صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
نخستین نمایشگاه هفته مازندران سوت و کور است

کج‌سلیقگی‎ها و نمایشگاهی که نتوانست معرف مازندران باشد

نمایشگاه گرامیداشت هفته مازندران با همکاری انجمن‌های مردم نهاد و موسسه تبری یکشنبه در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ساری افتتاح شد.

کد خبر : 33979

تاریخ انتشار : 11/08/1394 - 08:52


کج‌سلیقگی‎ها و نمایشگاهی که نتوانست معرف مازندران باشد

به گزارش خط امید بهشهر، نمایشگاه گرامیداشت هفته مازندران با همکاری انجمن‌های مردم نهاد و موسسه تبری دیروز در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ساری افتتاح شد.

تقریباً نزدیک ظهر است که به نمایشگاه وارد می‌شوم، بنرهایی با تصاویر طبیعت مازندران در ورودی نمایشگاه گذاشته شده است.

* وجود غرفه‌های متنوع بومی و محلی

غرفه‌های مختلفی مانند؛ گل و گیاه، زیورآلات و صنایع دستی، عکاسی با لباس بومی و محلی، غذاهای سنتی، تابلو نقش برجسته، گلیم و … در نمایشگاه به چشم می‌خورد.

به یکی از غرفه‌هایی که لباس محلی روی دیوار نصب کرد و بنرهایی از طبیعت استان جلوی ورودی گذاشته وارد می‌شوم.

مسئول غرفه که با هدف معرفی بوم گردی و روستاگردی به شهروندان استان در نمایشگاه شرکت کرده است، گفت: مردمی که برای بازدید از نمایشگاه می‌آیند اطلاعات چندانی از روستاها و نقاط دیدنی مازندران ندارند.

علی شریفی با اشاره به اینکه برگزاری نمایشگاه هفته مازندران فرصت مناسبی برای ترویج و جذب گردشگر به استان است، افزود: در سال‌های گذشته برنامه‌های روز مازندران با استقبال چندانی همراه نبود.

وی بیان کرد: در سال جاری با همکاری انجمن‌های مردم نهاد به نوعی شهروندان نیز در برگزاری روز مازندران دخیل شدند.

این فعال گردشگری با بیان اینکه بسیاری از شهروندان علاقه‌مند به پوشیدن لباس‌های محلی مازندرانی هستند، اضافه کرد: از شهروندان علاقمند دعوت می‌کنیم تا با لباس محلی عکس بگیرند.

یکی از بانوان فعال در عرصه گردشگری نیز با بیان اینکه نمایشگاه روز مازندران برای نخستین بار در استان تاسیس شد، گفت: بسیاری از شهروندان به خانه محلی نمایشگاه علاقه‌مند می‌شوند.

* بی‌اطلاعی مردم از برگزاری نمایشگاه هفته مازندران

غزاله پاشایی با اشاره به حضور انجمن‌های مردم نهاد در برگزاری نمایشگاه هفته مازندران، افزود: مردم اطلاعات کافی از نمایشگاه هفته مازندران ندارند.

وی با بیان اینکه بازدید از نمایشگاه رایگان است، خاطرنشان کرد: به‌دلیل هوای بارانی و تبلیغات پایین، حضور مردم کم رنگ است.

نمایشگاه هفته مازندران نیازمند همکاری مسئولان و مردم

فاطمه کهنسال نیز که لباس محلی بر تن کرده و دانشجوی مدیریت جهانگردی است، ادامه می‌دهد: بازدیدکنندگان سئوالات بسیاری درباره جاذبه‌های استان می‌پرسند.

این فعال گردشگری با بیان اینکه به دلیل علاقمندی در نمایشگاه حضور یافتم، افزود: در مدت یک هفته حضورم در نمایشگاه، هزینه‌ای دریافت نمی‌کنم.

کهنسال با اشاره به سابقه حضور در نمایشگاه‌های صنایع دستی، افزود: نمایشگاه هفته مازندران با امکانات خوبی برگزار شد و نیاز به همراهی بیشتر مردم و مسئولان دارد.

وی با بیان اینکه اقبال چندان به برگزاری نمایشگاه‌های سنتی در مازندران وجود نداشت، ابراز کرد: نمایشگاه هفته مازندران می‌تواند نقطه آغازی برای توجه بیشتر به جاذبه‌های سنتی استان باشد.

این دانشجو با اشاره به اینکه کمبود بودجه مشکل اساسی در جذب و ترویج گردشگری استان است، افزود: برای رسیدن به اهداف گردشگری نیاز به همکاری مسئولان و مردم داریم.

یکی از بازدیدکنندگان نمایشگاه با بیان اینکه رنگ و نوع لباس‌های بومی و محلی، ایده‌ساز خوبی برای کارم هستند، گفت: با توجه به اینکه طراح سایت هستم، بازدید از نمایشگاه صنایع دستی برایم جذاب بود.

* بی‌اطلاعی از نحوه معرفی جاذبه‌های مازندران

حمید مصطفی‌پور بیان کرد: تاکنون سفرهای بسیاری از نقاط دیدنی کشور داشتم که متوجه زیبایی‌ها و تنوع جاذبه‌های مازندران شدم.

این گردشگر با بیان اینکه در استان اصفهان تصاویر دیدنی از جاذبه‌های تاریخی که از بین رفته‌اند به ما نشان دادند، افزود: بسیاری از این جاذبه‌های تاریخی به صورت زنده و سالم در مازندران وجود دارند ولی نحوه معرفی و جذب گردشگر را نمی دانیم.

وی با اشاره به جاذبه های روستاهای مازندران، ابراز کرد: می‌توانیم در روستایی مانند؛ سیدمحله که آب گیر زیبایی دارد، تورهای ماهیگیری و قایق سواری برگزار کنیم.

مصطفی‌پور با بیان اینکه سفرهای بسیاری به استان‌های مختلف کشور برای بازدید از نقاط گردشگری داشتم، افزود: در حال حاضر نیز به نقاط مختلف مازندران سفر می‌کنم تا بیشتر با زادگاه خود آشنا شوم.

این بازدیدکننده با اشاره به استقبال پایین مردم از نمایشگاه هفته مازندران، گفت: متاسفانه تبلیغات مناسبی برای نمایشگاه صورت نگرفت.

وی افزود: اگر مردم استقبال خوبی از نمایشگاه داشته باشند، زمینه جذب شرکت‌های گردشگری از استان‌های دیگر به مازندران نیز فراهم می‌شود.

مصطفی‌پور با اشاره به اینکه معمولا شهروندان تهرانی روزهای پنج شنبه و جمعه به مازندران سفر می‌کنند، گفت: لازم است که اقدامات بیشتری برای جذب مسافران استان‌های دیگر صورت گیرد.

در ادامه به سراغ غرفه گز بهارنارنج می‌روم ولی مسئولش حضور ندارد که پاسخگوی سئوالاتم باشد.

مسئول غرفه کناری که نان و غذای سنتی می‌فروشد با لبخند جلو می‌آید و قیمت گزها را می گوید.

ام البنین طیبی از خلوت بودن نمایشگاه می‌نالد و ادامه می‌دهد: در این دور روز هیچ کدام از غذاها را نفروختم.

وی افزود: برای آوردن غذا به نمایشگاه باید هزینه بدهم ولی هنوز نتوانستم با فروش آن‌ها، هزینه را جبران کنم.

* تنها هزینه رفت و آمد دادم

مسئول غرفه گل و گیاه را می‌بینم که با ناراحتی ایستاده و به اطراف نگاه می‌کند.

بهمن خباز بهشتی با بیان اینکه به مدت ۱۰ سال شغل آزاد دارم، گفت: ۵ سال است که تولیدکننده گل و گیاه در ساری هستم.

این جوان با ابراز ناراحتی از استقبال پایین مردم، ابراز کرد: در این چند روز فروشی نداشتم و تنها هزینه رفت و آمد دادم.

وی با بیان اینکه در نمایشگاه‌های بسیاری شرکت کرده‌ام، اظهار کرد: متاسفانه این نمایشگاه به دلیل تبلیغات کم، بازدیدکننده نداشت.

بهشتی بیان کرد: از مسئولان برای در اختیار گذاشتن غرفه به صورت رایگان تشکر می‌کنم ولی به آن‌ها بگویید همراه با برگزاری نمایشگاه، تبلیغ هم انجام دهند.

این جوان با اشاره به مکان نامناسب نمایشگاه، افزود: این مکان دور میدان است و پارکینگ مناسب برای ماشین بازدیدکنندگان ندارد.

* سوت و کوری فضای نمایشگاه

در ادامه با یکی از بازدید کنندگان روبرو می شوم، خانم احمدی که از نمایشگاه خوشش آمده است، گفت: فضای نمایشگاه خیلی سوت و کور است.

وی افزود: مسئولان می‌توانستند با رادیو نمایشگاه یا پخش موسیقی مناسب با این ایام، مردم را متوجه اینجا کنند.

احمدی با اشاره به اینکه نمایشگاه غرفه‌های صنایع دستی زیبایی دارد، تصریح کرد: آموزش و پرورش و نهادهای فرهنگی به خوبی می‌توانستند نمایشگاه را شلوغ کنند.

این بازدیدکننده ادامه داد: نمایشگاه هفته مازندران نشان‌دهنده جاذبه‌های زیبای استان است ولی استقبال کم سبب ناراحتی غرفه داران شده است.

لیلا حدادیان، شاعر معاصر نیز یکی دیگر از غرفه داران نمایشگاه مازندران است.

وی با بیان اینکه از دوران مدرسه به شعر گفتن علاقه داشتم، افزود: همیشه کتاب‌های پروین اعتصامی را می‌خواندم و دوست داشتم مانند او شوم.

این بانوی فرهیخته بیان کرد: از سال ۱۳۵۲ اشعار خود را جمع آوری کردم و تاکنون ۲ کتاب با عنوان گل بانگ سحر و نسیم سحر چاپ کرده ام.

حدادیان با اشاره به اینکه کتابی با عنوان شمیم سحر در دست چاپ دارم، اظهارکرد: در بسیاری از نمایشگاه ها فعالیت دارم.

* تشویق جوانان امروزی برای انجام فعالیت‌های اجتماعی

این بانوی فرهیخته با بیان اینکه از جوانی در عرصه اجتماعی فعال بودم، گفت: خانه دارهستم و شغل دولتی نداشتم.

وی با تشویق جوانان امروزی برای انجام فعالیت‌های اجتماعی، ابراز کرد: از جوانان می‌خواهم نماز خود را بخوانند و در زندگی حسرت چیزی را نخورند.

حدادیان بیان کرد: همه با تلاش می توانند به موفقیت برسند و نباید نسبت به جایگاه دیگران حسادت کرد.

این بانوی سالخورده که طبع شاعری زیبایی دارد، در آخر با گفتن یک بیت شعر از من خداحافظی می کند:

میان خالق و خلق رمز و راز است
کلید رمز پیروزی، نماز است

شایان ذکر است، جشنواره و نمایشگاه روز مازندران در راستای حمایت و احیای فرهنگ و آداب و رسوم مازندرانی و صحه نهادن بر محور روستا کانون تولید و ارزش آفرینی از ۹ الی ۱۴ آبان ماه از ساعت ۹ صبح الی ۱۹ عصر پذیرای عموم مردم است.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : کج‌سلیقگی‎ها و نمایشگاهی که نتوانست معرف مازندران باشد

کج‌سلیقگی‎ها و نمایشگاهی که نتوانست معرف مازندران باشد

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر