صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
رئیس کانون زنان بازرگان ایران در بهشهر؛

وقتی شایسته سالاری به میان آمد، دیگر تفکیک جنسیتی مفهومی ندارد

رئیس کانون زنان بازرگان ایران گفت: وقتی پای شایسته سالاری به میان آمد دیگر بحث تفکیک جنسیتی مفهومی ندارد وقتی زنان بتوانند در کنارجایگاهشان در خانواده، مسئولیت‌های اجتماعی خود را نیز به نحو احسن انجام دهند چرا تفکیک جنسیتی باشد.

کد خبر : 34741

تاریخ انتشار : 22/08/1394 - 12:08


وقتی شایسته سالاری به میان آمد، دیگر تفکیک جنسیتی مفهومی ندارد

به گزارش خبرنگار خط امید،  همایش نقش زنان درتوسعه پایدار عصر پنجشنبه با حضور دکتر سیده فاطمه مقیمی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران و رئیس کانون زنان بازرگان و عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران و جمعی از مسئولین و بانوان شهرستان بهشهر در تالار وحدت این شهرستان برگزار شد.

فاطمه مقیمی اظهار کرد: توسعه پایدار یک پاراداین است در ادبیات توسعه که در سازمان ملل متحد جایی را برایش تدوین کردند، اگر قرار است در سرزمینی که در آن زندگی می‌کنیم توسعه‌ای اتفاق بیافتد این توسعه از آن همه آحاد جامعه است.

وی با بیان اینکه بزرگترین عامل توسعه در یک جامعه توسعه ای به نام سرمایه انسانی ست چیزی که در دهه های گذشته به آن نیروی انسانی می گفتند افزود: اگر بنگاه‌های اقتصادی قرار بود دو یا سه دهه قبل شکل بگیرد تقریبا 80 درصد سرمایه مالی و 20 درصد سرمایه انسانی بود که به عنوان نیروی کار نام برده می‌شد.


رئیس کانون زنان بازرگان و عضو هیئت مدیره اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: پس از مدتی برآورد 60 درصد سرمایه مالی و 40 درصد سرمایه انسانی و امروز تقریبا 30 تا 40 درصد سرمایه مالی و 60 تا 70 درصد سرمایه انسانی محاسبه می‌کنند و این بدین معنا است که تفکر و ایده به عنوان بالاترین جایگاه و روند صعودی توسعه در یک جامعه است.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران عنوان کرد: سرمایه انسانی از دو بخش زنان و مردان تشکیل شده و هیچ بخشی فراتر از بخش دیگر نمی‌تواند حرکت کند، ما به هیچ عنوان نمی‌خواهیم بگوییم سهم زنان بیشتر است اما قطعا اعتقاد داریم شایسته سالاری در مسولیت‌پذیری افراد می‌تواند حرف اول را بزند بنابراین به تفکیک جنسیتی نگاه نکرده و به دنبال آن هستیم که در نگاه بنیادین حضور زنان را در جامعه داشته باشیم .

وی خاطر نشان کرد: اگر قرار است حضور زنان در بخش‌های مختلف شکل بگیرد به هیچ عنوان مسولیتشان در خانواده به عنوان همسر، مادر، دختر و خواهر نادیده گرفته نمی‌شود و ابتدا باید مسولیت‌پذیری در خانواده را درست، صحیح و کافی انجام دهد و رسالت خود را در خانواده ادا کند.

سیده‌فاطمه مقیمی با اشاره به اینکه 60 درصد صندلی‌های دانشگاه‌های کشور توسط دختران و زنان کشور ما گرفته شده، گفت: جامعه فرهیخته جامعه‌ای است که در آن تحصیلات و دانش به حدی برسد که مدیران جامعه از قشر تحصیل کرده‌های آن اجتماع انتخاب شوند، بنابراین دختران و زنان ما که بیشترین صندلی‌های دانشگاه را به خود اختصاص دادند می‌توانند مدیران موفق جامعه اقتصادی کشور باشند .

رئیس کانون زنان بازرگان و عضو هیئت مدیره اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: وقتی پای شایسته سالاری به میان آمد دیگر بحث تفکیک جنسیتی مفهومی ندارد وقتی زنان بتوانند در کنارجایگاهشان در خانواده، مسئولیت‌های اجتماعی خود را نیز به نحو احسن انجام دهند چرا تفکیک جنسیتی باشد.
 زمانی بنا به دلایل فیزیک بدنی افراد انتخاب نوع جنسیت صورت می گرفت ولی امروز تنها تفکر . دانش حاکمیت انتخاب دارد و همیشه یک شعار کلی شعار توسعه در دنیاست جهانی اندیشه کن و محلی عمل کن و این یعنی بومی سازی و ساختن یک تفکر است .

رئیس کانون زنان بازرگان به آمار و ارقام مربوط به زنان پرداخت و افزود: 3/2 از کارها را زنان انجام می دهند این شامل ساعات کار در منزل نیز می‌شود که برایش دستمزدی حساب نشده است ، 1/1 درصد درآمد را زنان در دنیا دارند و 1/1 درصد دارایی همه دنیا در اختیار زنان است.

وی در پایان گفت: بند هشت اصل سوم ازقانون اساسی کشور مشارکت عامه را می‌پسندد یعنی عدم تفکیک جنسیت در تعیین سرنوشت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، بند 14 از اصل سوم قانون اساسی از تساوی بین زن و مرد صحبت می‌کند با حقوق مساوی و بند 15 از اصل سوم، توسعه و تحکیم برادری و تعاون بین آحاد مردم را تعریف می‌کند که تمام اینها برای نگاه کارشناسانه به حضور زنان به عنوان عامل مهم اقتصادی در جامعه و ارتقاء کشور در تمام عرصه های بین المللی است.

 

خبرنگار: نیلوفر عنقا 

  

دیدگاه شما در مورد : وقتی شایسته سالاری به میان آمد، دیگر تفکیک جنسیتی مفهومی ندارد

وقتی شایسته سالاری به میان آمد، دیگر تفکیک جنسیتی مفهومی ندارد

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر