صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

مجمع گذاری و اطعام‌دهی سنتی در روستای کوهستان بهشهر

آیین مجمع‌گذاری از زمان بسیار دور( بیش از دو قرن ) در زمان ملا محمد باقر وجود داشته و پس از بازگشت آقاجان کوهستانی(ره) از نجف اشرف، این سنت کاملا احیا شده است.

کد خبر : 33414

تاریخ انتشار : 29/07/1394 - 20:33


مجمع گذاری و اطعام‌دهی سنتی در روستای کوهستان بهشهر

به گزارش خبرنگار خط امید، با فرارسیدن ایام عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله(ع) هر کس که به ائمه اطهار و سالار شهیدان علاقه دارد، به هر نحوی عشق و ارادت خود را ابراز می‌کند، در این میان سنت‌های قدیمی عزاداری مردم مازندران مخصوصا شرق استان خواندنی و جذاب است.

 

مردم روستای کوهستان شهرستان بهشهر که در پنج کیلومتری شرقی این شهرستان قرار دارد با تبعیت از عالم ربانی، افتخار جهان تشییع، حضرت آیت‌الله العظمی شیخ‌محمد کوهستانی(ره)، هر ساله در دهه اول محرم مراسم مجمع‌گذاری و اطعام‌دهی آن هم به روش سنتی را برگزار می‌کنند.

 

در متون گذشته آمده است: هنگامی که جعفر طیار به شهادت رسید، پیامبر اسلام دستور دادند مردم سه شبانه روز به منزل جعفر غذا ببرند و این سنت در بسیاری از آبادی و شهرها رواج یافت، اما متاسفانه به‌مرور زمان این سنت نیکو به فراموشی سپرده شد.

 

بر طبق روایات و مستندات عزاداری سید و سالار شهیدان از زمان امام ششم و هفتم شیعیان آغاز شده و این امر به مرور زمان به همراه اطعام‌دهی در اقصی نقاط ممالک اسلامی معمول شد.

 

از قدمت این سنت در روستای کوهستان سند محکمی موجود نیست، اما طبق گفته اهالی روستا که سینه به سینه از اجدادشان و نیاکان شان منتقل شده، این آیین از زمان بسیار دور( بیش از دو قرن ) در زمان ملا محمد باقر وجود داشته و پس از بازگشت آقاجان کوهستانی(ره) از نجف اشرف، این سنت کاملا احیا شده است و حتی بعد از تربیت شاگردان آن حضرت(ره) و بازگشت آنان به روستاها و شهرهای خود این مراسم در اقصی نقاط دیگر اجرا می‌شود.

 

آقاجان کوهستانی(ره) در برگزاری این سنت پیشتاز بودند و در کنار اینکه به شخصه از عزاداران پذیرایی می‌کردند و به اهالی نیز توصیه می‌کردند غذای خود را هر چه که میل می‌کنید و هر مقدار که هست، به تکیه بیاورید و با مردم و در میان مردم میل و بین نیازمندان قسمت کنید.

 

از شب اول تا شب دهم محرم، بانوان پس از شنیدن صدای شیپور از گلدسته قدیمی روستا مجمع‌هایشان را بر سر نهاده و به سمت تکیه می آیند و تا زمان اتمام صرف شام توسط آقایان منتظر می مانند تا ظروف را با خود به منزل ببرند.

 

مجمع‌های غذا در مرکز تکیه قدیمی که اخیرا بازسازی شده جمع می شود، فردی هم به عنوان میاندار و پیرغلام مسئولیت نظم بخشیدن به صفوف را بر عهده دارد که پس از پهن شدن سفره، مجمع‌ها را بر روی سفره قرار می دهند.

 

یکی از سنت‌های پسندیده که در این مراسم رعایت می‌شود این است که تا زمانی که مجمع‌های غذا مقابل همه عزاداران قرار نگرفت، چه بزرگ و چه کوچک دست به غذا نمی‌زنند، و پس از اینکه پیرغلام با صدای بلند چند بار "بسم الله" گفت همگی شروع به صرف غذا می‌کنند.

 

یکی از نکات قابل توجه این مراسم این است که غذاهایی که اضافه آمده در ظروف یکبار مصرف ریخته شده و بین فقرا، ایتام و نیازمندان توزیع می‌شود.

 

ابتدای تحویل گرفتن مجمع‌ها فردی نام خانواده‌ای که نذری خود را آورده می نویسد و بر روی ظروف می ‌چسباند، پس از صرف غذا و جمع‌آوری سفره‌های غذا نیز، مجمع‌ها و ظروف غذا به بانوان روستا که بیرون تکیه منتظر هستند برگردانده می‌شود.

پس از اطعام دهی، مراسم عزاداری و سینه‌زنی به روش سنتی با شکوهی خاص در تکیه حضرت آیت‌الله کوهستانی(ره) برگزار می‌شود و پیر و جوان ارادت خود به امام حسین(ع) را نشان داده و شوگواری می‌کنند.

  

  

دیدگاه شما در مورد : مجمع گذاری و اطعام‌دهی سنتی در روستای کوهستان بهشهر

مجمع گذاری و اطعام‌دهی سنتی در روستای کوهستان بهشهر

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر