدی کتابخانه های عمومی فراهم شود . 
وی از عملی نشدن قانون سهم نیم درصدی کتابخانه ها از درآمد شهرداری ها بعنوان یکی از مشکلات پیش روی فعالیت این فضاهای فرهنگی برشمرد و ابراز امیدواری کرد با اعمال این شیوه بتوانیم تا حدودی این قانون اجرایی شود .
استان مازندران با دارا بودن 58 شهرداری 110 باب کتابخانه در این استان فعال است. 
هم اکنون 110 باب کتابخانه در مازندران فعال است که 120هزار نفر شامل حدود چهاردرصد جمعیت این استان عضو کتابخانه های عمومی هستند.


منبع : ایرنا

 

  

دیدگاه شما در مورد : کتاب وکتابخانه درمازندران همچنان مهجور/شهرداریهاسهم خودرانمی پردازند

کتاب وکتابخانه درمازندران همچنان مهجور/شهرداریهاسهم خودرانمی پردازند

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر