صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

برداشت 600 تن انار از شبه‌جزیره میانکاله

برداشت انار از تنها جنگل انار ترش خاورمیانه در پناهگاه حیات‌وحش میانکاله، امسال به 600 تن رسید و این برداشت خردمندانه نشانی از برقراری تعادل بین حفاظت از زیست‌کره و اقتصاد سبز با همکاری جوامع محلی است.

کد خبر : 33865

تاریخ انتشار : 10/08/1394 - 18:25


برداشت 600 تن انار از شبه‌جزیره میانکاله

به گزارش خط امید بهشهر، پناهگاه حیات‌وحش میانکاله یکی از 11 ذخیره‌گاه زیست‌کره در جمهوری اسلامی ایران است که از مجموع مساحت 68 هزار و 800 هکتار آن، 20 هزار هکتار شامل خشکی و بقیه نیز اکوسیستم آبی است، همچنین 10 هزار هکتار از شبه‌جزیره میانکاله، دارای جنگل انار ترش وحشی بوده که نیمی از آن در زون امن قرار دارد، لذا برای حیات جانداران این منطقه حفاظت‌شده، اجازه برداشت محصولات با تدابیر خاصی انجام می‌شود.

به گفته رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست بهشهر، برداشت انار از میانکاله همانند سال گذشته در وسعت 2 هزار هکتار انار خارج از زون امن انجام شد که از 18 مهر آغاز و تا پنجم آبان‌ماه ادامه داشت.

زمان رضااحمدی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، اظهار کرد: برای اینکه در زمان برداشت انار شاهد کمترین آسیب به پناهگاه حیات‌وحش میانکاله باشیم و از طرفی نیز به اهمیت ارتباط دوسویه انسان و کره مسکون که مصداق آن را در بهره‌برداری بهینه از مواهب خدادادی میانکاله با حفظ زیست‌کره باید توجه داشته باشیم، لذا از نیروهای مجرب در دوره برداشت انار استفاده شده است.

هر چند انار ترش میانکاله، میوه خوبی برای تازه‌خوری نیست و معمولا از رب آن استفاده می‌شود، اما به دلیل طبیعی بودن، طرفداران زیادی دارد که از شهر گرگان گرفته تا بابلسر برای دریافت این محصول ارگانیک به میانکاله سفر می‌کنند.

* دخالت دادن جوامع محلی در حفاظت‌ زیست‌کره با آموزش‌های تخصصی

طراح ساماندهی انار میانکاله و نماینده حفاظت محیط‌زیست در این پناهگاه حیات‌وحش، به خبرگزاری فارس گفت: پنج سالی از اجرای طرح ساماندهی برداشت انار از شبه‌جزیره میانکاله می‌گذرد و از تجمع جمعیت چند هزار نفره، آتش‌سوزی‌ها، شکستن شاخه‌ درختچه‌های انار، صدمه به پوشش گیاهی و تجمع زباله در تنها جنگل انار ترش خاورمیانه، خبری نیست.

علی ابوطالبی اظهار کرد: هدف ما در طرح مذکور، بهره‌برداری پایدار خردمندانه از انار ترش میانکاله است، لذا امسال نیز همانند سال گذشته برداشت انار در 2 هزار هکتار از منطقه خارج از زون امن انجام گرفت و به شرکت‌های مربوطه اعلام کردیم که 30 درصد محصول باید روی شاخه‌ها باقی بماند.

وی با بیان اینکه در بهره‌برداری انار میانکاله، از مشارکت همه ذی‌نفعان منطقه استفاده کردیم، افزود: شرکت‌های تعاونی گردشگری، نهادهای مردم‌نهاد، ذی‌نفعان و مردم 12 روستای منطقه در این بهره‌برداری شرکت دارند.

* برداشت انار در کمتر از یک‌چهارم جنگل انار میانکاله برای حفظ تعادل زیستی

نماینده اداره حفاظت محیط‌زیست بهشهر در میانکاله، بیان کرد: همه افرادی که در برداشت انار میانکاله مشارکت دارند، از آموزش‌های لازم برای چگونگی برداشت انار و حضور در منطقه از زمان وارد شدن تا خروج از آن، بهره‌مند شدند.

ابوطالبی ادامه داد: برای همه آنها کارت مخصوص صادر شد با فلاسک چای وارد منطقه شدند و اجازه روشن کردن آتش را نداشتند، هیچ وسیله تیز و برنده مانند داس و دره را با خود به همراه نبردند، علاوه بر اینکه هیچ زباله‌ای بر روی زمین نریختند، همه زباله‌های موجود را جمع‌‌آوری کردند به‌طوری که محوطه 2 هزار هکتاری جنگل انار، عاری از زباله و کاملا پاکیزه شده است.

این فعال محیط‌زیست با اشاره به صدور کارت‌های موقت یک‌روزه برای برخی افراد، اظهار کرد: حتی به‌صورت موردی نیز اجازه برداشت انار به افراد متفرقه داده نشد، به‌طوری که 60 نفر از بومیان منطقه، پس از توجیه نسبت به رعایت موارد زیست‌محیطی تنها برای یک‌روز با داشتن کارت مخصوص، وارد محوطه برداشت انار شدند.

به گزارش فارس، با توجه به اینکه حدود 50 درصد جنگل انار میانکاله معادل پنج هزار هکتار، خارج از زون امن قرار دارد اما به‌دلیل اهمیت این ذخیره‌گاه برای حیات زیست‌کره، بهره‌برداران اجازه برداشت انار در 2 هزار هکتار از این محدوده را دارند و علاوه بر آن باید 30 درصد میوه را نیز روی درختان باقی بگذارند تا پرنده‌ها و سایر جانداران از آن استفاده کرده و بخشی نیز تبدیل به کود گیاهی شود.

* برداشت 10 هزار کیسه انار 60 کیلویی از میانکاله

به گفته مسئول ساماندهی شرکت‌های تعاونی بهره‌بردار انار میانکاله، در سال‌جاری 450 کارگر و 15 سرکارگر آموزش‌دیده، نسبت به برداشت اصولی انار در این شبه‌جزیره اقدام کردند.

رضا ابوطالبی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، اظهار کرد: در مجموع از 18 مهر تا پنجم آبان‌ماه، 10 هزار کیسه 50 و 80 کیلویی انار در میانکاله برداشت شد که البته وزن انار در کیسه، کمتر از حجم آن بوده است.

وی تصریح کرد: در مجموع امسال 10 هزار کیسه انار حدود 60 کیلویی به میزان حدود 600 تن از میانکاله برداشت شد که نسبت به سال قبل، برداشت ما 30 درصد کاهش یافت.

این فعال محیط‌زیست علت کاهش میزان برداشت را افزایش میوه‌های بر جای گذاشته روی شاخه‌ها عنوان کرد و گفت: هر چند که اداره حفاظت محیط‌زیست بهشهر از کارگران خواسته بود تا 30 درصد میوه‌ها برای غذای پرنده‌ها بر شاخه‌ها بماند اما این میزان به حدود 40 درصد رسید و به‌طور طبیعی، میزان برداشت نیز کاهش یافت.

ابوطالبی درباره میزان عوارضی که از کیسه‌های انار دریافت شد، گفت: از هر کیسه 40 تا 50 کیلویی بین سه تا سه‌هزار و پانصد تومان و از هر کیسه 70 تا 80 کیلویی نیز بین 5 تا 6 هزار تومان دریافت شد.

وی در پایان با بیان اینکه به هر کدام از دامداران میانکاله نیز پنج کیسه انار بدون عوارض تحویل شد، گفت: سال گذشته از محل دریافت عوارض، بخشی را به پاک‌سازی، تعمیر و رنگ‌آمیزی دیده‌بانی و احداث کانال در میانکاله، اختصاص دادیم.

* نقش جامعه محلی در حفاظت از کره مسکون

به گزارش فارس، در متدهای زیست‌محیطی برای حفظ ذخیره‌گاه زیست‌کره باید نقش مردم به‌ویژه ذی‌نفعان در این مناطق دیده شود، زیرا هماهنگی و تعادل زیستی بین انسان و طبیعت از اهمیت خاصی برخوردار است.

میانکاله نیز از مناطقی است که خواسته یا ناخواسته، بومیان و حاشیه‌نشینان در بحث‌های زیست‌محیطی آن دخیل هستند، لذا هر نوع بهره‌برداری از این زیست‌کره بدون در نظر گرفتن حضور آنها با مشکلات و تنش‌هایی روبه‌رو است.

برداشت انار از میانکاله نشان داد که مشارکت جامعه محلی تا چه اندازه می‌تواند در کنار اقتصاد سبز، به حفاظت کره مسکون کمک کند.


منبع : فارس

 

  

دیدگاه شما در مورد : برداشت 600 تن انار از شبه‌جزیره میانکاله

برداشت 600 تن انار از شبه‌جزیره میانکاله

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر